zaprepašteni i šokirani

Sve više Amerikanaca razmišlja o selidbi: Neki bi mogli doći i u naše susjedstvo

21.11.2024 u 12:52

Bionic
Reading

Nakon što je Donald Trump, republikanski kandidat za predsjedničke izbore u Americi, ponovno postao šef države, brojni građani govore da će napustiti zemlju

Bez obzira na to što je Donald Trump pobijedio na američkim izborima za predsjednika i osvojio većinu glasova, veliki dio američke populacije je duboko razočaran, zabrinut i nezadovoljan izborom. Svijet su obišle fotografije uplakanih glasača demokratske kandidatkinje Kamale Harris. Sky News je objavio podatke da se Google pretraga za pojam 'selidba u Kanadu' povećala za više od tisuću posto nakon što su se biračka mjesta zatvorila na Istočnoj obali. Osim susjedne Kanade, Amerikanci razmišljaju i o selidbi preko Atlantika.

Za američki The Atlantic, 83-godišnja Margaret iz Floride je prije izbora rekla da planira napustiti zemlju ako Trump pobjedi.

'Ne vjerujem mu, mislim da ne zna što radi. Smatram da je njegovo ponašanje i stav prema ženama šokantan' kazala je Margaret, dok demokratska aktivistica iz Južne Kalifornije Pamela kaže da razmatra selidbu u Španjolsku i poručuje: 'On će ovu državu pretvoriti u autoritativnu'.

Talijanski otok Sardinija im je posebno upao u oko. Južni dio Italije i dva najveća otoka, Sicilija i Sardinija, poznati su po mogućnosti kupovine nekretnina za samo jedan euro. Te kuće su redom u lošem stanju i tako stoje već duže vrijeme te su se talijanske vlasti odlučile na ovakav potez kako bi vratile život ruralnim mjestima. Službene stranice Općine Ollolai na Sardiniji su zabilježile čak 30 tisuća zahtjeva za kupovinu kuća i više od 150 tisuća posjeta na službenu stranicu. Na naslovnici stoji natpis: 'Jeste li zabrinuti oko svjetske politike? Spremni ste prihvatiti uravnoteženiji način života uz nove mogućnosti? Vrijeme je da počnete graditi svoj europski bijeg u predivnom sardinijskom raju.' Načelnik Ollolaija Francesco Columbu je britanskom The Guardianu rekao da je cilj privući investicije i poslove, a ne miješati se u američke političke probleme.

Američki izbori
  • Američki izbori
  • Američki izbori
  • Američki izbori
  • Američki izbori
  • Američki izbori
    +2
Američki izbori Izvor: Profimedia / Autor: Stephen Maturen / Getty images / Profimedia

Profesor političkih znanosti sa Sveučilišta Kolumbija Robert Shapiro je za Newsweek iznio svoje viđenje ovog trenda. Smatra da su to tek pretjerane reakcije i razgovori, a ne pravi planovi za selidbu. Ipak, prošle godine je Gallupovo istraživanje pokazalo da je interes za imigraciju porastao za deset posto od 2011. Tada je iznosio osam posto dok je prošle godine bio čak 18. Shapiro kaže da ovi podaci pokazuju da su Amerikanci razmišljali o odlasku bez obzira na rezultate predsjedničkih izbora i naglašava da to može uključivati imigrante koji bi se željeli vratiti u svoju matičnu zemlju. Sličan stav ima profesor emeritus Paul Beck s Sveučilišta The Ohio State.

'Postoji potencijalno velika grupa Amerikanaca koji su nezadovoljni rezultatom izbora i sljedeće četiri godine Trumpova kabineta. Mislim da je puno toga rezultat zaprepašćenja.'