Zastupnik u Zagrebačkoj skupštini Tomislav Stojak upozorio je da Zagreb nije u stanju financirati svoje obveze, a gradonačelnika Milana Bandića prozvao zbog "rasipničke" politike grad gura u financijski ponor
Stojak je u srijedu na konferenciji za novinare rekao da, nakon 1,3 milijardi kuna minusa u lanjskom gradskom proračunu, Gradska uprava i Holding na narednu sjednicu Skupštine šalju sporazume o međusobnom reguliranju financijskih obaveza, koje iznose više od 370 milijuna kuna.
Šalju ih, tvrdi, jer Zagreb nije u stanju financirati preuzete obaveze te ih prebacuje na 2021. i 2022. Radi se, kaže, o raznim projektima koji se tiču gradnje škola, ambulanata, svih neplaćenih računa koji su dospjeli na naplatu, a vezani su za usluge Čistoće, Zrinjevca, Zagrebačkih cesta, itd.
Grad nema novaca za svoje obveze
"Kasni se s plaćanjem obveza i moramo biti jako zabrinuti za financijsko stanje Zagreba. Radi rasipničke i neodgovorne politike gradonačelnika Milana Bandića grad će doći i pada u financijski ponor, kreće jedna apsolutna financijska katastrofa jer Zagreb nema novaca za svoje obveze", naglasio je Stojak.
Osim neplaćanja računa Holdingu i ZET-u, naveo je da Zagreb redovno ne isplaćuje plaće svojim djelatnicima. Ovaj mjesec plaća je djelatnicima Gradske uprave, gradskih institucija i ustanova, vrtića kojima je Zagreb osnivač kasnila "kao nikada dosad", upozorio je.
"Već je sada javna tajna da će u studenome plaća za listopad kasniti više od pola mjeseca", kaže Stojak i ponavlja kako je to posljedica neodgovorne politike koja ne brine o budućnosti Zagreba, nego se isključivo veže za interese gradonačelnika.
Ako se tako nastavi, pita hoće li Zagreb moći servisirati svoje obaveze kako bi mogao isplaćivati plaće djelatnicima i plaćati materijalne troškove, ili će sa svojom politikom to dovesti u pitanje pa se ništa drugo neće moći financirati, nikakvi razvojni projekti.
Kreditno zaduženje Zagreba i Holdinga od četiri milijarde kuna
Stojak je podsjetio i na kreditno zaduženje Zagreba i Holdinga od četiri milijarde kuna te nenaplaćena i sporna potraživanja u iznosu od 1,2 milijardi kuna. Smatra i da Zagreb nema 20 posto koje treba osigurati za obnovu kuća, stanova i javnih institucija.
"Ako želimo bolji Zagreb onda ovakvo neupravljanje našim novcima ne smije u budućnosti postojati i moramo hitno mijenjati stvari", poručio je.
Od gradonačelnika traži da zastupnicima podastre rebalans gradskog proračuna i reviziju, sve projekte koji su planirani tijekom ove i idućih godina kako bi vidjeli od čega se odustaje.