Haaško tužiteljstvo smatra da se generalu Slobodanu Praljku mora ukinuti boravak na privremenoj slobodi nakon što je tajništvo Međunarodnoga suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) objavilo kako od njega potražuje više od tri milijuna eura koje je isplatilo za troškove njegove obrane, jer je svojom istragom utvrdilo da Praljak raspolaže dostatnom osobnom imovinom za pokrivanje troškova obrane, navodi se u podnesku kojeg je u utorak objavio ICTY
Tajništvo Haškoga suda 22. kolovoza naložilo je generalu Slobodanu Praljku da u roku od 90 dana vrati iznos od gotovo 3,3 milijuna eura koje je ICTY isplatio za troškove njegove obrane a braniteljica generala Praljka Nika Pinter nakon toga kazala je kako će se Praljak žaliti na tu odluku jer tajništvo ICTY-ija nije točno utvrdilo činjenice o njegovoj imovini.
Nakon odluke tajništva, nadležno sudsko vijeće izmijenilo je uvjete boravka generala na privremenoj slobodi tako što ih je pooštrilo i odredilo da mora boraviti u svom domu u Hrvatskoj uz pojačani nadzor, no tužiteljstvo je u ponedjeljak uložilo prigovor smatrajući da se boravak na privremenoj slobodi mora ukinuti jer je povećan rizik od njegova bijega.
General Praljak, koji se u travnju 2004. zajedno s još petoricom bivših političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne optuženima u istom predmetu dobrovoljno predao, čeka na privremenoj slobodi od 21. prosinca prošle godine prvostupanjsku presudu koja bi trebala biti izrečena krajem godine.
Haaško tužiteljstvo bivše čelnike samoproglašene HR Herceg-Bosne - premijera Jadranka Prlića, ministra obrane Brunu Stojića i zapovjednike Glavnog stožera HVO-a generala Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka, zapovjednika vojne policije HVO-a Valentina Ćorića te načelnika Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića, optužuje da su počinili zločine u okviru udruženoga zločinačkog pothvata, predvođenog bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, čiji je cilj bilo etničko čišćenje područja Herceg-Bosne koje su htjeli pripojiti Hrvatskoj radi stvaranja 'velike Hrvatske'.
Završne riječi održane su prije godinu i pol i tada su tužitelji zatražili da ih se proglasi krivima te su za Prlića, Stojića, Praljka i Petkovića zatražili 40 godina zatvora, za Ćorića 35 a za Pušića 25 godina zatvora, dok su obrane zatražile njihovo oslobađanje.
Suđenje je počelo u travnju 2006. godine i pretvorilo se u jedno od najduljih i najkompleksinijh suđenja pred Haaškim sudom.