BITKA ZA BRISELSKI TRON

Tko će dobiti najbolji posao u Europi?

13.10.2013 u 07:54

Bionic
Reading

Novi predsjednik Europske komisije bit će izabran u proljeće iduće godine. Europske političke grupacije već pripremaju kandidate, među kojima je i aktualni predsjednik Europskog parlamenta, njemački socijaldemokrat Martin Schulz. Može li ga Angela Merkel, kancelarka iz redova demokršćana, spriječiti u usponu na briselski tron?

Nemali broj demokršćana sa svih strana Europe hodočasti ovih dana u Luksemburg, u nadi da će uspjeti uvjeriti tamošnjeg premijera Jean-Claudea Junckera da se prihvati kandidature za nasljednika aktualnog šefa Europske komisije, Portugalca Josea Manuela Barrosa

Iako je Juncker ljetos javno odbacio takvu mogućnost, nedavni posjetitelji dojma su da se taj 58-godišnjak s najduljim premijerskim stažem u Europskoj uniji ipak premišlja. Pred njim su, 20. listopada, parlamentarni izbori: ako se ne formira koalicija, bit će mu širom otvoren put za Bruxelles, a i ako (p)ostane premijer, mogao bi se 2014. zahvaliti na funkciji i spakirati kufere.

Potraga u EPP-u

Dok socijaldemokrati već imaju snažnog i općeprihvaćenog kandidata Schulza (57), potraga unutar redova Europske pučke stranke nije tako jednostavna, piše Spiegel.

Riječ je o izborima za najvažniju političku dužnost u Europi, pa će svoje kandidate ponuditi različite političke grupacije u EP-u. Prema klauzuli Lisabonskog ugovora, kandidata za predsjednika EK-a predlaže Europsko vijeće - šefovi država i vlada svih članica - nakon što je 'uzelo u obzir izbore za EP i nakon toga održalo odgovarajuće konzultacije' s europarlamentarcima.

Iza pozornice, u EPP-u nisu sasvim sigurni trebaju li tu klauzulu uzeti ozbiljno. Mnogi konzervativni državnici, osobito njemačka kancelarka Angela Merkel, ne bi se željela voditi izbornim rezultatima; kako bi zadržala sve opcije otvorenima, ona najradije ne bi istaknula nijednog kandidata. To pitanje imalo je važnu ulogu i u razgovorima njemačkih demokršćana (CDU) i socijaldemokrata (SPD) o formiranju koalicijske vlade. SPD se, naime, obvezao da će podržati samo onog šefa EK koji je prethodno bio vodeći kandidat na izborima za EP. Taj uvjet skrojen je za socijaldemokrata Schulza, čija se kandidatura čini neupitnom. Bilo koji drugi socijaldemokratski kandidat trebao bi informirati stranku o svojim izbornim ambicijama do kraja studenoga, a zasad se ne čini da će itko zaigrati protiv Schulza.

I dok nema ništa čudno u tome da se jedan europarlamentarac želi uspeti na poziciju šefa EK-a, pitanje je zašto bi se aktualni premijeri kao potencijalni kandidati EPP-a izlagali na izborima s nesigurnim ishodom. Kako bilo, EPP je odredio da će se vodeći kandidat izabrati na stranačkoj konvenciji u Dublinu u ožujku 2014. godine.

Pat pozicija

Glavni je interes Angele Merkel da u Europsku komisiju uhljebi njemačkog demokršćana. Herbert Reul, šef parlamentarne skupine CDU-a i sestrinske bavarske stranke CSU u EP-u, smatra da bi 'logičan kandidat' bio Günther Oettinger, aktualni europski povjerenik. No David McAllister, bivši premijer njemačke pokrajine Niedersachsen, također se vidi u Europskoj komisiji, a sličnu viziju navodno ima i potpredsjednica CDU-a Ursula von der Leyen

Čini se da će u konačnici doći do pat-pozicije između dviju vodećih europskih političkih grupacija, baš kao i u Europskom vijeću, gdje je za predlaganje kandidata nužna kvalificirana većina. Ni Angela Merkel, po svemu sudeći, neće moći mobilizirati većinu protiv Schulza, koji ima sigurnu podršku francuskog predsjednika Françoisa Hollandea i talijanskog premijera Enrica Lette

Marginalizacija euroskeptika

U tom slučaju, predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy bio bi prisiljen iznaći kompromisno rješenje, primjerice Schulza kao predsjednika EK-a, a nekog konzervativnog premijera kao svog nasljednika na čelu EV-a.

Potpuno je izgledno da će demokršćanski državnici u konačnici također podržati uglednog Schulza. 'Kada je riječ o europskim socijalistima, Martin Schulz nesumnjivo je cijenjen kandidat', rekao je Juncker.

Schulz bi pak bio zadovoljan da se Juncker uključi u izbore. 'Ako velike stranačke obitelji nominiraju jake kandidate, bit će to odlična prilika za marginaliziranje euroskeptika', kaže Schulz, koji je to rekao i Angeli Merkel u kolovozu, za vrijeme posjeta Berlinu. Kancelarka mu, zaključuje Spiegel, tom prilikom nije proturječila.