Hrvatske dionice visoko su kotirale uoči priključenja Europskoj uniji u srpnju ove godine. Otada su burze zahladile odnos prema toj bivšoj jugoslavenskoj republici, jer članstvo u europskoj ekonomskoj i političkoj uniji nije umanjilo zabrinutost zbog niske konkurentnosti i visoke razine državnog duga, piše američki CNBC. Prenosimo najzanimljivije dijelove
Hrvatski burzovni indeks dosegnuo je svoj ovogodišnji vrhunac 13. ožujka (2.025 bodova), nakon najave ulaska u EU, što su ulagači doživjeli kao pokazatelj da će Hrvatska postati sigurnije odredište za investicije te omogućiti pristup razvojnim fondovima EU-a i slobodnom tržištu. No dionice su u međuvremenu pale za oko 12,5 posto, pa je prošlog tjedna i indeks pao na 1.771,80 bodova.
Henning Esskuchen iz Erste banke rekao je da, unatoč 'marketinškom efektu' uoči ulaska u EU, neposredna korist od članstva nije utjecala na činjenicu da je Hrvatska zaostala za ostalim istočnoeuropskim kolegama u oporavku od svjetske ekonomske krize.
Hrvatska je postala žrtvom utjecaja financijske krize kasnije od drugih i još uvijek je zaglibljena u recesiji. Njezino gospodarstvo u padu je već pet godina zaredom, a u tom razdoblju smanjilo se za 12 posto, sudeći po rejtingu agencije Standard & Poor's. Istovremeno, Hrvatska je zabilježila pad potrošnje od 12 posto i pad investicija od 35 posto.
'Hrvatska zasad još uvijek zapravo nije dio ukupnog oporavka ostalih tržišta u regiji... Hrvatska je počela reagirati na krizu sporo i sa zakašnjenjem - sada joj se to na neki način vraća i ona je jedna od posljednjih koji se izvlače', rekao je Esskuchen za CNBC.
Hrvatska zaostaje i u smanjenju proračunskog deficita iako članice EU-a moraju imati proračunski manjak niži od tri posto BDP-a te dug manji od 60 posto BDP-a. Umjesto toga, dugotrajna recesija dovela je do uzastopnih fiskalnih deficita od 4 do 5 posto godišnje, a Vlada ne smatra da će pasti na razinu manju od tri posto prije 2016. godine.
'Za razliku od Poljske, Mađarske, Češke i Rumunjske, Hrvatskoj nedostaje sidro fiskalne politike koje je procedura prekomjernog deficita nametnula navedenim državama. Proračunske projekcije konzistentno su utemeljene na previše optimističnim makroekonomskim prognozama', navela je u listopadu agencija Fitch Ratings.
Fitch i Moody's snizili su rejting Hrvatske i smatraju da je porastao rizik od neizvršavanja dužničkih obveza.
Vlada je pokušala provesti fiskalnu konsolidaciju, ali njezina strategija fokusirana je na povećanje prihoda većim porezima i ograničavanjem znatne sive ekonomije umjesto na rezanje troškova. Gospodarstvo guše i niska konkurentnost, problematično poslovno okruženje, velika i neučinkovita državna administracija te nefleksibilno tržište rada.
Više o toj temi pročitajte ovdje