Ukoliko američki vojni dužnosnici uskoro ne uključe Tursku u program višenamjenskog borbenog zrakoplova F-35 Lightninig II, Ankara bi sezbog nabave novog lovca mogla obratiti Rusiji čime bi ta euroazijska država postala prva članica NATO-a koja kupuje ruske zrakoplove najnovije proizvodnje
Kako piše ugledni Defense News, neimenovani visoki turski vojni dužnosnik je u razgovoru za taj ugledni američki portal najavio kako će ministarstvo obrane Turske, ukoliko ta zemlja ne bude uključena u nabavu F-35, najvjerojatnije slijediti rusku ponudu.
Turski dužnosnik je odbio komentirati mogućnost američke zamjenske opcije, navodeći kako bi takva ponuda zahtijevala dugotrajna tehnološka, ekonomska i politička razmatranja.
'U tom slučaju naša geostrateška procjena učinila bi da ruske opcije postanu prirodna prva zamjena. Ruska borbena tehnologija bila bi prvi najbolji izbor ako se naši saveznici iz NATO-a budu ponašali nesaveznički i pritom dovodili u pitanje tursko članstvo u programu Joint Strike Fighter', izjavio je turski dužnosnik.
Razmišljanja o nabavi ruske tehnologije dao je naslutiti i turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu koji je nedavno izjavio 'kako postoji F-35, ali postoje i zrakoplovi proizvedeni u Rusiji', dodajući kako će Ankara 'potražiti sreću na drugim tržištima sve dok ne počne proizvoditi vlastite borbene zrakoplove pete generacije'.
Tursko okretanje Rusiji zabrinulo je NATO, osobito nakon što je početkom travnja Ankaru posjetio Andrej Boginski, glavni izvršni direktor kozorcija koji proizvodi ruske borbene helikoptere, a koji je posjetio turski glavni grad kako bi razgovarao o mogućnostima zajedničke proizvodnje helikoptera. Preliminarne dogovore o vojnoj suradnji još ranije su pokrenuli ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Recep Tayyip Erdogan.
Rusija, međutim, nije jedina turska alternativa za F-35. Turske vlasti su još 2015. godine objavile zahtjev za informacijama za domaći program borbenog zrakoplova radnog naslova TF-X. Švedski Saab je bio jedan od ponuđača, ali je Ankara za taj ugovor odabrala britanski BAE Systems. Druga mogućnost za tursku je Airbus, partner u programu Eurofighter, dok bi rusku ponudu činili najnoviji zrakoplovi tipa Suhoj Su-57.
Pentagon je, podsjetimo, zaprijetio protjerivanjem Ankare iz multinacionalnog programa ukoliko Turska rasporedi ruski raketni sustav S-400. Turska, pak, ustrajava na dolasku ruskog raketnog sustava u srpnju. Ukoliko pribavi i rusku zrakoplovnu tehniku, Turska će postati prva članica NATO-a koja se oslanja na najmoderniju opremu najžešćeg oponenta Sjevernoatlantskog saveza.