Do pola milijuna Afganistanaca moglo bi napustiti zemlju zbog krizne situacije, objavila je agencija UN-a za izbjeglice UNHCR u petak, uz apel susjednim zemljama da zadrže granice otvorenima za one koji traže sigurnost
Dok se pogoršava kriza u zemlji, nekoliko tisuća Afganistanaca dnevno ulazi u Iran, dok krijumčari i dalje djeluju na granici s Pakistanom, kazala je Kelly Clements, zamjenica visokog povjerenika UNHCR-a.
"Što se tiče brojki pripremamo se za oko 500 tisuća novih izbjeglica u regiji. To je najgori mogući scenarij", rekla je novinarima u Ženevi Clements.
"Iako u ovom trenutku nismo vidjeli veliki priljev Afganistanaca, situacija unutar Afganistana promijenila se brže no što je itko očekivao", dodala je.
Istaknula je da je zabilježeno "malo povećanje" u Pakistanu posljednjih dana.
UNHCR-ova procjena o pola milijuna izbjeglica tijekom naredna četiri mjeseca obuhvaća odlaske u Iran i Pakistan te u zemlje Srednje Azije, pojasnila je Clements.
Nije elaborirala što bi se moglo dogoditi nakon što je u napadu Islamske države u četvrtak ispred zračne luke u Kabulu poginulo 85 osoba.
Clements je rekla da je visoki povjerenik UNHCR-a Filippo Grandi razgovarao s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i drugim donatorima o financijskoj pomoći UNCHR-u za plan zbrinjavanja novih izbjeglica.
Drugi dužnosnici UN -a zatražili su u petak 800 milijuna dolara kako bi se popunila kronična praznina u financiranju Afganistana, a visoki dužnosnik zadužen za humanitarnu pomoć opisao je situaciju kao "katastrofalnu". Očekuje se da će najmanje jedna trećina Afganistanaca gladovati.
"Humanitarne su potrebe katastrofalne, velikih su razmjera i povećavaju se", rekla je na virtualnom briefingu Wafaa Saeed Abdelatef iz UN-ovog Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
"Ove humanitarne potrebe imaju uzrok u višedesetljetnom sukobu koji je pogoršan sušom i covidom-19", dodala je.
UN traži 1,3 milijarde dolara kako bi 16 milijuna ljudi u Afganistanu dobilo humanitarnu pomoć ove godine, a nedostaje 800 milijuna dolara.