Poplave u Austriji i Češkoj
Izvor: Reuters / Autor: Reuters
Poplave u Austriji i Češkoj
Izvor: Reuters / Autor: Reuters
'SITUACIJA JE OZBILJNA'
Glavni centar za obranu od poplava Hrvatskih voda upozorio je danas da će prema prognozama, u Mađarskoj doći do novog maksimalnog vodostaja, najvišeg ikad zabilježenog na Dunavu, zbog čega se i Hrvatska mora pripremiti za vrlo ozbiljne situacije i ekstremno velik vodeni val koji će ovog vikenda početi ulaziti u zemlju
Obilne kiše posljednjih su dana pogodile središnju Europu i izazvale velike poplave, a najgore su poplavama pogođene Njemačka, Češka i Austrija, u kojima je do sada poginulo najmanje jedanaest osoba.
'Vrh vodenog vala približava se Beču, nakon čega očekujemo da će on sa svojim vrhom ući u područje Slovačke, do Bratislave, zatim dalje od Bratislave, a potom, za sedam od deset dana, vrh vodenog vala očekujemo i u Hrvatskom Podunavlju', rekao je za Hinu voditelj Centra za obranu od poplava Zoran Đuroković.
Procijenio je da se očekuje dodatnih dva metra vodenog vala u Hrvatskoj. Smatra da je naš sustav obrane od poplava u dobrom stanju i da su uz provedbu mjera obrane od poplave u svakom trenutku dana ili noći spremni na intervenciju.
Naglasio je da su jutros od 7 sati uspostavili mjere redovne obrane od poplave na ulaznom profilu u Hrvatsku u Batini jer se očekuje da će vodostaj u Batini premašiti +700 centimetara, a više od toga, rekao je, ovisi o daljnom razvoju hidroloških prilika na uzvodnom području.
Istaknuo je da kiša, koja prema njihovim informacijama i dalje pada na području Slovačke, Austrije i Mađarskoj, može zakomplicirati situaciju i dodatno utjecati na daljnji porast vodostaja Dunava u Mađarskoj.
'Spremamo se da do katastrofe ne bi došlo, ovo je iznimno velik vodeni val Dunava i kad je riječ o poplavama, apsolutna sigurnost ne postoji', upozorio je.
'Mislim da ćemo plivati'
Stanovnici batinske Ulice svetog Ivana Nepomuka, pak, ne spavaju mirno. Voda im, kažu, dolazi iz nabujale Karašice, bez obzira na optimistične najave Hrvatskih voda. 'Nasip drži vodu veću od +800 centimetara, ali on nema veze s Karašicom. Mislim da ćemo plivati,' kaže stanovnik dijela Batine u dijelu podno Banske kose, gdje je erozija tla prije nekoliko godina odnijela jedan ljudski život.
I u Aljmašu, priča predsjednik Vijeća MO Aljmaš Ivica Stanković, budno prate što se događa s Dunavom. Stanković kaže kako se trenutačno ne događa ništa što nije uobičajeno za ovo doba godine. “Dunav je u Aljmašu u porastu, ali nema mjesta panici. Mještani i vikendaši uz obalu još nisu uznemireni, nitko ne premješta stvari iz donjih etaža kuća na katove – što se obično radi kada nailazi poplava. Iz iskustva znamo da nam na ruku ide što je Kopački rit u blizini i koji proguta sav višak vode. Sadašnju razinu Dunava, odnosno toliku količinu vode u koritu mi zovemo 'svibanjske vode', piše Glas Slavonije.
Svake je godine isto, Dunav oscilira i po šest-sedam, ili čak osam metara, u ovom našem dijelu oko Aljmaša i Dalja. S obzirom na najave povećanja razine rijeke pratimo što se događa, jer je netko od seljana uvijek na vodi i alarmirat će ostale. Ako se obistine najave, moglo bi biti preplavljeno nogometno igralište, a što je još daleko od toga da su ugroženi ljudi i imovina”, priča Ivica Stanković. Dodaje kako je visoki Dunav uzrujao jedino ribiče, jer - riba ne grize.