Srbija je probila posljednju racionalnu ekonomsku granicu iznosa javnog duga, koji je sada veći od 60 posto bruto domaćeg proizvoda, izjavio je u petak član srbijanskog državnog Fiskalnog vijeća i upozorio da Srbija ima najveće javne rashode u susjedstvu
'Premašena je granica od 45 posto BDP-a, a ako se ništa ne poduzme, javni će dug u idućih nekoliko godina dosegnuti 75 posto BDP-a', izjavio je član FV-a Vladimir Vučković na gospodarskom forumu u Mokroj Gori.
Srbiji ove godine samo za financiranje javnog duga i proračunskog deficita treba oko pet milijardi eura, ocijenio je Vučković, naglašavajući kako je samo za kamate potrebno gotovo milijardu eura iz proračuna.
Budući da Srbija ima najveće javne rashode u susjedstvu, uz ogroman proračunski deficit, Vučković je ocijenio da obeshrabruje padanje javnih prihoda na jednoj, a bujanje sive ekonomije i izbjegavanje poreza na drugoj strani, pri čemu država unatoč krizi ne spominje konkretnu racionalizaciju javnog sektora niti reformu mirovinskog sustava.
Srbijanski vicepremijer Aleksandar Vučić izjavio je početkom lipnja kako su 'računi iz prethodnih desetljeća došli na naplatu', te da 'domaće gospodarstvo ne stoji na nogama već posrće', dok je predsjednik vlade Ivica Dačić ocijenio da “Srbija neće bankrotirati, kao što se to nije dogodilo ni Grčkoj”, ali da 'teret gospodarske krize i antikriznih mjera ne treba prebaciti na građane'.
Srbijanska vladajuća koalicija sredinom lipnja usuglasila je set protukriznih mjera, kojima se želi postići uštede u proračunima svih ministarstva, uključujući javne nabave, subvencije i investicije, a rebalans proračuna mogao bi, kako je najavljeno, uslijediti do kraja lipnja. Srbijanska izvršna vlast namjerava u proračunu uštedjeti 350 do 400 milijuna eura.