Nema dokaza da je udar broda koji je uzrokovao urušavanje mosta Francisa Scotta Keyja bio namjeran, priopćila je baltimorska policija dok traje potraga za još neutrvđenim brojem nestalih u rijeci Potapsco, javljaju američki mediji
"Nema apsolutno nikakvih indikacija da je u pitanju bilo kakav terorizam, da je ovo učinjeno namjerno", rekao je šef baltimorske policije Richard Worley na konferenciji za novinare.
Mosta Francisa Scotta Keyja u Baltimoreu urušio se nakon što u jedan od njegovih stupova usred noći udario kontejnerski brod. Broj nestalih još je neutvrđen. Glasnogovorrnik mjesnih vatrogasaca rekao je ranije da je u vodi dvadesetak osoba, ali novi podaci govore da ih je manje. Potragu otežava smanjena vidljivost, jer je u Baltimoreu tek svanulo, i niske temperature. Temperature vode u rijeci je oko devet stupnjeva Celzija. U tim uvjetima u rijeci se može preživjeti oko tri sata pa su ronioci u utrci s vremenom.
Spasilačke ekipe su nakon urušavanja mosta utvrdile da u rijeci Patapsco ima vozila.
"Naš sonar je otkrio prisutnost vozila uronjenih u vodu", rekao je šef vatrogasne službe James Wallace. "Nemamo još točan broj".
Dosad su iz rijeke izvučene dvije osobe, jedna je neozlijeđena, a druga je u bolnici u teškom stanju, rekao je Wallace.
U jedan od potpornih stupova mosta udario je kontejnerski brod Dali koji plovi pod singapurskom zastavom. Na video snimkama snimljenim na mjestu nesreće vidi se urušavanje nekoliko lukova mosta.
U međuvremenu se saznalo da je singapurski brod unajmila danska brodarska tvrtka Maersk, koja je objavila da u potpunosti surađuje s istražiteljima.
Vlasnik broda koji je udario u most, kompanija Synergy Marine Corp, objavila je da su svi članovi posade na broju.
Uzroci nesreće još nisu utvrđeni. Stručnjaci kažu da ih može biti nekoliko, kvar glavnog motora, kvar sustava za upravljanje, kvar generatora ili ljudska pogreška kormilara.
Most Francisa Scotta Keyja, dug 2,6 kilometara, žila je kucavica baltimorske luke. Premošćuje rijeku Potapsco, otvoren je 1977. godine i imenovan po autoru američke himne Star Spangled Banner. Njime godišnje prođe 11,5 milijuna vozila.