uništavanje dokaza

Tužiteljstvo BiH traži produženje pritvora bivšem šefu špijuna u BiH

16.01.2024 u 18:09

Bionic
Reading

Tužiteljstvo BiH zatražilo je u utorak produženje pritvora za bivšeg šefa Obavještajne agencije BiH Osmana Mehmedagića i suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca jer je utvrdilo da je nakon uhićenja po Debevčevu nalogu u sudu uništeno 60-tak naloga za prisluškivanje dvojica sudaca

Mehmedagić i Debevec uhićeni su sredinom prosinca pod optužbom da su nezakonito izdavali naloge za praćenje dvojice sudaca koji su sudjelovali u procesu pred Sudom BiH, kako bi od kaznenoga progona zaštitili jednoga političara čije ime nije otkriveno, no mediji spekuliraju da je riječ o Bakiru Izetbegoviću.

Dio dokumentacije u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH (OSA) uništen je još 2022., a u Sudu BiH je nakon njihova uhićenja uništeno 60 naloga za praćenje sudaca. To je otkriveno nakon što je kod u međuvremenu suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca pronađen mobitel kojega je pokušala iz pritvora potajno iznijeti odvjetnica Vasvija Vidović.

Tužiteljstvo je utvrdilo kako je Debevec u komunikaciji iz pritvora naložio svojoj tajnici da ukloni sve dokaze s nalozima za tajno praćenje telefona sudaca.

"Svjedoci su potvrdili da je u Sudu BiH bez evidentiranja izdato blizu 60 naloga za provođenje mjera prisluškivanja prema OSA BiH. Nalozi su zatim, prema nalogu predsjednika Suda BiH, uništeni. Nijedan od tih naloga nije u posjedu Suda", rekla je državna tužiteljica Bojana Jolović obrazlažući zahtjev za produženje pritvora dvojici bivših dužnosnika.

Pojasnila je kako je Debevčeva tajnica iz Suda iznijela knjigu s nalozima za tajno praćenje i snimanje te ju uništila.

"Radimo analizu svega što se nalazi u evidencijama, što se nalazi u tih 60 naloga i zašto su uništeni. Nemamo logično objašnjenje osim da se radi o nezakonitim nalozima", rekla je.

Zbog toga je zatražila da se produži pritvor za suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca, ali i nekadašnjeg šefa OSA-e Osmana Mehmedagića tvrdeći da postoji opasnost da bi sa slobode mogli utjecati na svjedoke i sudjelovati u skrivanju dokaza.

Dodala je kako je Mehmedagića u zatvorskoj jedinici nedavno nezakonito posjetio i jedan stražar koji za to nije imao dopuštenje, te se sada provodi istraga o čemu su oni razgovarali.

Obrana je zatražila da se Mehmedagića i Debeveca pusti na slobodu uz zaštitne mjere. Sud BiH će odluku o pritvoru za nekadašnjeg predsjednika Suda BiH i OSA-e donijeti u sljedećih 48 sati.