Ukupne štete od prirodnih katastrofa diljem svijeta tijekom prve polovine 2015. bile su puno manje od dugoročnog prosjeka unatoč razornom potresu koji je pogodio Nepal i snažnim olujama koje su poharale Sjevernu Ameriku, pokazali su podaci osiguravajućeg društva objavljeni u utorak
Štete od prirodnih katastrofa u prvih šest mjeseci ove godine iznosile su 35 milijarda dolara, objavila je osiguravajuća grupa Munich Re sa sjedištem u Njemačkoj.
Unatoč visokim brojkama, ukupne štete bile su znatno niže od prosjeka u posljednjih 30 godina, a on je iznosio oko 64 milijarde dolara, izvijestio je Munich Re.
Najskuplje katastrofe za osiguravajuća društva u prvoj su polovini godine bile oluje koje su pogodile sjeveroistok Sjedinjenih Država i Kanadu krajem veljače.
Ukupna šteta iznosila je 2,4 milijarde dolara, a osiguranje je pokrivalo 1,8 milijarda nastale štete. Osiguranje je dosad na globalnoj razini pokrilo štete u iznosu od 12 milijarda dolara što je, po podacima tvrtke Munich Re, niže od dugoročnog prosjeka koji iznosi 15 milijarda dolara.
U dvjema velikim prirodnim katastrofama koje su se dogodile ove godine - potresu u Nepalu i valu vrućine koji je zahvatio Indiju i Pakistan smrtno je stradalo 12.000 ljudi.
Broj poginulih u prirodnim katastrofama u prvih šest mjeseci ipak je bio znatno niži od prosječnih brojki u posljednjih 30 godina - 27.000.
"Prirodne katastrofe koje su se dogodile u prvoj polovini godine ponovno pokazuju da se izloženost takvim prirodnim pojavama mora smanjiti, osobito u zemljama u razvoju", upozorio je član uprave tvrtke Munich Re Torsten Jeworrek. "To je važno prije svega zato da se što bolje zaštiti populacija, ali i da gubici budu što manji", objasnio je.