Predsjednik Hrvatske stranke prava (HSP) Daniel Srb ocijenio je danas na konferenciji za novinare kako je nakon presude za udruženi zločinački pothvat i osude hrvatskih generala na sudu u Haagu sada trenutak da Hrvatska povuče snažne političke poteze, a da će HSP sutra u podne u svim županijskim središtima početi prikupljati potpise na peticiju s pet HSP-ovih zahtjeva
Odmah treba zaustaviti završne pregovore s EU-om do održavanja parlamentarnih izbora, obustaviti progone hrvatskih branitelja zbog djelovanja u Domovinskom ratu i odmah pustiti iz zatvora sve do sada procesuirane u Hrvatskoj, navodi se u prva dva od pet zahtjeva.
HSP također traži ukidanje zakona o općem oprostu i reviziju njegove primjene, zatim podizanje optužnica protiv odgovornih u Srbiji zbog zatvaranja Hrvata u koncentracijske logore te osnivanje saborskog istražnog povjerenstva radi utvrđivanja odgovornosti i okolnosti nezakonite predaje transkripata tzv. brijunskih razgovora, preostala su tri HSP-ova zahtjeva.
Srb je najavio kako će HSP u pismu vladi zatražiti da povuče pet poteza - povlačenje veleposlanika iz zemalja članica EU-a na hitne konzultacije, održavanje hitnog sastanka predsjednice vlade Jadranke Kosor s veleposlanicima zemalja članica EU-a akreditiranih u Zagrebu, zahtjev za održavanje hitne sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, ispostavljanje zahtjeva za ratnom odštetom Srbiji zbog agresije na Hrvatsku te trenutačnu obustavu financiranja programa posebnih prava iz sporazuma HDZ-SDSS.
Srb drži kako na hitnoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a treba razjasniti narav oslobodilačkih akcija 'Bljeska' i 'Oluje', što je, kako je ustvrdio, haaškom presudom poništeno. Rekao je kako upozoravaju i na činjenicu da Hrvatska zbog svoje politike suradnje sa sudom u Haagu nije iskoristila određene pravne instrumente kako bi osnažila i svoj položaj i položaj hrvatskih generala na haaškom sudu jer je strahovala da će zbog takve politike biti pod političkim pritiscima, prije svega u približavanju EU.
'Ovo su izvanredno važni trenutci za Hrvatsku, s dalekosežnim posljedicama, ali moramo reći kako se ponovno pokazalo da je HSP bio u pravu daleke 1996. kad je upozoravao hrvatsku političku javnost da od osnutka haaškog suda prijeti opasnost da se ta institucija pretvori u politički sud koji će suditi Hrvatskoj zbog činjenice da je obranila i sačuvala državnu neovisnost te oslobodila svoja okupirana područja', rekao je Srb.
Ustvrdio je kako je zakasnjela vladina najavljena diplomatska inicijativa nakon završena cijelog procesa. 'Temeljni problem je u tome što je hrvatska naivna politika suradnje s haaškim sudom u potpunosti neuspjela. To je pljuska - hrvatska politika je pala na ispitu', ocijenio je Srb.