Policajac specijaliziran za umjetnine Josip Vrbić, kojemu se sudi jer je mobitelom snimio nekoliko fotografija skrovišta za umjetnine bivšeg predsjednika Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadana Vidoševića i dao ih Jutarnjem listu, danas je na zagrebačkom Županijskom sudu izjavio da nije bio svjestan da time radi kazneno djelo i da je interes javnosti bio da se razotkrije kriminal tih razmjera
Ustvrdio je da se s novinarkom Jutarnjeg lista Vanjom Nezirović nakon pretresa Vidoševićeve kuće našao zbog razgovora o drugim temama, a fotografije joj je dao na njezino traženje kazavši joj da javnost treba znati.
'Novac, nemoral nisu bili motivi', kazao je Vrbić, koji se za potrage za ukradenim umjetninama usavršavao u Scotland Yardu te FBI-u, a zbog spornih fotografija je udaljen iz službe.
Za kontakt s novinarkom po riječima optuženika znao je njegov nadređeni Dean Savić pa je sud prihvatio prijedlog obrane da se na tu okolnost 3. listopada dodatno ispita tog svjedoka.
Vrbić je ispričao i da se niz godina borio s 'art mafijom' u Hrvatskoj zbog čega je bio izložen mobingu, prijetnjama pa i fizičkoj ugrozi.
Za optužbe da je neovlašteno posjedovao oružje kazao je da ga je zaboravio vratiti.
Iako je nakon podizanja optužnice Vrbić bio spreman priznati optužbe, u zamjenu za jednogodišnji zatvor u koji ne bi išao ako pet godina ne ponovi nedjelo, u veljači je razvrgnuo ranije postignutu nagodbu s tužiteljstvom. Njegov odvjetnik Zvonimir Hodak tada je kazao da nagodba nije povoljna za Vrbića te da će dokazati da najpoznatiji hrvatski inspektor za umjetnine nije počinio kazneno djelo za koje ga terete.
Vrbić je uhićen u studenom prošle godine, a nešto manje od dva tjedna proveo je u pritvoru zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke. Zahvaljujući njegovim fotografijama, javnost je mogla vidjeti dio kolekcionarskog blaga koje je u bunkeru svoje vile čuvao Vidošević, uhićen zbog izvlačenja 30-ak milijuna kuna iz HGK-a.