Rezultati pokrajinskih izbora u Mecklenburg-Vorpommernu, na kojima je ekstremistička Alternativa za Njemačku (AfD) osvojila drugo mjesto s 20,8 posto glasova i tako pretekla CDU kancelarke Angele Merkel, potresli su i berlinski politički establishment. Mediji ovaj izborni rezultat tumače kao poraz Merkel koja je trenutno nepopularna kao nikad u svojoj političkoj karijeri
S jedne strane bi rezultati lokalnih izbora u sjevernonjemačkoj pokrajini Mecklenburg-Vorpommern trebali, kao uvijek dosad, biti nevažni za visoku njemačku politiku. Riječ je o pokrajini sa samo 1,6 milijuna stanovnika u zemlji od 80 milijuna, mirnoj njemačkoj provinciji u kojoj jedva da ima useljenika, a još manje izbjeglica.
S druge strane je posve jasno zbog čega su tako glasno odjeknuli rezultati nedjeljnih izbora: ekstremistički i desno-populistički AfD dobio je respektabilnih 20,8 posto glasova te prestigao demokršćane koje je podržalo 19 posto glasača, 4 posto manje u odnosu na prošle izbore. Pobjednik izbora je, pak, SPD s 30,5 posto glasova, doduše 5 posto manje nego prije četiri godine. Povrh toga, iz pokrajine Mecklenburg-Vorpommern dolazi i kancelarka Angela Merkel što je AfD vješto koristio u kampanji, poručujući da je glas za njih ujedno i glas protiv Merkel.
U međuvremenu je u Njemačkoj to konjunkturna politika jer je nekoć omiljena kancelarka zbog svoje izbjegličke politike značajno izgubila na popularnosti što je AfD najbolje iskoristio, pozicionirajući se kao jedina prava i fundamentalna opozicija vladajućima u Berlinu. Prema objavljenim analizama glasačkog tijela, AfD profitira i od toga što je uspio mobilizirati mnoge koji su inače prestali izlaziti na izbore; čak 34 posto njihovih glasača u Mecklenburg-Vorpommernu prethodno su apstinirali. Ipak, u pokrajini - koja bilježi gospodarski rast i smanjenje nezaposlenosti - najvjerojatnije će nastaviti vladati velika koalicija predvođena SPD-om, ali već se vidi kako su na politički pogon u Berlinu ovi izborili ostavili značajan trag.
O tome svjedoče i naslovi koji su se u povodu izbora u Mecklenburg-Vorpommernu pojavili u njemačkim medijima. Der Spiegel je uspjeh AfD-a opisao kao 'zle duhove Angele Merkel', za koju je treće mjesto CDU-a u pokrajini u kojoj je i njezin izborni okrug 'debakl'. 'AfD je u dnevnoj sobi kancelarke potpirio ustanak glasača, a kampanju su vodili oko samo jedne jedine teme, tj. protiv izbjegličke politike Merkel', konstatira Der Spiegel i dodaje kako je na ovim izborima 'prvi put antimerkelska stranka osvojila više glasova od stranke Angele Merkel'. Süddeutsche Zeitung piše o rezultatu izbora kao 'masakru motornom pilom', Frankfurter Allgemeine Zeitung, pak, konstatira kako je riječ o porazu svih stranaka mainstreama 'koje od 1990. godine određuju politički krajobraz Savezne Republike'.
Određena se panika može primijetiti u postizbornim reakcijama demokršćana, posebice bavarskog CSU-a koji također sustavno kritizira izbjegličku politiku Angele Merkel i svoje sestrinske stranke CDU. Bavarski ministar financija Markus Söder za Bild je izjavio kako se 'raspoloženje građana više ne može ignorirati' te da je 'u Berlinu potrebna promjena smjera'. Glavni tajnik CSU-a Andreas Scheuer izborne je rezultate opisao 'dramatičnima' te apelirao na 'Berlin da konačno donese potrebne odluke', tj. oštrije se postavi prema temi izbjeglica i useljavanja. Neki iz demokršćanske frakcije u Bundestagu govore čak o 'katastrofi'.
Za razliku od njemačkog mainstreama koji se zgraža nad usponom AfD-a, čestitke stižu od kolega iz desno-populističkih stranaka diljem Europe. Oduševljenje uspjehom AfD-a u Mecklenburg-Vorpommernu već su izrazili predsjednica Nacionalne fronte Marine Le Pen i lider austrijske Slobodarske stranke (FPÖ) Heinz-Christian Strache.
U svakom slučaju, čini se u ovom trenutku neprijepornim da će na izborima za Bundestag sljedeće godine AfD bez previše muke preskočiti prag od 5 posto što prva - isključivo euroskeptična - inkarnacija ove stranke, nastale na kritici spašavanja Grčke, nije uspjela 2013. godine. Ono što još nije do kraja sigurno jest hoće li se Merkel još jedanput kandidirati za kancelarku. Iako nema spomena vrijednu konkurenciju unutar CDU-a, na potpunu podršku bavarskog CSU-a još uvijek ne može računati. I dodatno, nekoć najpopularnija političarka Njemačke, čije je pojavljivanje u lokalnoj kampanji uvijek značilo plus za CDU, sada pridonosi porazu demokršćana. Kako konstatiraju njemački mediji: od kancelarskog plusa nastao je minus.