Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici održali su redovnu konferenciju za tisak, prvu u drugoj godini mandata
Konferenciju je otvorio dogradonačelnik Luka Korlaet viješću kako je obnova OŠ Miroslav Krleža u potpunosti obnovljena i spremna za iduću školsku godinu. Na redu je, dodao je i OŠ Ivana Merza koja će također biti spremna primiti učenike iduće školske godine, prenosi Večernji list.
'Izuzetno je zahtjevno jer se radi o vrijednoj zgradi. Izgleda kao nekad ali s potpuno novom infrastrukturom' poručio je Korlaet. U Vugrovcu se pak završava popravak, sanacija i dogradnja škole stradale u potresu koja će biti završena u kolovozu. Primit će 324 učenika. Sanira se i OŠ Bukovac koja je također novosagrađena u suvremeni objekt po najvišim standardima, rekao je Korlaet, no ona neće biti gotova najesen već za drugo polugodište. I Osnovna škola Gjalski se rekonstruira i dograđuje s novim učionicama. na krovu škole biti će igralište otvoreno javnosti, otkrio je dogradonačelnik.
U Trnjanskoj Savici rekonstruira se i dograđuje OŠ Juraja Kaštelana, a i ona će biti gotova za drugo polugodište. I u OŠ Ante Kovačić dograđuje se nova dvorana i novi razredi. OŠ Savski gaj i područna škola Blato su završeni, idući tjedan je tehnički pregled te će nove školske godine krenuti 220 učenika.
'Pažnja je posvećena uređenju sportskih terena koja će koristiti djeca iz čitavog naselja', rekao je Korlaet te pokazao tabelu sedam škola koje će do 2023. i 2024. biti završene. 'Bitno nam je da sva naselja u Zagrebu imaju matičnu ili područnu školu te da pređemo s trosmjenske na dvosmjensku i jednosmjensku nastavu', zaključio je.
Tomašević je objavo kako je novi pročelnik za obrazovanje je Luka Juroš, zaposlenik Ministarstva obrazovanja, Europske komisije, a završio je London School of Economics. Tomašević je rekao kako je u ovoj godini riješeno 5200 priključaka za vodu od 8100 zahtjeva. "Zahtjevi se trebaju riješiti u roku od 90 dana, što se i događa. Kod ove razlike zahtjeva koja još nije riješena, riječ je ili o nepotpunoj dokumentaciji ili o fizičkim uvjetima koji nisu izvedivi od izvođača radova", kazao je Tomašević.
Danijela Dolenec govorila je pak da je u savjetovanje poslana odluku o socijalnoj skrbi. Ako sve bude išlo po planu, na Skupštini je u srpnju, rekla je. 'Usvojen je novi Zakon o socijalnoj skrbi, to je bio povod, no i da uključimo u ovu odluku nove društvene skupine', rekla je. Za sve osobe s invaliditetom potpora će biti jedinstvena bez obzira na stupanj invaliditeta, naknada će biti 200 kuna mjesečno. Po prvi puta se obuhvaćaju i korisnici naknade za starije osobe, koji su najugroženija skupina jer imaju nikakva ili niska primanja. Oko 65% primatelja su žene pa predlažemo da dobiju novčanu pomoć od 400 kuna mjesečno.
'Uključujemo i hrvatske branitelje nezaposlene i njihove obitelji, dobit će pravo na naknadu troškova stanovanja, električnu energiju, komunalne usluga, plin. Treća je skupina samohrani roditelji koji koriste dječji doplatak. Samohrani roditelji su skupina u potrebi, a pomoć je po djetetu u iznosu od 200 kuna mjesečno', navela je Dolenec. Za to će se izdvojiti 3,5 milijuna kuna više no što je planirano, a iduće godine to je 13 milijuna kuna više za najugroženije skupine.
O suradnji s SDP-om i Mostom na parlamentarnim izborima
Tomašević je odgovarao i na pitanja novinara o mogućim koalicijama. 'Nismo o tome razgovarali, no suradnja s desnim strankama poput Mosta za nas nije opcija', kazao je.
O sredstvima za gradnju boksova za otpad
Govorio je i o boksovima za otpad. 'Boksevi su jeftiniji jer smo tražili najjeftiniju ponudu, a vjerujemo da će i doći do suradnje između ulaza u istu zgradu što će pojeftiniti cijenu po kućanstvu. Time će se maknuti barem dio kanti s javnih površinama. Stavljanje kanti na javnu površinu je zadnja opcija, smetlarnici bi trebali biti u zgradama, parcelama vlasnika, a tek onda se ide na opciju boksova. Kažnjavat će se svaka situacija u kojoj se kontaminiraju reciklanti, vjerujem da će suvlasnici svoje kontejnere htjeti imati pod svojom kontrolom. Za korištenje javne površine neće naplaćivati naknadu, ali ne može plaćati i ugradnju boksova. Tamo gdje je GSKG upravitelj zgrada, a upravlja većinom, opcija je da ponude povoljne jeftine kredite, a vjerujem da će i suvlasnici ponuditi takve opcije. Interes građana je da su makne spremnici s javnih površina', rekao je Tomašević.
O Sesarovim naknadama u Holdingu
Tomašević je komentirao i slučaj Borisa Sesara. 'Zakon o sprečavanju sukoba interesa novi je početkom godine stupio, pa su i direktori poduzeća postali dužnosnici i mi ćemo se tome prilagoditi. Ako je u previše nadzornih odbora, maknut ćemo ih iz njih što se i čini mi se, radi. Proces traje. A zašto o tome pričamo samo o Holdingu, a ne u drugim poduzećima u hrvatskoj, to je i to pitanje, no Grad će zakon poštivati', rekao je.