Sedam godina nakon zabrane simulacije utapanja pri ispitivanju zatvorenika, dvojica republikanskih predsjedničkih kandidata izjavila su da je žele vratiti u uporabu, a jedan od njih, Donald Trump, koji prvi put gubi dominaciju na društvenim mrežama, išao bi i dalje od toga. S druge strane, bivša američka državna tajnica Madeleine Albright poručila je da će žene koje ne glasaju za Hillary Clinton - završiti u paklu!
'Vratio bih 'waterboarding' i vratio bih i puno gore od toga', rekao je Trump tijekom republikanske debate u subotu navečer na ABC-u, nekoliko dana prije predizbora u New Hampshireu. Trumpov rival, senator Ted Cruz, rekao je da bi dopustio samo ograničenu primjenu te tehnike.
'Waterboarding' - polijevanje vodom po glavi zatvorenika čime se simulira utapanje, kontroverzna je taktika ispitivanja koja se primjenjivala u SAD-u. Predsjednik Barack Obama zabranio je njezinu primjenu ubrzo nakon što je preuzeo dužnost 2009. Obavještajni odbor Senata objavio je 2014. izvješće, unatoč protivljenju republikanaca, o tehnikama mučenja kojima se koristila središnja obavještajna agencija (CIA), uključujući prekomjernu primjenu metode gušenja vodom.
Trump je prvi put izgubio dominaciju na društvenim mrežama tijekom republikanskih predsjedničkih debata nakon osme debate u subotu navečer. Tako su se mnogi korisnici Twittera sada okomili na senatora Marca Rubija, kojega su u debati u New Hampshireu žestoko napali njegovi protukandidati.
Porastao je broj tweetova u kojima su spomenuti guverner New Jerseyja Chris Christie i guverner Ohija John Kasich.
Albright: Glasajte za Clinton, u paklu je mjesto za žene koje ne pomažu drugim ženama
Bivša američka državna tajnica Madeleine Albright poručila je u subotu mladim ženama na predizbornom skupu u New Hampshireu da 'moraju podržati Hillary Clinton', jer postoji posebno mjesto u paklu za žene koje ne pomažu jedna drugoj, javljaju američki mediji.
'Mlade žene moraju podržati Hillary Clinton. Priča još nije gotova!' rekla je Albright pritom aludirajući na aktualnu borbu s republikancima oko prava na pobačaj. 'Još nije gotovo i morate pomoći. Hillary Clinton će uvijek biti tu za vas. Zapamtite, postoji posebno mjesto u paklu za žene koje ne pomažu jedna drugoj', istaknula je ona. Iako je njezina izjava pozdravljena pljeskom, reakcija na društvenim mrežama bila je negativna. Wall Street Journal je objavio da kada se njezina izjava pročita na Twitteru, to zvuči kao prijetnja ženama.
Neki korisnici društvenih mreža postavili su pitanje treba li pomoći i drugoj ženi koja se želi uključiti u predsjedničku utrku, a to je bivša direktorica tvrtke Hewlett-Packard Carly Fiorina. Drugi su se upitali zašto bi žena morala glasati za ženu.
Albright, koja je obnašala dužnost državne tajnice u vrijeme dok je predsjednik bio Hillaryn suprug Bill Clinton, u toj je izjavi zapravo citirala samu sebe jer je tu rečenicu izgovorila više puta, a prvi put u svom govoru 2006. Glasnogovornik Hillary Clinton Nick Merrill izjavio je, nakon što je izjava Madeleine Albright oštro kritizirana na društvenim mrežama, da je ona tu rečenicu izgovorila 'doslovce već više stotina puta'.