Ukrajinski protuzračni obrambeni sustavi Patriot američke proizvodnje do sada su zaštitili prijestolnicu Kijev i druge gradove od ruskih napada. No stopiranjem američke pomoći obrana Kijeva dolazi pod upitnik, a Europa, koja je obećala pomoć, teško može zamijeniti ovaj moćni sustav
Nedavni potezi Donalda Trumpa i stopiranje vojne pomoći Ukrajini ozbiljno pod upitnik stavljaju budućnost sustava Patriot u Ukrajini, a njezini saveznici u Europi nemaju ga čime zamijeniti. To stavlja Kijev i milijune stanovnika tog grada pod ozbiljnu prijetnju, piše Business Insider.
Za Ukrajinu je Patriot 'najsposobniji sustav protuzračne obrane s najvećim dometom koji imaju', rekao je za Business Insider Justin Bronk, vodeći stručnjak za zračne snage iz britanskog think tanka Royal United Services Institute.
On je za Ukrajince bio 'apsolutno kritičan', rekao je i dodao - ako američka pomoć prestane, 'Europa neće moći dati izravan ekvivalent Patriotu'.
Europske opcije
Raketni sustav zemlja-zrak MIM-104 Patriot, koji su proizveli Raytheon i Lockheed Martin, obarao je projektile i zrakoplove iznad Ukrajine i pomogao držati razorne ruske zračne snage na odstojanju. Sada Ukrajinci navodno upravljaju sa šest sustava Patriot na nepoznatim lokacijama diljem zemlje i smatraju ih jako uspješnima, unatoč tome što su i oni i stručnjaci za ratovanje opetovano tvrdili da im nije dosta tog oružja, a također im je nedostajalo projektila za sustave koje su dobili.
Mihailo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika, rekao je ranije ovog tjedna da je mogući gubitak pristupa Patriotima posebna briga za Ukrajinu. A Europa nema sustav iz vlastite proizvodnje koji bi ga mogao zamijeniti.
<< Amerikanci su Ukrajincima konačno obećali Patriot, donosimo sve o tom supermoćnom proturaketnom sustavu >>
Bronk je rekao da je 'najsličnija stvar' SAMP/T, a koji su razvili francuski Thales i multinacionalna europska MBDA. Ali nedostaje mu 'apsolutno kritična' značajka Patriota: sposobnost obaranja brzih balističkih projektila. Bronk kaže da on 'ima određeni stupanj sposobnosti za balističke rakete, ali nije tako sposoban kao Patriot'.
Zapad, kojem općenito nedostaje protuzračna obrana, požurio je napraviti nove sustave, poput Gravehawka, nastalog u Velikoj Britaniji. Ali on je dizajniran za sporije mete poput krstarećih projektila, a napravljeno ga je u mnogo manje primjeraka nego što ima Patriota.
Ukrajinska obrambena industrija također radi na razvijanju svoje verzije Patriota, no do njegove funkcionalnosti i proizvodnje broja koji bi zadovoljio potrebe trebale bi godine. Ukrajina je na početku rata imala neke svoje kapacitete za protubalističke rakete, ali oni su iscrpljeni.
George Barros, stručnjak za Rusiju u Institutu za proučavanje rata, rekao je da Ukrajina nema 'laku zamjenu za sustav Patriot, a niti Europljani imaju sličan sustav koji mogu razmjestiti u velikim brojevima'. To također pokazuje koliko se Europa i drugi američki saveznici oslanjaju na Patriote za vlastitu obranu.
SAD, rekao je Barros, 'ima monopol na europsku protuzračnu obranu'.
Problem projektila
Ukrajina bi mogla posegnuti za sustavima Patriot koje imaju drugi ukrajinski saveznici, no SAD ubuduće može blokirati donacije ili prodaju svog oružja.
Projektili koje koristi Patriot također su proizvedeni u SAD-u, što dodatno pojačava brigu.
Umirovljeni general-bojnik australske vojske Mick Ryan, sada ratni strateg, rekao je da Europa gradi različite sustave protuzračne obrane, ali da će 'biti teško riješiti nedostatak Patriota osim ako ne pošalju svoje primjerke tog sustava'.
Barros je rekao da Europljani moraju razmotriti koliko bi svojih Patriota mogli poslati Ukrajini bez slabljenja vlastite protuzračne obrane, s obzirom na to da se druge europske zemlje sve više boje toga da bi Rusija mogla napasti i njih.
Ryan je opisao da je Europa već 'na granici' kada je u pitanju broj Patriota koje može poslati Ukrajini.
Mark Cancian, viši savjetnik za obranu i sigurnost u Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je da Europljani imaju niz opreme koja bi se mogla kombinirati tako da uvelike obavlja posao Patriota - ali problem je to koliko opreme namjeravaju i mogu dati.
Heroj Ukrajine
Projektili Patriot uvelike su cijenjeni u Ukrajini. Zaustavili su ruske napade, uključujući balističke projektile, kojima se Kremlj hvalio govoreći da su nezaustavljivi. Također su srušili ruski špijunski avion A-50, što je viši časnik američke vojske u to vrijeme nazvao 'povijesnim'.
Ukrajina je dobila sustave Patriot iz Nizozemske, Njemačke i SAD-a, a prvi su stigli 2023. godine. Poznato je to da su stacionirani u blizini Kijeva, a Barros kaže da su 'nevjerojatno važni za zaštitu ukrajinskog centra za donošenje odluka u Kijevu'.
Budućnost Ukrajine
Europski saveznici Ukrajine obećali su da će je nastaviti podržavati, a mnoge zemlje obvezale su se dati najveće pakete pomoći dosad i obećavaju nadoknaditi sve što bude nedostajalo zbog gubitka američke pomoći.
Ali postoje prepreke: Europa ima problema s proizvodnjom, a izrada novog oružja traje godinama. Ukratko, volja za trošenjem nije jedini problem. Unatoč tome, Trumpovi potezi mogli bi izazvati veće jedinstvo na kontinentu. Europljani već šalju više pomoći Ukrajini od SAD-a - otprilike 143 milijarde dolara do danas u usporedbi s oko 124 milijarde dolara iz SAD-a, prema Institutu za svjetsku ekonomiju Kiel.