stižu i ljekarne

Uvode se mobilne ambulante na udaljena sela i otoke: Evo gdje će biti kamperi, a gdje brodice

29.04.2025 u 08:18

Bionic
Reading

Ministarstvo zdravstva (MIZ) priopćilo je u utorak da se u suradnji sa županijama i domovima zdravlja uspostavlja sustav mobilnih ambulanti za gotovo 80 posto ruralnih, udaljenih i otočnih područja, a puštaju se u rad i nove mobilne ljekarne

Liječnici i i medicinske sestre u vozilima za primarnu zdravstvenu zaštitu s potrebnom opremom obilazit će mala, udaljena mjesta u kojima zdravstvena usluga do sada nije bila dostupna. Pregledavat će pacijente, ordinirati terapije, izdavati uputnice i recepte te obavljati kućne posjete nepokretnim bolesnicima.

Projekt će omogućiti bolju zdravstvenu skrb za starije osobe i one s otežanom mobilnošću. U tu se svrhu nabavljaju 33 vozila koja će biti raspoređena po županijama. Ukupna je vrijednost projekta 5,3 milijuna eura, a rok realizacije 14 mjeseci.

Po dva vozila bit će dodijeljena domovima zdravlja u Bjelovarsko-bilogorskoj, Koprivničko-križevačkoj, Primorsko-goranskoj, Sisačko-moslavačkoj, Splitsko-dalmatinskoj, Varaždinskoj, Virovitičko-podravskoj i Zadarskoj županiji, dok će po jedno vozilo biti dodijeljeno domovima zdravlja u Krapinsko-zagorskoj, Osječko-baranjskoj, Požeško-slavonskoj i Zagrebačkoj županiji te u Korčuli, Čakovcu, Gospiću, Metkoviću, Vojniću, Ozlju, Vinkovcima, Kninu, Slavonskom Brodu, Vukovaru, Županji, Novoj Gradiški i istarskim domovima zdravlja.

Završeno je ili se privodi kraju niz strateških projekata koji će značajno poboljšati kvalitetu života u ruralnim, depriviranim i udaljenim područjima, pridonijeti demografskoj obnovi te integrirati moderne digitalne tehnologije u zdravstveni sustav RH, kažu u MIZ-u.

Mobilne ljekarne u kamperima i brodicama

Na tom tragu, u tijeku je uspostava novih mobilnih ljekarni. Nabavljaju se auto-kamperi koji će sadržavati ljekarne s opremom i odgovarajućim softverom –ukupno šest vozila vrijednih 1,15 milijuna eura.

Upravo danas započinje isporuka prva dva takva vozila. Dodatno, nabavljaju se i dvije brodice-ljekarne, u vrijednosti od 1,87 milijuna eura.

Auto-kamperi će biti raspoređeni u Ličko-senjsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku, Brodsko-posavsku, Vukovarsko-srijemsku i Zagrebačku županiju, dok će brodice biti smještene u Zadarskoj županiji i pokrivati okolna otočna područja.

Cilj je ovog projekta poboljšanje dostupnosti ljekarničkih usluga u područjima koja nemaju ljekarne ili ljekarničke depoe, čime će se omogućiti bolja opskrba lijekovima za lokalno stanovništvo i turiste, posebno u ruralnim područjima i na otocima.

Hitna helikopterska služba do sada imala 1573 intervencije

Ministarstvo zdravstva ističe da kontinuirano ulaže u jačanje mobilne zdravstvene skrbi, omogućujući ravnomjerniju dostupnost zdravstvene zaštite diljem Hrvatske.

Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) započela je s radom 30. ožujka 2024. godine, čime je po prvi put uspostavljen rad HHMS-a na teritoriju Hrvatske. Baze HHMS-a nalaze se u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci. Od početka rada HHMS-a izvršeno je 1573 intervencije. Baza Zagreb imala je 213 intervencija, Osijek – 65 intervencija, Rijeka (stacionirana na Krku) – 605 intervencija te baza Split (stacionirana na Braču) – 690 intervencija.

Te brojke jasno ukazuju na veliki broj spašenih života, čime se potvrđuje opravdanost uvođenja ovog modela hitne medicinske službe, ističe Ministarstvo.

Pomorska hitna medicinska služba također je važan projekt usmjeren na jačanje zdravstvene skrbi, s posebnim naglaskom na otočna područja. Sastoji se od šest brzih brodica smještenih u Dubrovniku, Šibeniku, Zadru, Malom Lošinju, Rabu i Milni na Braču. Vrijednost je projekta 10,1 milijun eura, a brodice su do sada izvršile ukupno 523 intervencije: Brač – 173, Šibenik – 149, Mali Lošinj – 42, Rab – 53, Zadar – 72 te Dubrovnik – 34 intervencije.