NEMORALNA NAGODBA

Sudac: Bolje da hoteli idu u stečaj nego Todoriću i partnerima

12.02.2014 u 17:09

Bionic
Reading

Stečajni sudac Trgovačkog suda u Splitu Jozo Ćaleta, poništio je predstečajnu nagodbu Hotela Živogošće, smatrajući da je protivna javnom moralu i da se njome pogoduje investitoru – Todorićevoj tvrtki Karisma. U rješenju kojim se odbacuje nagodba sudac ističe da bi Karisma ulaganjem od 21,6 milijuna kuna dobila tvrtku koja vrijedi puno više te zaključuje da bi vjerovnici bolje namirili svoja potraživanja u klasičnom stečaju, umjesto da pristanu da im se otpiše čak 70 posto potraživanja. Država bi se odrekla potraživanja od čak 160,6 milijuna kuna.

Sudac je u prvom rješenju dopustio sklapanje predstečajne nagodbu Hotela Živgošća, turističke tvrtke s makarske rivijere koja je u 75 postotnom vlasništvu države, da bi 4. veljače donio rješenje kojim se poništava odobrenje dano 31. siječnja. U svom objašnjenju navodi kako je prvi put donio procesno rješenje, jer su pristanak za nagodbu dali dužnik i vjerovnici (Ministarstvo financija), te da novo rješenje ulazi u meritum stvari i njime se odlučuje o utemeljenosti prijedloga. 'U konkretnom slučaju Sud utvrđuje da je sadržaj sklopljene nagodbe u suprotnosti s pravilima javnog morala', piše Jozo Ćaleta, navodeći kako hotelsko poduzeće ima materijalnu imovinu 'velike vrijednosti'.

Nabraja dva hotela Nimfa i Punta i autokamp Dole koji se nalaze na 'vrlo atraktivnom položaju uz more', kao i nematerijalnu imovinu vrijednu 71,5 milijuna kuna, riječ je o novčanim potraživanja hotelskog poduzeća prema državi zbog ratne štete, koja ostaju novim vlasnicima nakon nagodbe. Temeljni kapital Hotela Živogošće iznosi 112 milijuna kuna, a kroz nagodbu je dogovoreno da se radi pokrića gubitaka kapital smanji na samo 3 milijuna kuna kako bi hotele dokapitalizirala tvrtka KHA dva s 21,6 milijuna kuna i time stekla većinski dionički paket. 'Time je RH najviše oštećena jer gubi većinski paket dionica, a time i vlasništvo nad imovinom, a oštećeni su i mali dioničari', piše sudac u rješenju.

Strateško društvo KHA dva imalo bi sedam puta više dionica u temeljnom kapitalu nego svi dosadašnji dioničar i postalo bi vlasnik 87,73 posto dionica. Iza KHA dva stoji Karisma Hotels Adriatic - koja je u vlasništvu koncerna Agrokor, TUI-ja i meksičke grupacije Karisma. Sudac Ćaleta piše kako bi KHA dva preuzeo hotele na jednom od najljepših područja na Jadranskom moru u mjestima Živogošće i Igrane, 'hrvatskim biserima' za samo 21,6 milijuna kuna, iako hotelska tvrtka samo prema državi ima trostruko veća potraživanja za ratnu odštetu. S druge strane, upozorava sudac, Hoteli Živogošće duguju državi 229,5 milijuna kuna, no nakon nagodbe izbrisat će im se 160,6 milijuna kuna. Ne samo to, sudac tvrdi da je kroz naplatu jamstava za kredite hotelskog poduzeća država zapravo sanirala ratnu štetu i to u većem iznosi nego je prijavljena, a da je u bilanci poduzeća ostalo novčano potraživanje (nepostojeće) od 71,5 milijuna kuna koje će naslijediti novi vlasnici – Todorić i Meksikanci.

Sudac smatra da bi se u eventualnom stečaju navedene tvrtke vjerovnici namirili u daleko većem iznosu od 30 posto tražbina, koliko će dobiti kroz predstečajnoj nagodbi. 'Prema procjeni suda čak i 100 posto, te bi bilo i viška stečajne mase za podjelu dioničarima', navodi.

Nakon objave presude, na Burzi je odmah danas osvanula i žalba Hotela Živogošće, koji su nezadovoljni poništenjem predstečajne nagodbe. Podsjećaju da je HFP sedam puta bezuspješno pokušavao prodati Hotele Živogošće, i tvrde čak kada bi novi vlasnici željeli, oni ne mogu naplatiti ratnu štetu, jer su istekli rokovi.'Zanimljivo je kako se prvostupanjski sud stavlja u poziciju zaštite interesa RH (što je protivno njegovoj ulozi), i pritom potpuno ignorira činjenicu da su se o Planu financijskog restrukturiranja i sklopljenoj predstečajnoj nagodbi pozitivno očitovali svi subjekti koji, sukladno zakonu, štite i zastupaju interese Ministarstvo financija, Ministarstvo turizma, Centar za restrukturiranje i prodaju te Državno odvjetništvo Republike Hrvatske', kritizirali su suca Ćaletu.