pogubno za kulturu

Šuica uputila hitno pismo EK zbog zabrane starih žarulja

26.01.2018 u 11:25

Bionic
Reading

Potaknuta pismom koje su hrvatski kulturni djelatnici uputili hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu kako bi poduzeli sve raspoložive korake da spriječe eventualno donošenje zabrane tzv. tungsten rasvjete koja bi nepovratno ugrozila hrvatsku kulturu, zastupnica Dubravka Šuica uputila je u petak pismo povjereniku za energetsku uniju Marošu Šefčoviću, povjereniku za klimatsku i energetsku politiku Miguelu Ariasu Cañeteu te povjereniku za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Tiboru Navracsicsu

Naime, prema dostavljenoj informaciji iz Europske komisije, započet je proces izmjene propisa (EC) NO 244/2009, (EC) 245/2009 i (EU) NO 1194/2012 o zahtjevima ekodizajna i (EU) NO 874/2012 o uvjetima energetskog označavanja rasvjetnih proizvoda. Predloženim izmjenama regulative od rujna 2020. godine u Europskoj uniji bilo bi zabranjeno stavljanje u promet i korištenje izvora svjetla sa žarnim nitima (tzv. tungsten rasvjete) čak i u kulturnim ustanovama i organizacijama, a koje su, zahvaljujući tzv. entertainment klauzuli iz 2013. godine, od nje sada izuzete.

Takva bi zabrana značila da sva hrvatska kazališta, ali i brojne druge ustanove i organizacije u kulturi te tvrtke koje se bave scenskom, TV i filmskom rasvjetom, do rujna 2020. godine moraju nabaviti posve novi rasvjetni park, a postojeći otpisati.

Rasvjetna tijela sa žarnim nitima koja sada koriste morali bi zamijeniti LED izvorima. Procjenjuje se kako bi trošak nabave novih rasvjetnih tijela hrvatsku kulturu mogao stajati više desetaka milijuna eura, a manje ustanove poput centara i domova kulture ne bi podnijele takve troškove.

Prema informacijama Komisije, prijedlog izmjene zakona tek je u izradi, a nakon ljeta će biti poslan u Parlament i Vijeće na usvajanje.

  • +7
Kazalište slijepih i slabovidnih Novi život Izvor: Pixsell / Autor: Davor Visnjic/PIXSELL

Upravo 2020., kad Rijeka postaje europska prijestolnica kulture, tisuće kulturnih djelatnika i institucija diljem Europe moglo bi se, slijedeći predložene regulatorne izmjene, naći u egzistencijalnim poteškoćama.

Šuica je u pismu povjerenicima navela sve financijski i organizacijski štetne posljedice eventualnog donošenja zabrane te apelirala na Komisiju da, uzimajući u obzir 2018. godinu kao Europsku godinu kulturne baštine, razmotri odluku i njezine posljedice.