U tijeku je intenzivna istraga kako bi se otkrilo što je točno prouzročilo veliki nestanak struje u Španjolskoj i Portugalu u ponedjeljak, a koji je milijune ljudi ostavio bez pristupa osnovnim suvremenim potrebama. Odgovor na ovo pitanje mogao bi imati dalekosežne posljedice – ne samo za Španjolsku i Portugal, već i za cijelu Europu
Europska unija već dugo vrši pritisak na Pirinejski poluotok, koji je godinama funkcionirao kao energetski otok unutar EU-a, da se bolje poveže s ostatkom kontinenta. Stručnjaci su još u ponedjeljak raspravljali o tome bi li snažnije veze s europskim mrežama mogle spriječiti ovakvu katastrofu – ili bi pak povećale rizik od širenja problema na druge zemlje.
Tijekom dana pojavila su se i nagađanja o mogućem kibernetičkom napadu na Europu, iako za sada nema nikakvih dokaza koji bi to potvrdili.
Politico donosi pregled onoga što za sada znamo i što bi sve ovo moglo značiti za budućnost.
Što je pošlo po zlu?
U ponedjeljak poslijepodne Eduardo Prieto, direktor španjolskog operatera prijenosnog sustava Red Eléctrica, objasnio je da je do nestanka struje došlo zbog 'vrlo jakih oscilacija u elektroenergetskoj mreži', što je dovelo do 'isključenja španjolskog sustava iz europskog elektroenergetskog sustava' te do ''kolapsa iberijske mreže' u 12.38 sati.
Konferencija za novinare, koju je kasno navečer održao španjolski premijer Pedro Sánchez, ostavila je više pitanja nego odgovora. Ozbiljnog izraza lica i upozoravajući da bi obnova opskrbe mogla potrajati dulje nego što se isprva mislilo, Sánchez je izjavio: 'Ovo se nikada prije nije dogodilo.'
Vlasti u obje zemlje bile su oprezne u špekulacijama o mogućem uzroku neravnoteže u elektroenergetskom sustavu.
'Što je izazvalo problem, stručnjaci još nisu utvrdili – ali hoće', rekao je Sánchez, dodavši da 'nijedna hipoteza nije odbačena i da se istražuju svi mogući uzroci.'
Zašto vraćanje napajanja traje tako dugo?
Obnoviti napajanje električnom energijom u Španjolskoj i Portugalu pokazalo se izuzetno složenim zadatkom. Prema riječima Leonarda Meeusa, profesora specijaliziranog za električnu energiju na Europskom sveučilišnom institutu, mrežni operateri morali su provoditi 'tehnički vrlo zahtjevan' postupak da bi pokrenuli sustav.
Obje zemlje morale su postupno obnavljati opskrbu, najprije koristeći posebne izvore poput hidroelektričnih pumpi, istaknuo je Meeus.
Susjedne zemlje priskočile su u pomoć: francuski operater RTE dostavio je Španjolskoj 700 megavata električne energije u nekoliko sati od nestanka. Do kasnog poslijepodneva svjetla su se ponovno upalila u većini najsjevernijih i najjužnijih dijelova Pirinejskog poluotoka, dijelom zahvaljujući električnoj energiji pristigloj iz Francuske i Maroka.
Kako objašnjava Solomon Brown, profesor energetskih sustava sa Sveučilišta Sheffield: 'Energetski sustavi su povezani interkonektorima. To znači da su mreže međusobno ovisne, ali i da ih je potrebno ponovno pokretati zasebno.'
Budući da su se istovremeno urušile dvije mreže, proces njihovog ponovnog pokretanja bio je mukotrpan: mrežni operateri morali su pažljivo i sinkronizirano uključivati ključne generatore i usklađivati proizvodnju s potrošnjom dok se sustav nije dovoljno stabilizirao za ponovno povezivanje s vanjskim mrežama.
Zašto su elektroenergetski sustavi povezani?
Španjolska i Portugal tradicionalno su imali ograničen broj elektroenergetskih veza s Francuskom i ostatkom Europe. Europska komisija već dugo zagovara gradnju više međusobnih veza, smatrajući da bi to povećalo sigurnost opskrbe i olakšalo trgovinu električnom energijom. Iako su Madrid, Lisabon i Pariz iskazivali spremnost za jačanje suradnje, napredak je bio spor.
Tek sada Španjolska i Francuska napreduju s izgradnjom nove veze u Baskiji, ali Udruga energetskih regulatora EU-a upozorila je prošle godine da nije osigurano dovoljno kapaciteta za prijenos, unatoč zakonskim obvezama.
S jedne strane, jača povezanost mogla je Španjolskoj omogućiti brže uravnoteženje sustava uvozom struje, napominje Pratheeksha Ramdas iz Rystada. S druge strane, veći stupanj povezanosti mogao bi olakšati širenje nestabilnosti frekvencije i izazvati domino-efekt u susjednim državama.
Je li moguće da se radi o kibernetičkom napadu?
Zabrinutost zbog mogućeg kibernetičkog napada bila je opipljiva. Student na izlazu sa Sveučilišta u Barceloni upitao je: 'Je li ovo kibernetički napad? Teroristički napad?'
Španjolska je zbog svog jasnog stava o izraelskom ratu u Gazi i potpori Ukrajini protiv ruske agresije postala potencijalna meta kibernetičkih napada, što je samo raspirilo nagađanja. Ipak, izvršna potpredsjednica Europske komisije Teresa Ribera poručila je iz Bruxellesa da 'nema nikakvih dokaza koji bi sugerirali sabotažu ili kibernetički napad'.
Podsjetimo, 2015. godine hakeri povezani s Rusijom oborili su dio ukrajinske elektroenergetske mreže. No srušiti elektroenergetske sustave dviju država članica EU-a bio bi znatno teži tehnički izazov i s ozbiljnim političkim posljedicama.
Zašto se spominje zelena energija?
Španjolska i Portugal predvode EU kada je riječ o korištenju obnovljivih izvora energije – više od 80 posto električne energije nastaje korištenjem djelovanja vjetra, sunca i drugih obnovljivih izvora.
Neki su stručnjaci upozoravali da ubrzano širenje obnovljivih izvora stvara dodatni pritisak na španjolsku elektroenergetsku mrežu te da ona mora biti modernizirana kako bi izdržala nestalne količine proizvodnje solarne i vjetroenergije.
No zelena energija nije kriva za nestanak struje u ponedjeljak, naglašava Meeus. EU je u posljednjih nekoliko godina donio nova pravila, poput ažuriranih mrežnih kodova iz 2016., kako bi se zaštitila stabilnost sustava i spriječilo isključivanje obnovljivih izvora u kriznim trenucima.
Kako objašnjava Daniel Muir, viši analitičar za europsku energiju u S&P Globalu: 'Razmjer i priroda ispada čine malo vjerojatnim to da su obnovljivi izvori bili uzrok, osobito jer je u sustavu bilo dostupno dovoljno konvencionalnih izvora energije – nuklearnih, hidroenergetskih, kogeneracijskih i termalnih – koji su mogli pružiti podršku u slučaju poremećaja.'