Ukrajinci su iz 'prve ruke' došli čuti i naučiti kako je u Hrvatskoj prošla mirna reintegracija. Studijsku grupu iz Ukrajine na čelu s njihovim ministrom za pitanja privremeno okupiranih teritorija Vadimom Černišem i donedavnim ukrajinskim veleposlanikom u Hrvatskoj Oleksandrom Levčenkom primio je osječki gradonačelnik Ivan Vrkić
Vrkić je u vrijeme mirne reintegracije bio predstojnikom Vladina ureda privremene uprave za uspostavu hrvatske vlasti u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnome Srijemu, ali i desna ruka američkom generalu Jacques Paulu Kleinu, prijelaznom upravitelju kojega su na hrvatski istok tada poslali Ujedinjeni narodi (UN) u misiji UNTAES-a.
'Razgovaramo o iskustvima i o tome što smo radili u vrijeme mirne reintegracije i kako se to može iskoristiti na situaciju u Ukrajini. Ono što je bitno u našem primjeru jest dijalog i dobra suradnja između dvije strane kao i jaki mandat koji nam je dala međunarodna zajednica kroz rezoluciju Ujedinjenih naroda te nam nakon Bljeska i Oluje omogućila da mirovni proces završimo bez ispaljenog metka i poginulih u toj misiji', rekao je osječki gradonačelnik Vrkić.
Napomenuo je kako je u cijelom procesu vrlo važan odnos međusobnog povjerenja te, sugerirao, da strane pronađu dodirne točke koje će omogućiti da se u takvim okolnostima završi rat, uspostavi mir te razvoj slobodnog i demokratskog društva.
Ukrajinci predvođeni ministrom za pitanja privremeno okupiranih teritorija Vadimom Černišem zahvalili su se premijeru Andreju Plenkoviću koji je ponudio pomoć oko mirne reintegracije temeljem hrvatskog iskustva iz Domovinskog rata. U Osijek su došli, kako bi vidjeli kako na terenu čuli iskustva iz 'prve ruke'.
'Hrvatska ima unikatno iskustvo vezano s ratom, to cijenimo. Ovdje smo da naučimo puno važnih stvari. Želimo čuti sva iskustva, ne samo pozitivna, nego i pogreške koje su se dogodile', rekao je novinarima Černiš napominjući kako žele naučiti puno toga iz misije UNTAES-a.
Objasnio je kako se u Ukrajini trenutno vodi takozvani hibridni rat te da već imaju puno iskustava kako Rusija djeluje.
'Kad međunarodna zajednica počne osuđivati to što radi Rusija, onda oni mijenjaju strategiju i poduzimaju neki drugi korak u hibridnom ratu. Znači, samo mijenjaju tehniku izvođenja', objasnio je Černiš te dodao kako se svemu tome mogu suprostaviti nacionalnim jedinstvom i solidarnošću kao što je to učinila Hrvatska koja je ušla u Europsku uniju i NATO.
Ono što se događa u Ukrajini, napomenuo je, ne gleda kao da je to povezano samo s Krimom i Donbasom, nego kao prijetnju koju osjeća cijela država.
'No, već dugo imamo s tim posla i naučili smo reagirati na sve to', zaključio je Černiš.