Lebarovići, urari s tradicijom, nemaju vremensku kapsulu, ali će što mehanički, obilaskom od sata do sata, što modernim tehnologijama, pritiskom na jedan gumb, pomaknuti 200 od oko 300 satova, koliko ih se u Hrvatskoj nalazi na javnim površinama. Kapsule će pak trebati oni kojima pomicanje kazaljki uzrokuje stres i depresiju
U noći sa subote na nedjelju moramo ubrzati vrijeme. Kazaljke će se odlukom Vlade Republike Hrvatske pomaknuti s 2 na 3 sata, što znači prelazak na ljetno računanje vremena. Mnogi jedva čekaju službeno dulji dan, manje mraka i više proljetne atmosfere. Za neke druge to znači pune ruke posla. Zagrebački urari s tradicijom, Dalibor Lebarović i njegov otac Zlatko, zasukat će rukave i na 200 od ukupno 300 satova, koliko ih ima na javnim površinama u Hrvatskoj, promijeniti vrijeme.
'Sve se stigne. Krenemo već oko ponoći i do 3 sata ručno promijenimo oko sto satova u Zagrebu. Kazaljke na još stotinjak satova pomičemo iz naše urarske radnje putem GPS-a ili DCS-a, što su moderne tehnologije. Cijela Hrvatska ima oko 300 vanjskih satova, a naši će ih ljudi pomaknuti i u ostatku zemlje', kaže mlađi iz urarske obitelji, Dalibor.
Dok Lebarovićima pomicanje kazaljki znači puno posla, nekima to znači punu glavu problema. Mnogi se žale na stres i depresiju, mnogi na umor, a svjetski stručnjaci smatraju da su promjene sa zimskog na ljetno računanje vremena i obratno čovjekovo miješanje u prirodni biološki sat.
U nizu istraživanja navodi se kako u Hrvatskoj zbog pomicanja vremena izgubimo oko 40 milijuna kuna jer smo ‘pomaknute sate’ mogli utrošiti na rad. Vozačima je bitna obavijest da mogu ugasiti svjetla na automobilima za vrijeme dnevne vožnje, a mnogima to da će se jeftina struja za vrijeme ljetnog računanja trošiti od 22 navečer do 8 ujutro.