OBITELJ NAJAVILA BORBU

Španjolski parlament odobrio premještanje diktatora Franca

13.09.2018 u 17:45

Bionic
Reading

Španjolski parlament je u četvrtak odobrio premještanje posmrtnih ostataka diktatora Francisca Franca iz mauzoleja pored Madrida gdje je pokopan prije 43 godine.

Za njegovo premještanje je glasovalo 176 od 350 zastupnika u parlamentu, čime je prošla inicijativa koju je u lipnju pokrenula nova socijalistička vlada. Od glasovanja se suzdržala najveća oporbene stranka, konzervativna Narodna stranka te stranka centra Građani.

Dolina palih, 40 kilometara sjeverno od Madrida, mjesto je na kojem se nalaze posrmrtni ostaci suprotstavljenih republikanaca i nacionalista ubijenih u Španjolskom građanskom ratu od 1936. do 1939. Zasad je nepoznato gdje će biti premješteni ostaci generala Franca koji je upravljao Španjolskom od pobjede u ratu do smrti 1975.

Njegovi unuci kao i udruga Fondacija Francisco Franco bili su najavili pravnu borbu kako bi posmrtni ostaci ostali ondje.

Socijalistička vlada smatra da Franco ne smije biti na mjestu gdje su pokopane žrtve dviju strana jer on nije bio žrtva te je umro prirodnom smrću te da se ondje nalaze i žrtve njegovog režima. Također smatraju da Dolina palih, nad kojom se uzdiže 150 metara visoki križ, veliča Francov režim.

„Diktator ne može biti u mauzoleju kojeg financira država“, istaknula je potpredsjednica vlade Carmen Calvo tijekom parlamentarne rasprave u četvrtak. „Neće biti pravde i mira dok je Franco ondje sa svojim žrtvama“, dodala je.

Španjolski socijalisti su se prije tri mjeseca vratili na vlast, prvi put nakon 2011. godine, nakon što je zbog korupcije bilo izglasano nepovjerenje konzervativnoj vladi. Nakon toga su u parlament poslali prijedlog nadopune Zakona o povijesnom sjećanju, donesenog 2007. a koji priznaje žrtve građanskog rata i kasnijeg režima. I dok je raniji zakon nalagao uklanjanje simbola iz tog razdoblja s javnih površina, nadopuna je uključila premještanje Francovih ostataka.

Konzervativci su se obrušili na socijaliste jer su to pitanje riješili po brzom postupku, kakvim se inače rješavanju hitni slučajevi. Također su nazvali „sramotnim“ najavu osnivanja povjerenstva za utvrđivanje istine o ratu i režimu nakon njega za koju drže da neće biti objektivna. Napominju i kako su od uvođenja demokracije 1978. godine socijalisti bili najduže na vlasti te da su tek sada odlučili maknuti Francove ostatke.

„Ovo je dimna zavjesa kako bi vlada prikrila svoju nesposobnost i nemogućnost da rješava važne probleme u zemlji“, rekao je José Manuel Villegas, zastupnik stranke Građani.

  • +7
Grob Francisca Franca Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Vladajuća Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) ima manjinsku vladu od 84 od 350 zastupnika no u izglasavanju nepovjerenja bivšem konzervativnom premijeru Marianu Rajoyu bile su ju podržale lijeve stranke Podemos i Ujedinjena ljevica te regionalne stranke Katalonije i Baskije. Te su stranke glasale i za micanje Francovih ostataka.

„Bilo je i vrijeme. Fašizam nije prošlost, a s njim koketiraju Pablo Casado i Albert Rivera, lideri Narodne stranke i Građana“, rekao je Pablo Iglesias, vođa Podemosa.

Vlada do kraja godine želi premjestiti Francove posmrtne ostatke a ako se njegovi nasljednici, odnosno njegova obitelj, ne izjasne u idućih petnaest dana vlada će odrediti mjesto na koje će biti premješteni.

Odluka je izazvala podijeljenja mišljenja stanovnika. Španjolski građanski rat bio je najveća tragedija u povijesti zemlje pa neki smatraju da nije potrebno otvarati stare rane dok drugi tvrde da još uvijek nisu poznate sudbine svih žrtava. Istovremeno se nastavljaju iskopavanja jama gdje se se pretpostavlja da se nalaze deseci tisuća neidentificiranih osoba iz rata te ostaci protivnika poslijeratnog režima.