nevjerica, zgroženost, tuga...

Srbija: Ubojstva u školi posljedica toleriranja nasilja u javnom prostoru

03.05.2023 u 15:54

Bionic
Reading

Nevjerica, zgroženost, tuga i pozivi da se na svim razinama društva mora zaustaviti toleriranje nekažnjenog nasilja u javnom prostoru obilježavaju današnji dan u Srbiji, poslije vijesti da je učenik osnovne škole ubio osmero učenika i zaštitara, a teško ozlijedio još šestero njih i jednu profesoricu

Srbijanska vlada proglasila je u srijedu trodnevnu žalost poslije masakra u kojem je četrnaestogodišnji učenik osnovne škole "Vladislav Ribnikar" jutros hicima iz pištolja ubio osmero školskih kolega i zaštitara, a teško ozlijedio još sedmero učenika i profesoricu.

Iz ureda srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića priopćeno je da će se on večeras u 18 sati obratiti javnosti.

'Nasilje se iz društva prelilo u škole'

Predsjednica Unije sindikata prosvjetnih radnika Jasna Janković ocijenila je da se dogodila "velika tragedija, sigurno nezapamćena u Srbiji" i upozorila da se nasilje, vidljivo u cijelom društvu, "prelilo na škole" koje "više nisu sigurne".

Danas smo mi postali vijest, rekla je Janković novinarima, ocijenivši da se danas dogodilo "sve ono što smo gledali u filmovima i u nekim drugim državama, čudeći se da se to događa".

Neformalna udruga srednjoškolaca "I mi se pitamo" ocijenila je da današnja tragedija "predstavlja poraz društva i kulminaciju zanemarivanja mladih".

Pucnjava u Beogradu
  • Pucnjava u Beogradu
  • Pucnjava u Beogradu
  • Pucnjava u Beogradu
  • Pucnjava u Beogradu
  • Pucnjava u Beogradu
    +9
Pucnjava u Beogradu Izvor: Pixsell / Autor: A.M./ATA Images /PIXSELL

Mladi od svog rođenja žive u društvu u kojem prevladava nasilje, a u medijima u udarnim terminima i javnom prostoru svakodnevno možemo vidjeti promicanje nasilja koje prolazi nekažnjeno, istaknuto je u priopćenju.

Ta srednjoškolska udruga naglašava da mladi "žive nasilje u svim sferama života, pa tako i u umjetnosti, gdje se populariziraju serije koje tematiziraju kriminal i nasilje, te društvene mreže na kojima se odigrava vrhunac".

U brojnim osudama današnjeg masakra, koje stižu iz stranaka, organizacija i udruga, poručuju da je tragedija u osnovnoj školi "posljedica tragičnih društvenih okolnosti i generiranja nasilja koje se godinama promiče u javnom prostoru".

Degradirana škola i urušavanje sustava vrijednosti

Zahtjeva se, među ostalim, hitna sjednica parlamentarnog Odbora za obrazovanje u Skupštini Srbije sa samo jednom točkom - tko je sve odgovoran "za niz događaja koji su doveli do tragedije".

Ocjene su i da nastavnici imaju "vezane ruke", što je "izravna posljedica urušavanja sustava vrijednosti".

Oporbene stranke navode kako je današnja tragedija "pokazala do čega može dovesti pogrešna politika Vlade Srbije kojom se unižava položaj nastavnika i dodatno smanjuje broj školskih psihologa, a povećava broj pripadnika osiguranja".

Ukazuje se i na činjenicu da je "škola postala pozornica masakra", što "pokazuje koliko je poremećen sustav obrazovanja u Srbiji, a škola degradirana", dok su "uloga i autoritet nastavnika i drugih stručnih školskih službi, poput psihologa i pedagoga, svakim danom sve slabiji.

"Sva tragedija, sav nemar, nepoštivanje Ustava i zakona ove zemlje, promicanje nasilja i kriminalaca, reality showa, fantoma i batinaša vlasti koji već desetljeće ponižavaju građane, stekli su se u oružju i streljivu koju je u školu donio četrnaestogodišnji dječak", jedna je od ocjena u povodu današnje tragedije.