Teroristički napad u Berlinu
Izvor: Reuters / Autor: Fabrizio Bensch, Pawel Kopczynski
Teroristički napad u Berlinu
Izvor: Reuters / Autor: Fabrizio Bensch, Pawel Kopczynski
KAMIONOM NA BOŽIĆNI SAJAM
'Besonnenheit' - otprilike: smirena reakcija na izvanrednu situaciju, razboritost, promišljenost - jedna je od najčešće korištenih riječi u Njemačkoj kada su u pitanju nesvakidašnji događaji. Smirena i promišljena reakcija ono je što se u njemačkom mentalitetu iznimno cijeni, dok se na paniku i širenje straha gleda s prijekorom. Dapače, što je kriza veća, to bi Besonnenheit trebala biti izraženija, jer Nijemci su i kroz vlastitu povijest naučili da su neracionalne reakcije ono što može nanijeti još veću štetu od one koja se dogodila
Krvavi napad kamionom na jedan božićni sajam u Berlinu definitivno je bio šokantan i nesvakidašnji događaj, iako ne i posve neočekivan, a prve reakcije vlasti i građana pokazale su da nitko ne želi izazvati paniku. Njemačke su televizije posvetile izvanredne vijesti onome što se dogodilo kod Crkve sjećanja na Breitscheidplatzu oko 20 sati, no ni satima nakon nemilog događaja nitko službeno nije govorio da je riječ o terorističkom napadu. Indicije svakako na to upućuju, no berlinske i njemačke vlasti inzistiraju na postojećim procedurama i istrazi prije nego što objave tako dalekosežan zaključak.
Pritom to ne znači da se nešto od građana skriva, jer o krvavom napadu se u svakom trenutku redovito oglašava berlinska policija na društvenim mrežama, na licu mjesta brzo se pojavio i gradonačelnik Michael Müller i dao smirujuću izjavu za medije, a mediji se trude - poučeni prethodnim pogreškama - jasno naznačiti što su provjerene činjenice, a što tvrdnje neslužbenih izvora. Berlinska policija doista egzemplarno komunicira s javnošću preko Twittera, primjerice već su objavili način na koji u istrazi mogu pomoći svi koji slučajno imaju videomaterijal napada, ali i upozoravaju da iz sućuti prema žrtvama i njihovim obiteljima te snimke ne bi smjele biti objavljivane na društvenim mrežama. Njemačka država na sve načine signalizira građanima da odgovarajuće reagira na ovu izvanrednu situaciju, a takva Besonnenheit se itekako cijeni.
O onome što se dogodilo sinoć, 19. prosinca u Berlinu naravno izvještavaju svi njemački portali koji inzistiraju na izostanku histerije i sakupljanju što više potvrđenih informacija, a razlika u tonu najbolje se vidi kada se naslovi njemačkih medija usporede s onima iz, primjerice, Velike Britanije. Londonski The Times na naslovnici ima dramatični 'Božićni pokolj u Berlinu', dok Der Spiegel svoj glavni članak naslovljava gurajući činjenice u prvi plan: 'Devet mrtvih, najmanje pedeset ozlijeđenih - kamion se zaletio u božićni sajam'.
Zasad provjerene činjenice glase ovako: kamion s poljskim tablicama oko 20 sati zaletio se u božićni sajam u Berlinu, a sudeći po izostanku tragova kočenja, pretpostavlja se da nije riječ o nezgodi. Policija istražuje i još službeno ne opisuje ovaj događaj kao teroristički napad. Jedan je osumnjičeni uhićen i policija ga ispituje. Poljski kamion je pak danas popodne prijavljen kao ukraden, a njegov se vozač od 16 sati ne javlja na mobitel.
Za utorak, 20. prosinca u 13 sati, berlinska je policija sazvala konferenciju za medije na kojoj će sigurno biti objavljeni novi detalji. Predstavit će ih predsjednik berlinske policije Klaus Kandt, a najavljen je i gradonačelnik Müller.
Kada je pak riječ o reakcijama iz njemačke vlade, već su se oglasili ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier koji je izrazio sućut obiteljima žrtava i ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere koji je rekao da 'vlada neće mirovati dok se sve ne razjasni'. Zatražio je strpljenje javnosti dok nadležne službe obavljaju potrebne istrage te ponovio da je 'jedan osumnjičeni uhićen i da ga se ispituje'.
Nema sumnje da će napad kamionom ostaviti traga na atmosferu u Berlinu koji se u svom stilu spremao za raskalašenu proslavu Nove godine. No bilo bi iznenađujuće da u gradu zavladaju panika i strah, jer to bi bilo suprotno berlinskom životnom stavu živi i pusti živjeti. Uostalom, Berlinčani su već mjesecima svjesni da je njihov grad potencijalna meta terorističkog napada - na Alexanderplatzu je proljetos policija nekoliko puta reagirala velikim blokadama na indicije i dojave o napadu, a jesenas se pak govorilo o aerodromu Tegel kao potencijalnoj meti usamljenih vukova u službi Islamske države. Povrh toga, Berlin iz svoje povijesti - konkretno 1970-ih i 1980-ih - ima iskustva s terorističkim napadima te se zna nositi i s takvim događajima.
Tom izostanku plača, čupanja kose i naricanja sam zapravo svjedočio i sinoć u Berlinu. U periodu između 20 i 22 sata sam se kretao u širem centru - od Alexanderplatza do Warschauerstrasse - i vozio metroom, u kojemu je vladala uobičajena berlinska atmosfera tj. blažena nezainteresiranost za guranje svog nosa u tuđa posla. Vijest o napadu do 22 sata proširila se društvenim mrežama i iako su svi kuckali po svojim smartphoneima, nije bilo nekog osjećaja uznemirenosti kada sam izašao na stanici Hermannplatz. Vladala je - Besonnenheit
Tako da se provjerenim informacijama u vezi napada kamionom na božićni sajam u Berlinu može dodati i sljedeća: panike nema, a strah definitivno neće zavladati.