Kada jednom kročite na španjolsko tlo, ne da samo morate degustirati ovo njihovo nacionalno jelo, nego ga morate probati i napraviti. Razloga je više, em što je jednostavno za spremiti, em je izvrstan dodatak svakom jelu, a može se jesti i sama za sebe.
Da u siromaštvu i neimaštini nastaju najbolje stvari, a u kulinarstvu najbolji recepti koje naprosto obožavamo, dokaz su Talijani koji imaju svoju Pizzu, Meksikanci svoje Enchilade i Fajite, Višani, Višku pogaču, a Španjolci upravo Tortillu de patatas.
Iako se danas Tortilla de patatas sprema sa svim i svačim, original je nastao na bazi luka, krumpira i jaja. Ukoliko krenete s tim najjednostavnijim receptom, velika je vjerojatnost da će vaša prva 'Krumpirova pita' i uspjeti.
Kada sam došla u Španjolsku trebalo mi je nekoliko mjeseci da se odvažim napraviti 'Tortillu de patatas'.
Prva mi je ispala za prste polizat. S drugom sam pak išla eksperimentirati i nije mi uspjela. Zato, ukoliko se odlučite spremati Tortillu de patatas, pročitajte ovih par korisnih savjeta.
Za početak izrežite krumpir na tanke ploškice i stavite ga kuhati na par minuta. Važno je da ga ne skuhate do kraja nego samo na pola. Dok se krumpir lagano kuha, iskrižajte popriličnu količinu luka ilitiga kapule (da ne bi bilo zabune) i stavite ga u veću tavu s popriličnom količinom ulja (pomiješajte suncokretovo i maslinovo) i dva režnja češnjaka (nije nužno) da se lagano zažuti. Kada je krumpir na pola skuhan, procijedite ga i dodajte u tavu u koju ste prethodno zažutili luk i sve dobro promiješajte. Začine dodajte po želji. Ja sam stavila papar i malo Vegete.
Dok se sve to lagano krčka, u malo veću zdjelu pripremite jaja kao da ih spremate za kajganu. Recimo da na 1/2 kilograma krumpira idu 4 jaja.
Kada se smjesa u tavi dobro izdinsta, odnosno kada krumpir skroz omekša, iscijedite višak ulja i sve skupa iskrcajte u zdjelu u koju ste prethodno 'žbatili' jaja.
Sve dobro promiješajte, pripremite malo manju tavu s uljem (ja uvijek stavljam maslinovo), zagrijite je i dodajte smjesu iz zdjele. Sve fino izravnajte s kuhačom i držite na srednjoj vatri dok ne vidite da je tekućina gotovo pa nestala. Cca 10 min.
E sad dolazi dio kada ćete saznati je li vaša Tortilla de patatas uspjela ili ne. Uzmite jedan tanjur, veličine površine tave. Stavite ga na vrh…izbrojite do 3, duboko udahnite i okrenite ga naopako. Sada opet izbrojite do 3 (možete i unatrag) i podignite tavu. Ukoliko je sve u komadu znači da je vaša prva Tortilla de patatas uspjela (to nikako ne mora značiti da će i sljedeća biti jednako uspješna.) :)
Vratite tortillu ponovo u tavu da se i druga strana ispeče. Cca nekoliko minuta.
Znam da bi ju probali odmah, ali to se nikako ne preporučuje. Ostavite je da se fino ohladi. Tortilla de patatas se ustvari jede hladna, no ako vam je gušt jesti ju toplu uvijek je možete naknadno ugrijati u mikrovalnoj. Najčešće se servira u malim trokutićima kao torta, no možete ju izrezati i na kocke kao canape. Na nju možete dodavati što vam srce želi; feticu pršuta, zelene paprike, sira i slično. Upravo tako nastaju preslasni pintxosi koje pripremaju moji prijatelji Baskijci.