Centar za mirovne studije (CMS), Centar za kulturu dijaloga (CeKaDe) i RAND upozorili su u četvrtak da se najnovijim izmjenama Zakona o strancima, koje su usvojene u četvrtak na sjednici Vlade, pokušaj pomaganja strancima u boravku, tranzitu i nezakonitom prelasku granice uvodi kao kažnjivo djelo
"Na taj bi način građani i građanke koji pokušaju pomoći nepoznatoj osobi u potrebi, riskirali kaznu. Iako je nakon provedene javne rasprave predlagatelj ovog zakona, Ministarstvo unutarnjih poslova, unijelo izmjene kojima precizira iznimke koje neće biti smatrane pomaganjem koje je kažnjivo, tekst prijedloga zakona i dalje ostavlja prostora za interpretaciju prema kojoj je kažnjivo pomoći drugome u nevolji", navode u priopćenju CMS, CeKaDe i RAND.
Pozivaju MUP da u prijedlog Zakona o strancima uvrsti i izmjene kojima je nedvojbeno da pomaganje ljudima u potrebi nije kažnjivo, te Hrvatski sabor da donese zakon koji će jamčiti da nitko neće biti kažnjen jer je pomogao ili pokušao pomoći drugoj osobi.
Podsjećaju kako je u siječnju na saborskoj raspravi u nekoliko navrata bio istaknut problem takvog zakonskog uređenja, no Vlada je i nakon druge revizije prijedloga ostala odlučna u sankcioniranju solidarnosti, te sada već treći put u godinu dana pokušava donijeti štetan zakon.
"Zakon koji kažnjava ljudsku solidarnost u konkretnom djelu pomaganja drugome u nevolji je štetan za društvo jer narušava dostojanstvo ljudske osobe, one koja je u nevolji, jednako kao i one koja želi pomoći", ističu udruge u priopćenju.
CMS, CeKaDe i RAND smatraju da pomaganje koje ne rezultira nikakvom materijalnom ili financijskom koristi za pomagača, nego je vođeno moralnim i humanitarnim principom, u situacijama zaštite života ili integriteta osobe koja nezakonito prelazi granicu ili boravi u Hrvatskoj, ne smije biti kažnjivo.
Podsjećaju saborske zastupnike kako briga o strancu i osobi u nevolji nije samo kršćanska dužnost, već i moralna obveza svih ljudi, bez obzira na uvjerenja. K tomu, građane i građanke Hrvatske koji vjeruju kako je njihova dužnost pomoći drugima, zakon koji se tome protivi dovodi u poziciju da ga krše, što zasigurno nije intencija zakonodavca, kažu u priopćenju.