Ujedinjeni narodi su u utorak, uoči početka konferencije o Afganistanu, ocijenili da zemlja bilježi napredak u više područja usprkos velikim problemima koji i dalje postoje, no udruge civilnih društva upozoravaju da ta zemlja srlja u ponor
Konferencija o Afganistanu, koja se na visokoj razini odvija u Ženevi, posebice će se baviti sigurnosnom krizom u zemlji i krizom hrane.
'Ovo jest jedan od najgorih trenutaka za narod Afganistana, ali na puno fronta je u posljednje dvije godine učinjen važan napredak', kazao je Toby Lanzer, zamjenik voditelja UN-ove misije pomoći u Afganistanu (UNAMA).
'Što se reformi tiče, bilježi se brži i veći napredak od očekivanoga', dodao je Lanzer i istaknuo da je afganistanka vlada napravila velike korake od međunarodne donatorske konferencije 2016. u Bruxellesu.
Prema njegovim riječima, Kabul je dosta uložio u opskrbu svojih građana osnovnim namirnicama, ojačao borbu protiv korupcije i reformirao sigurnosne agencije.
No, od 35 milijuna stanovnika, njih 3,6 milijuna je suočeno s glađu, a pola milijuna je raseljeno zbog nasilja i ovogodišnje suše, podsjetio je dužnosnik UN-a.
Za udruge civilnog društva, međutim, slika stanja u Afganistanu je daleko mračnija.
Prema riječima Jawada Nadera, iz Afganistanske skupine britanskih i irskih agencija, sigurnosna situacije se u posljednje dvije godine uvelike pogoršala zbog radikalnih islamističkih skupina talibana i Islamske države (IS).
'Afganistan je na prijelomnoj točki', kazao je Nader.
Konferencija UN-a i afganistanske vlade u Ženevi poslužit će kao poziv za financijsku i političku pomoć iz inozemstva kako bi se zemlja mogla nositi s napadima islamista i problema s nedostatkom hrane.
Na konferenciji sudjeluje afganistanski predsjednik Ashraf Ghani te oko 20-ak ministara vanjskih poslova, ukljućujući i ruskog ministra Sergeja Lavrova.