Pulmolog Saša Srića u ponedjeljak je komentirao stanje s epidemijom koronavirusa u zemlji
Srića je rekao da je broj testiranja premali da bismo imali realnu i adekvatnu sliku koju bismo željeli imati i da nam antigensko testiranje može dati uvid u stanje, ali da ono ne može zamijeniti PCR testiranje.
'Svaka brojka, pa čak i više od pet posto testiranih koji su pozitivni govore da brojke izmiču kontroli, a kamoli ove koje imamo u nekim županijama od čak 25 posto. To ukazuje na veliki problem koji je pred nama. Zdravstveni sustav je u ovom trenutku prekapacitiran,' rekao je Srića za N1, dodavši da zdravstveni radnici daju svoj maksimum, ali da je sustav pred najvećim izazovom u povijesti.
Istaknuo je da je popunjenost na intenzivnim odjelima oko 90 posto. 'U sljedećih nekoliko dana, pa i tjedan dana, ta će brojka značajno rasti. Mjere su zakašnjele, nisu na vrijeme donesene i bojim se da će u ovom trenutku lockdown biti jedino rješenje koje će nam preostati', rekao je Srića.
Dodao je da vjeruje da mjere nisu donesene u lošoj namjeri, ali da su prekasno donesene i praktički kozmetičke. "Nećemo moći zaustaviti brojku koja već ionako bukti", kazao je.
Kazao je i da je veliki problem ljudstva u zdravstvenom sustavu.
"U intenzivnoj imamo oko 70 ljudi. Tu je raspoređen, uvjetno rečeno, dovoljan broj liječnika koliko je to u ovom trenutku moguće. Svaki pacijent je zbrinut sa svojim liječnikom i medicinskim sestrama. Pitanje je hoće li se ta situacija, s novim priljevom pacijenata, moći održavati", rekao je Srića.
Liječnik je kazao i da se uz dužno poštovanje naporima ministra Beroša ne može složiti da zdravstveni sustav nije ugrožen. 'On je u definitivno alarmantnoj, ako ne i u kritičnoj fazi', rekao je Srića, dodavši da je Ivana Đikića trebalo uključiti u Vladin Znanstveni savjet.
Poručio je i da se zdravstveni djelatnici koji su se zarazili koronavirusom zasigurno nisu zarazili u klubovima.
Podsjetimo, u Hrvatskoj je u nedjelju zabilježeno 3308 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 19985. Među njima je 2031 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 223 pacijenata. Preminulo je 49 osoba.
Ministar zdravstva Vili Beroš u nedjelju rekao da nema govora o urušavanju zdravstvenog sustava.