BALKANSKA LOKOMOTIVA

Tko će u srednjoj Europi prvi priznati gay brakove?

25.04.2013 u 15:30

Bionic
Reading

Niti jedna zemlja zapadnog Balkana još nije legalizirala gay brakove. Dok se u Hrvatskoj raspravlja o legalizaciji istospolnog partnerstva, slovenska vlada odobrila je nacrt zakon o istospolnim brakovima. Ukoliko zakon uskoro bude usvojen, Slovenija će postati prva država srednje Europe koja će priznavati gay brakove, piše agencija Anadolija

Crkva koči napredak

U Europskoj uniji traje rasprava o predloženoj obavezisvih zemalja članica da priznaju istopolne brakove sklopljene u drugimčlanicama. Već sada, europski mediji navode da će uskorosve zemlje članice EU-a morati legalizirati gay brakove. Gay brakove najviše podržavaju Nizozemci (82 posto), Šveđani (71), Danci (69), Španjolci(66), Belgijanci (65), Luksemburžani (58), Nijemci (52) i Česi (52). O tome se dosta raspravlja u Italiji i Poljskoj,ali zbog snažnog političkog utjecajaKatoličke crkve skora legalizacija nije izgledna.

Francuska je u utorak, nakon višemjesečnih žestokih rasprava i masovnih prosvjeda, legalizirala istospolne brakove, te je tako postala deveta država u Europi i 14. u svijetu koja je ozakonila gay brakove. Mnogi se i na Balkanu pitaju hoće li i zemlje regije, na putu za europske integracije, morati usvojiti slične zakone. Agencija Anadolija istražila je koje su zemlje legalizirale istospolne brakove.

Prije Francuske, zakon o legalizaciji gay brakova prošlog je tjedna usvojio Novi Zeland. Istovremeno, takav zakon usvojen je u Urugvaju, a Australija je to učinila već prošle godine.

Od 2001. još 11 država ozakonilo je istospolne brakove: Argentina, Belgija, Danska, Island, Južnoafrička Republika, Kanada, Nizozemska, Norveška, Portugal, Španjolska i Švedska

Nizozemska je bila prva država na svijetu koja je legalizirala istospolne brakove, vodeći se preporukom posebnog povjerenstva, osnovanog još 1995. godine. Zakon je stupio na snagu 1. travnja 2001. godine.


Slavlje pred francuskim Parlamentom
Istospolni brakovi legalizirani su i u Gradu Meksiku, meksičkoj saveznoj državi Quintani Roo i nekim dijelovima SAD-a

Legalizacija gay brakova trenutno je u zakonodavnoj proceduri u najmanje deset država, a njezina primjena mijenja se od regije do regije; od izmjena postojećih bračnih zakona, pa do sudskih tužbi koje se pozivaju na ustavom zagarantiranu ravnopravnost.

Europski sud za ljudska prava presudio je 2010. da se, sukladno Europskoj konvenciji o ljudskim pravima, istospolne bračne zajednice smatraju obitelji.