U znak sjećanja na proboj logoraša u Spomen-području Jasenovac u nedjelju je održana komemoracija na kojoj su sudjelovali visoki hrvatski dužnosnici, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković te kao izaslanik predsjednice RH Zvonimir Čičak. Ove godine nije bilo govora političara kao što je to običaj bio ranije.
Na današnji dan, 22. travnja 1945. godine 600 logoraša krenulo je u proboj iz ustaškog koncentracijskog logora u Jasenovcu. Do slobode je došlo samo njih 91. Preostali logoraši, koji zbog nemoći i bolesti nisu sudjelovali u proboju, ubijeni su i spaljeni zajedno s logorskim objektima.
"Mislim da situacija nikako nije ista ove godine u odnosu na onu koja je bila prošle godine i na naslijeđene, pa i podmetnute probleme, da budem sasvim otvoren. Politika koju vodim jest da se odredimo jasno o svim totalitarnim režimima", proučio je Plenković ranije.
Uz premijera na komemoraciji su bili i ministri Predrag Štromar, Davor Božinović, Dražen Bošnjaković, Lovro Kuščević, Tomo Medved te ministrice Gabrijela Žalac i Nina Obuljen Koržinek, načelnik Glavnog stožera RH general zbora Mirko Šundov, saborski zastupnici, izaslanstva veleposlanstava u RH te preživjeli logoraš Mile Vukmirović koji je, zajedno s kćeri preživjelog logoraša Brankom Nešić, položio vijenac za sve žrtve toga ustaškog logora.
Na popisu žrtava jasenovačkog logora je 83.145 imena, među kojima 39.570 muškaraca, 23.474 žene te 20.101 dijete do četrnaest godina. U više do 1300 dana postojanja ustaškog logora Jasenovac, najviše je stradalo Srba, Roma, Židova i Hrvata.Tijekom komemoracije nije bilo govora već je održan program u kojemu su, nakon minute šutnje, sudjelovali zbor Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) te dramski i glazbeni umjetnici.
Sudionici su do Kamenog cvijeta došli u koloni sjećanja od Memorijalnog muzeja, a skup je završio polaganjem vijenaca i molitvom za žrtve, koju su molili katolički svećenik i muslimanski imam.
Vijence kod Kamenog cvijeta, čiji je autor Bogdan Bogdanović, položila su i izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, Općine Jasenovac, Grada Zagreba, Varaždinske županije, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, potpredsjednik saborskog Kluba nacionalnih manjina Veljko Kajtazi s članovima Saveza Roma, izaslanstva Matice hrvatske, Grada Novske, HSLS-a, Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" te izaslanstvo Javne ustanove Spomen područja Jasenovac.
"Nadam se da je ovo zadnja godina da imamo više kolona i da ćemo naći dovoljno mudrosti, razboritosti, ali i hrabrosti, međusobnog uvažavanja kako bi smo iduće godine svi zajedno, dostojanstveno, došli ovdje i iskazali počast žrtvama", izjavio je Jandroković prije početka službene komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora u Jasenovcu, javila je Hina.
Istaknuo je kako su došli kako bi iskazali poštovanje prema žrtvama strašnog ustaškog logora Jasenovac, poštovanje prema žrtvi svih onih koji su zbog svoje vjere, nacije ili političkog opredjeljenja ovdje bili ubijeni.
"Moramo poslati poruku da se takvo što više nikada ne smije dogoditi", poručio je Jandroković.
Upitan je li danas u Jasenovcu trebala biti i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, koja je ranije, u petak, posjetila Spomen-područje Jasenovac i odala počast žrtvama, Jandroković je odgovorio kako to treba pitati predsjednicu.
Naglasio je da danas ne želi davati političke izjave već iskazati pijetet žrtvama i osuditi ustaški režim i zločin, koji nikome nije donio ništa dobro.
Zamoljen da komentira to što srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, koji je najavio da će u nedjelju posjetiti područje Jasenovca, nije u ovom trenutku dobrodošao u Hrvatsku, Jandroković je rekao kako je Vulinova poruka totalno neprihvatljiva i pokazuje stvarne namjere.
>>> Vulin osuo 'drvlje i kamenje': Hrvate boli što govorim istinu
"Koriste ovakav dan, kada se komemorira žrtva, da bi slali takvu vrstu političkih poruka. Jedina moguća opcija bila je da se Vulinu onemogući dolazak u Hrvatsku", rekao je.
Smatra kako je šteta da se sada ponavlja još jedna neprihvatljiva izjava i ponašanje čelnih ljudi srpske vlade, nakon provokacije Vojislava Šešelja tijekom boravka izaslanstva Hrvatskog sabora u Srbiji i loše reakcije domaćina u Narodnoj skupštini Srbije.
Na njima je da razmisle što žele, rekao je te naglasio da je Hrvatska više puta ponovila spremnost pomoći Srbiji na njihovom putu u EU i izrazila želju za uspostavljanjem što boljih bilateralnih odnosa.
"Ako oni misle da na ovaj način mogu djelovati, vidljivo je da to tako neće ići", poručio je Jandroković.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nije novinarima želio komentirati situaciju vezanu uz Vulina kratko poručivši da su oko odluke hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova obaviješteni svi granični prijelazi.
Za razliku od predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljka Čubrilovića koji je u mjestu Mlaka kod Jasenovca rekao kako su prošla vremena da se nekog kažnjava zbog verbalnog delikta, Kuščević je rekao da se ne radi o verbalnom deliktu već klasičnom primjeru nepristojnosti i nepoštivanju hrvatskih institucija. "Na ovaj način je jasno poslana poruka Vulinu i svim u srbijansoj vladi da se mora poštivati Republike Hrvatska", rekao je.
Upitan o kritikama koalicijskog partnera predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca vezano uz HOS-ovu ploču pored Novske, Kuščević je rekao da se Vlada jasno distancirala od svih totalitarnih režima - fašizma i komunizma.
"'Za dom spremni' nije primjeren pozdrav. Kontekst HOS-a i Domovinskog rata nikako se ne može izjednačiti s ustaškim pokretom kojeg svi zajedno osuđujemo i zato smo i danas ovdje da ga osudimo. Nikako nema politike zaborava već se provodi proaktivna politika zaštita nacionalnih manjina i svih državnih interesa", poručio je.
Upitan kako komentira da su dvojica pripadnika HOS-a, na mjestu gdje je bila spomen-ploča u Jasenovcu, razvila zastavu HOS-a na kojem je ustaški pozdrav "Za dom spremni", odgovorio je kako to nije vidio istaknuvši kako se danas treba osuditi svaki totalitarni režim i iskazati počast svakoj žrtvi.
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković rekao je da bez obzira na različite povorke treba odati počast svim žrtvama. Ističući da se povijest ne može promjeniti naglasio je da se mora imati pravedan odnos prema povijesti te vrednovati sve ono što se dogodilo. "Ne smije se to više nikada ponoviti", rekao je.
Američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst nije želio odgovarati na novinarske upite te poručio da se u Jasenovcu želi fokusirati na žrtve, a ne davati političke izjave.
Predstavnici židovskih, srpskih i antifašističkih organizacija već treću godinu zaredom ne sudjeluju u službenoj državnoj komemoraciji. Koordinacija židovskih općina posebnu je komemoraciju već održala početkom tjedna, a srpske i antifašističke udruge u nedjelju. Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović po svom običaju jasenovac je posjetila sama i u tišini odala počast žrtvama.
>>> Bojkot državne komemoracije u Jasenovcu treću godinu zaredom, a evo kako je i zašto sve počelo
Patrijarh srpski Irinej će također danas u obližnjoj Mlaki posvetiti obnovljeni Hram Svetog proroka Ilije. Prije toga služi liturgiju. U Mlaku nije stigao nitko od predstavnike srpske Vlade nakon što je ministru obrane Aleksandru Vulinu zabranjen ulazak u Hrvatsku.
foto pregled