Deseci toplinskih rekorda pali su u Sibiru. Temperature se penju iznad 37,7 stupnjeva Celzijevih unatoč tome što je tek početak lipnja
Prošle subote temperature su dosegle 37,9 stupnjeva Celzijevih u Jalturovsku, što je bio najtopliji dan u povijesti, prema klimatologu Maximilianu Herreri, koji prati ekstremne temperature diljem svijeta, javlja CNN.
Od tada je u Sibiru pao niz temperaturnih rekorda. U gradiću Baevo temperatura je dosegnula 39,6 stupnjeva Celzijevih dok je u Barnaulu izmjereno nešto nižih, koji je 38,5 stupnjeva Celzijevih.
To je 'najgori toplinski val u povijesti' u regiji, objavio je na Twitteru Herrer.
I čini se da će biti još gore. 'Danas nastavljaju padati rekordi s temperaturama oko 40 stupnjeva Celzijevih', rekao je Herrera za CNN.
Sibir ima tendenciju velikih mjesečnih i godišnjih temperaturnih fluktuacija, ali posljednjih nekoliko desetljeća vidljiv je snažan trend zagrijavanja.
'Sibir je jedno od područja koja se najbrže zagrijavaju na planetu s ekstremnim vrućinama koje su sve jače', rekao je za CNN Omar Baddour, voditelj službi za praćenje klime i politiku Svjetske meteorološke organizacije.
'Ovi toplinski valovi imaju velike implikacije za ljude i prirodu i nastavit će se događati sve češće ako brzo ne smanjimo emisije stakleničkih plinova', rekla je Samantha Burgess, zamjenica direktora Službe Europske unije za klimatske promjene Copernicus.
Dok sezona šumskih požara uzima maha na sjevernoj hemisferi, Sibir – s Kanadom – također se bori sa značajnim i intenzivnim šumskim požarima. U svibnju požar koji je bjesnio ruskim Ural ubilo je najmanje 21 osobu .
Nije samo u Sibiru ovaj tjedan zabilježena rekordna vrućina. Toplinski val zahvatio je i srednju Aziju. Početkom travnja Turkmenistan je zabilježio temperaturu od 42 stupnja Celzijusa, što je bio 'svjetski rekord za tu zemljopisnu širinu', rekao je Herrera. Otada vrućina nije prestala.
U srijedu su u Kini zabilježene temperature više od 45 stupnjeva Celzijevih, u Uzbekistanu 43 stupnja Celzijusa, a u Kazahstanu 41 stupanj Celzijusa.
To je 'povijesni toplinski val, koji ponovno ispisuje svjetsku klimatsku povijest', napisao je Herrera na Twitteru.