KULTUROCID U SIRIJI

Turska zračnim napadima uništila drevni hram Ain Daru

28.01.2018 u 17:17

Bionic
Reading

U turskim zračnim napadima na regiju Afrin na sjeveru Sirije teže je oštećen drevni hram Ain Dara, izvijestio je sirijski Opservatorij za ljudska prava, izražavajući žaljenje zbog katastrofe koju uspoređuje s pustošenjem Palmire.

"Hram datira iz aramejske ere (1300 - 700 g. prije Krista). Uništeno je oko 60 posto građevine", rekao je Rami Abdel Rahman, direktor Opservatorija sa sjedištem u Londonu. 

Građevina otkrivena 1982. prostire se na oko 50 hektara i poznata je po ostacima velikih izrezbarenih blokova od bazalta i po zidnim reljefima, podsjetio je direktor za sirijske starine i muzeje, Mamun Abdelkarim. 

"Tri tisuće godina civilizacije uništeno u samo jednom zračnom napadu", kazao je Abdelkarim sa žaljenjem.

Sirijska Uprava za sirijske starine i muzeje osudila je turske napade na arheološka nalazišta u Afrinu, potvrdivši informaciju o "uništenju hrama Ain Dara, jedne od arehološki najvrednijih građevina što su ih izgradili Aramejci u Siriji", stoji u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama. 

Uprava je pozvala međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Tursku "kako bi se spriječilo da arheološke i kulturne lokacije budu ciljevi granatiranja i bombardiranja", prenosi sirijski državni mediji.

Turska vojska zasad nije dostupna za komentar.

Hram Ain Dara
  • Hram Ain Dara
  • Hram Ain Dara
  • Hram Ain Dara
  • Hram Ain Dara
  • Hram Ain Dara
    +7
Hram Ain Dara Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Turska operacija protiv jedinica sirijskih kurda u Afrinu počela je prije tjedan dana uz jako bombardiranje, no ograničeno napredovanje turske vojske. Sirijska vlada predsjednika Bašara al-Asada osudila je turski napad, ali se protivi kurdskim težnjama za autonomijom u sjevernim dijelovima Sirije.

Sirijski građanski rat, koji je počeo 2011., dosad je rezultirao nanošenjem ogromne štete na mnogim povijesnim građevinama, među kojima su drevna Palmira i stari dio Alepa, koji su na popisu UNESCO-ve svjetske kulturne baštine.