Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump u petak je rekao da prekida odnos SAD-a sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) zbog upravljanja krizom izazvanom širenjem novog koronavirusa te optužio tu organizaciju da je u biti postala marioneta Kine. Trump je na konferenciji za medije u Bijeloj kući ponovio da će SAD prestati financirati WHO
On je rekao da WHO nije proveo reforme koje su tražene ranije ovog mjeseca. Trump je rekao da su kineski dužnosnici "ignorirali svoje obveze podnošenja izvješća" o virusu WHO-u i kritizirao WHO da je nije adekvatno informirao svijet kada su kineske vlasti prvi put otkrile virus.
"Kina ima potpuni nadzor nad Svjetskom zdravstvenom organizacijom iako plaća samo 40 milijuna dolara godišnje dok Sjedinjene Države plaćaju oko 450 milijuna dolara godišnje. Mi smo naveli reforme koje mora provesti i izravno im se obratili ali su oni odbili djelovati", rekao je Trump.
"Zato što nisu proveli zatražene uvelike potrebne reforme, danas ćemo prekinuti naš odnos sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i ta sredstva preusmjeriti drugima u svijetu i za opravdane žurne potrebe globalnog javnog zdravstva", rekao je.
Trump već duže vrijeme dovodi u pitanje vrijednost Ujedinjenih naroda i multilateralizma. Otkako je preuzeo dužnost napustio je UN-ovo Vijeće za ljudska prava, UNESCO, globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promjena i sporazum o iranskom nuklearnom programu.
WHO i glavni tajnik UN-a još nisu odgovorili na Trumpovu odluku.
SAD i Velika Britanija su u petak zabrinutost zbog najave Kine o uvođenju novog zakona o nacionalnoj sigurnosti za Hong Kong iznijeli u Vijeću sigurnosti UN-a, a Kina je uzvratila da je bilo kakvo miješanje u njezine unutarnje stvari osuđeno na propast.
Petnaesteročlano Vijeće je neformalno raspravljalo o Hong Kongu na zatvorenom virtualnom sastanku nakon što se Kina dan ranije oglušila na poziv SAD-a za otvorenim formalnim sastankom, tvrdeći da se ne radi o pitanju međunarodnog mira i sigurnosti.
"Da li ćemo zauzeti časno stajalište kako bismo branili ljudska prava i dostojanstveni način života koji uživaju i zaslužuju milijuni građana Hong Konga (...) ili ćemo dopustiti kineskoj komunističkoj partiji da krši međunarodni zakon i silom nameće svoju volju ljudima Hong Konga", pitala je američka veleposlanica u UN-u Kelly Craft.
"Taj zakon bi mogao ograničiti slobode za koje se Kina obvezala da će ih štititi kao dio međunarodnog zakona. Vrlo smo zabrinuti da će samo dodatno pojačati postojeće podjele u Hong Kongu", kazao je britanski veleposlanik u UN-u Jonathan Allen.
Kina i Rusija su smjesta odgovorile kritikama na račun SAD-a zbog prekomjerne upotrebe sile protiv crnaca.
Kineski veleposlanik u UN-u Zhang Jun je kazao da bi SAD i Velika Britanija "trebali gledati svoje poslove".
"Svaki pokušaj korištenja Hong Konga za miješanja u unutarnje stvari Kine je osuđen na propast", izjavio je Zhang nakon sastanka.
Nakon rasprave u Vijeću zamjenik ruskog veleposlanika u UN-u Dimitrij Polianskij se na Twitteru zapitao "zašto SAD negira pravo Kini da uspostavi red i mir u Hong Kongu kada brutalno rastjeruje prosvjednike kod kuće".
Kineski parlament usvojio je u četvrtak gotovo jednoglasno spornu odredbu o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu, donesenu u reakciji kineske strane na prošlogodišnje velike prosvjede i nasilje koje je uslijedilo u toj bivšoj britanskoj koloniji.
Radi se o uredbi koja daje mandat stalnom odboru kineskog parlamenta za izradu zakona koji će biti uključen u mini-ustav Hong Konga, uz istodobno zaobilaženje glasanja lokalnog Zakonodavnog vijeća Hong Konga.
Konačni tekst zakona protiv "secesije, subverzije, terorizma i stranog uplitanja" bi trebao biti donesen u lipnju, a usvajanje zakona se očekuje prije rujna.
Više zapadnih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, SAD, Australiju, Japan i Kanadu izrazile su zabrinutost da će novi zakon "smanjiti slobode ljudi koji žive u Hong Kongu te posljedično dramatično ograničiti autonomiju Hong Konga i njegov sustav koji ga je i činio tako prosperitetnim".
Trump je u petak na konferenciji za medije u Biijeloj kući objavio da je svojoj administraciji dao nalog da zbog kineske namjere donošenja tog zakona započne postupak ukidanja posebnog odnosa prema Hong Kongu.
Kina je prekršila svoju riječ glede autonomije Hong Konga , rekao je Trump i ocijenio da je potez Pekinga tragedija za stanovnike Hong Konga, Kinu i svijet.
Ranije je američki državni tajnik Mike Pompeo rekao ada Hong Kong više ne zadovoljava uvjete za poseban odnos po zakonu SAD-a koji mu je omogućio da ostane globalni financijski centar.