Grad Umag pokreće potpisivanje peticije kojom se traži stalno 24-satno dežurstvo dva tima Hitne medicinske službe (HMS) i zdravstvenog djelatnika u prostorima ispostave HMS-a u Umagu te smjena ravnateljice Županijskog zavoda za hitnu medicinu dr. Ksenije Družetić Božić
'Tražimo smjenu ravnateljice Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije jer je držimo izravno odgovornom za sve dosadašnje propuste, od kojih su neki, nažalost, imali tragične posljedice', kazao je zamjenik gradonačelnika Umaga Niko Čančarević. U Gradu Umagu, naime, revoltirani su jučer objavljenim nalazom inspekcije Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Ministarstva zdravlja, prema kojem je utvrđeno da nije bilo stručnog propusta.
'Smatramo da je itekako bilo propusta u organizaciji rada Hitne medicinske službe, a kako se više ne bi dogodilo da vrata ispostave HMS-a u Umagu ponovno budu zatvorena, Grad Umag će pokrenuti postupak utvrđivanja prekršajne, a eventualno i kaznene odgovornosti čelnih osoba Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije i Istarskih domova zdravlja', kazao je za tportal zamjenik umaškog gradonačelnika Niko Čančarević. Dodaje da su ravnatelji tih institucija imali zakonsku obavezu, sukladno članku 163. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, osigurati pružanje neprekidne zdravstvene zaštite u umaškoj Hitnoj. 'To podrazumijeva da se u svakom trenutku u prostorima Hitne nalazi barem jedan zdravstveni radnik uz tim koji je u smjeni, a nitko nije osporio da su vrata HMS-a u Umagu bila zaključana', veli Čančarević.
Podsjetimo, Hrvatski zavod za hitnu medicinu i zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja, po nalogu ministra zdravlja prof. dr. Rajka Ostojića, obavili su stručni i inspekcijski nadzor rada Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije zbog smrti 74-godišnje pacijentice Margarite Klaj iz mjesta Jeci, kod Umaga. No, nakon obavljenog nadzora Ministarstvo i Zavod utvrdili su da nije bilo stručnog propusta u radu Hitne medicinske službe (HMS), konstatirajući i da su 'medicinska prijavno dojavna jedinica i timovi HMS-a poštovali sve protokole i postupali sukladno pravilima struke'.
'Ako su tako utvrdila nadležna stručna tijela i organi nećemo se upuštati u ocjenu njihovog stručnog rada. Možda našoj preminuloj sugrađanki zaista nije bilo pomoći. Međutim, činjenica da je ovo već treći incident takve vrste na području grada Umaga, a što je i sam ministar Ostojić naglasio u svojim prvim medijskim istupima na ovu temu, jasno govori da se ne može raditi o slučajnostima, nego o neefikasnosti i nefunkcioniranju postojećeg modela organizacije Hitne medicinske službe na području Istarske županije, a pred čime odgovorni za ovu problematiku uporno zatvaraju oči', kaže Čančarević.
Iz Grada Umaga stoga pozivaju građane Bujštine da podrže peticiju za bolju Hitnu medicinsku službu, bez zaključanih vrata i 24 sata na usluzi građanima te za sjenu ravnateljice Županijskog zavoda hitne medicine, a koja će se moći potpisati već od subote na dva gradska štanda, u knjižnici Pučkog otvorenog učilišta Ante Babić u Umagu te u brojnim ugostiteljskim objektima u Umagu, Buju i Novigradu.
'Možemo prihvatiti ocjenu stručnog i inspekcijskog nalaza, ali se pitamo kako to da nema nijedne riječi o tome da su vrata umaške Hitne medicinske službe bila zaključana ili to možda nije bio propust?
Nitko iz Ministarstva zdravlja, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije ne osporava da su vrata HMS-a u Umagu bila zaključana, da se u prostorima ispostave HMS-a u Umagu nije nalazio niti jedan zdravstveni djelatnik, ali se unatoč tome konstatira da su 'poštovani svi protokoli i da se postupalo sukladno pravilima struke'. Nije li stručni i inspekcijski nadzor trebao obuhvatiti i ovu, zakonsku obvezu?' pitaju se umaški čelnici.