SPOMENIČKA RENTA I ZAKUP

Šuma dugova: 256 milijuna kuna bačeno u vjetar?!

31.01.2019 u 20:24

Bionic
Reading

Dug tvrtki prema Gradu Zagrebu na ime neplaćenih spomeničkih renti i zakupa prostora 30. studenog 2018. iznosio je oko 256 milijuna kuna, proizlazi iz dokumentacije koju je dobio tportal. Dio je to od gotovo milijardu kuna duga u koji se još ubrajaju komunalni doprinos i komunalna naknada, o čemu smo detaljnije pisali u srijedu. Riječ je o nenaplaćenim potraživanjima većim od 50 tisuća kuna samo od pravnih osoba, pa nema sumnje da je konačna brojka veća od milijarde kuna kada joj se pridodaju dugovi ispod spomenutog iznosa, ali i oni fizičkih osoba

Do podatka koje nam je Grad uporno mjesecima odbijao dostaviti na kraju je došao Renato Petek (Progresivni savez - Naprijed Hrvatska), gradski zastupnik koji nam ih je ustupio. U jučerašnjem tekstu bavili smo se dugovanjima za komunalnu naknadu, a u današnjem obradit ćemo dugovanja za zakup poslovnih prostora i spomeničku rentu.

Iznos dugovanja za prvu stavku sa zaključno već spomenutim datumom iznosio je 224,8 milijuna kuna. Dug se odnosi na 451 poslovni subjekt. Za spomeničku rentu zabilježen je dug 138 tvrtki u iznosu od 31,6 milijuna kuna. Za usporedbu, recimo da je 2011. godine, kada je tadašnji zastupnik u Skupštini Grada Zagreba Josip Kregar dobio podatke, dug do 30. travnja 2010. za najam 1478 prostora iznosio 556 milijuna kuna, a za spomeničku rentu 240 tvrtki dugovalo je 41,8 milijuna kuna.

Kako tada tako i danas, velik broj tvrtki izbrisan je iz sudskog registra, a dio ih je u stečaju i jasno je da od 224,8 milijuna kuna grad neće veći dio toga uspjeti naplatiti.

Među onima koji su još uvijek knjiženi nalaze se i tvrtke iz Srbije koje su koristile prostore do početka Domovinskog rata, a kada je on počeo, iza njih je ostao dug pa se tako na popisu mogu pronaći 29. novembar iz Subotice s 906 tisuća kuna duga, Aleksinački podrumi s 238 tisuća kuna…

Među dužnicima ima i tvrtki koje su nestale u privatizaciji na hrvatski način, a iza njih je ostao dug. Na listi se nalaze i ugasle političke stranke poput ASH ili HKDU-a, sportski klubovi (ASK Dinamo, STK Novi Zagreb…), lica iz crne kronike, ali i članovi obitelji prvog predsjednika Franje Tuđmana koji su iza sebe preko tvrtke Domovina holding ostavili dug od 418 tisuća kuna za zakup, 65 tisuća kuna za spomeničku rentu i 195 tisuća kuna za komunalnu naknadu.

Matej Mišić i Renato Petek svečano 'otvorili' žičaru na Sljemenu
  • Matej Mišić i Renato Petek svečano 'otvorili' žičaru na Sljemenu
  • Renato Petek
  • Renato Petek
  • Renato Petek
  • Renato Petek
    +3
Renato Petek Izvor: Pixsell / Autor: Davor Puklavec/PIXSELL

Od ukupno 431 pravne osobe, na listi je tek njih 106 aktivno, a i među njima ima nekoliko desetaka onih nad kojima se upravo provodi stečaj pa je jasno da od naplate vjerojatno neće biti ništa.

Nestali u privatizaciji i u stečajevima

Među najvećim dužnicima koji su iz sudskog registra već izbrisani nalaze se nekada veliki knjižarski div Naprijed s 20,3 milijuna kuna, Žito kombinat sa 6,8 milijuna, Sava sa 6,4 milijuna, Ponos s 3,9 milijuna, Sloga nova s 3,7 milijuna, Hrvatska gradnja s 3,5 milijuna kuna…

Od još uvijek aktivnih subjekata, od kojih dijelu račun nije u blokadi, najvećim dugom ističe se Ministarstvo financija sa 6,8 milijuna kuna, Benz s 2,2 milijuna kuna, Mundo Umg Street Food s 1,5 milijuna kuna, Baredo Commerce s 1,4 milijuna kuna…

Tvrtka Benz osnivač je tvrtke Tom-Kod koja, prema podacima s gradskih stranica, ima u zakupu prostor od 172 kvadratna metra u Margaretskoj ulici.

Karlo Kaufman, direktor Benza i član uprave Tom-Koda naveo je kako tvrtka BENZ nema evidentirana nikakva dugovanja s osnove zakupa, te da navedena brojka nije točna te da je moguće da se radi o pogrešno vođenoj evidenciji.

Tomislav Novak, vlasnik tvrtke Mundo UMG Street Food, vlasnik nekad popularnog restorana Mundoaka prema dostupnim podacima, u zakupu ima dva prostora na Dolcu površine nešto veće od 400 kvadratnih metara. Međutim na naše pozive i poruke nije odgovorio.

Iz Baredo Commercea pak doznajemo da su oni u sudskom sporu s Gradom oko prostora u Varšavskoj 5A.

'Sve ovo samo je potvrda toga da Grad Zagreb loše gospodari onime čime upravlja. Riječ je naprosto o višegodišnjem nemaru i nebrizi za gradsku imovinu', smatra Petek i dodaje da je nužno to da popis imovine sa stanjem i ugovorima bude javno dostupan kako bi se moglo vidjeti čime Zagreb raspolaže i kako postupa s time.

Nebriga o vlastitoj imovini i financijama

Za spomeničku rentu, za koju poduzetnici nerijetko kažu da je parafiskalni namet, situacija je slična kao i s komunalnom naknadom i zakupom prostora – najveći dio neće se nikada naplatiti.

Najveći dug ostao je iza TŽV-a Gredelj koji je u stečaju (6,7 milijuna kuna), Kamenskog - 2,2 milijuna kuna, Industrogradnje - 1,3 milijuna, Magma Goranka Fižulića ostala je dužna milijun kuna… Zanimljivo je to da se na listi nalazi i gradska tvrtka Autobusni kolodvor, čiji je dug 290 tisuća kuna.

Gradski zastupnik Tomislav Stojak (HNS), kao i Petek, smatra da je riječ o nebrizi o gradskoj imovini i financijama. 'Grad ima nešto u posjedu, ali o tome ne vodi računa. Da je briga bolja i da se komunalna naknada, doprinosi, spomenička renta, a posebno zakupnine, naplaćuju te dugovi uredno utjeruju, i stanje gradskih financija bilo bi puno bolje', zaključio je Stojak.