Kako se uz pomoć glazbe mogu pokrenuti društvene promjene i pomoći mladima da budu bolji i zadovoljniji ljudi, najbolje znaju entuzijasti okupljeni u projekt El Sistema koji i u Hrvatskoj dobiva sve više poklonika zahvaljujući angažiranosti Carmen Hiti, profesorice klavira, glazbene producentice i magistrice poslovnog menadžmenta i udruzi SO DO. U toj udruzi djeca sviraju, druže se, razvijaju svoje socijalne vještine i to sve besplatno
'El Sistemom se klasična glazba nastoji djeci prezentirati na zabavan način. Ne teži se samo tome da ona uče doživljavati glazbu, nego da se druže i međusobno si pomažu u učenju. Stoga nije čudno da se takva radionica počinje širiti u Hrvatskoj. El Sistema je u prvom redu socijalni projekt koji se služi glazbom. Mi nećemo nikada raditi iste stvari kao glazbene škole, mi ne želimo stvarati samo dobre glazbenike, već u prvom redu dobre ljude. Polaznika je sve više, a publika se na svakom koncertu 'raspameti' i odlazi oduševljena', navodi Carmen Hiti, direktorica El Sistema Hrvatska.
Kada je prvi put slušala El Sistema orkestar, bila je oduševljena ne samo njihovim profesionalizmom, nego i entuzijazmom i žarom koji su svirači tog orkestra imali tijekom izvođenja. Stoga je smatrala da bi se upravo takvo što moglo promijeniti socijalni život Hrvata.
'Kako sam posljednjih 15 godina živjela u Engleskoj, tamo sam otišla u njihovu El Sistemu i silno sam željela biti dio toga, jer smatram da je glazba savršeno sredstvo za postizanje društvene promjene. Mislila sam da bi bilo dobro da mladi ne odrastaju u nekim iskrivljenim modelima ponašanja, ne gledaju da netko krade i laže i prolazi nekažnjeno nakon svega', kaže Hiti.
Vukovar kao pokusni projekt
Nekad je radila kao glazbena producentica u Zagrebačkoj filharmoniji i tom prilikom upoznala je Ricarda Luquea koji joj je kasnije pomogao u širenju ideje El Sisteme.
'Kada sam krenula s ovim projektom, prvo sam kontaktirala Ricarda. On je i sam bio 'proizvod' El Sisteme, točnije, počeo je učiti fagot u jednoj od prvih El Sisteme u Venezueli. Kako dugo nisam bila u Hrvatskoj i izgubila sam poveznicu s nekim ljudima iz glazbenog svijeta, Ricardo me je povezao s ljudima koji su tada mogli pomoći kao osnivači udruge SO DO, a ujedno su bili zainteresirani za El Sistemu. Riječ je o Davoru Markešu, direktoru Muzičkog informativnog centra, i Ivani Kocelj, koja je bila urednica Glazbenog programa na HRT-u', prisjeća se direktorica.
Nakon dobivanja pokroviteljstva od tadašnjeg predsjednika Ive Josipovića, prvo mjesto gdje će ljudima predstaviti ideju integracije kroz glazbu bio je Vukovar.
'Projekt smo prvo predstavili u Vukovaru, gradu u kojem ljudi žive 'svatko sa svoje strane ceste', vjerujući da bi se glazbom moglo raditi na ujedinjenju i socijalnoj povezanosti i integraciji. Dobili smo podršku tadašnjeg gradonačelnika koji nam je mogao dati sve osim novca - moralnu i medijsku podršku. Cijelo vrijeme imali smo jednosmjernu komunikaciju, nismo dobivali nikakve povratne informacije ni od ravnateljice škole s kojom smo dogovorili suradnju, niti je bilo podrške profesora glazbe koje smo željeli uključiti, tada sam shvatila da oni nisu zainteresirani za takav projekt', objašnjava Hiti.
Kaže kako u početku nije planirala projekt pokrenuti u Zagrebu, jer smatra da upravo tu ima dosta sadržaja, ali i glazbenih škola, koje bi ovaj projekt mogle doživjeti kao neku prijetnju svojem postojanju, što on nije. To nije samo 'još jedan glazbeni projekt', svrha je posve druga – društvena promjena.
'Želja nam je uključiti djecu iz dječjih domova, djecu s poteškoćama, no prvo treba nešto pokrenuti, pa proširivati djelatnost. Inicirali smo suradnju s Dječjim selom Hrvatska u kojem su bili zainteresirani za projekt, ali u stvarnom životu postoje brojna ograničenja povezana s njihovim štićenicima. Stoga smo krenuli s podukom u osnovnoj školi preko puta. Bilo je 50-ak djece zainteresirane za glazbu, pokazali smo im kako to izgleda i sve je bilo u redu do trenutka kada smo im trebali dati instrumente koje nismo imali, jer nismo imali financijska sredstva za njih. Radili smo s njima vježbe, pjesmice, sviranje na instrumentima', priča direktorica.
Besplatne radionice za djecu
Osim što organiziraju besplatne glazbene radionice za djecu kojima se potiče međusobna poduka, ali i suosjećanje i emocionalno doživljavanje glazbe među polaznicima, česti koncerti jaka su motivacija polaznicima.
'U sklopu ciklusa Subote u Lisinskom održan je koncert prvog venezuelanskog El Sistema u Hrvatskoj. Organizirana su događanja o El Sistemi, radionica za profesore, izložbe fotografija o El Sistemi. Kako je koncert bio rasprodan, odlučili smo napraviti generalnu probu orkestra, da i druga djeca, koja nisu imala ulaznice, mogu čuti kako oni sviraju. Naših 16 mladih glazbenika nastupalo je s orkestrom mladih grada Caracasa, što je opet bio poseban doživljaj kako za njih, tako i za njihove roditelje i mlade Venezuelance', prepričava Hiti.
Svira violinu u kolicima
Projekt trenutno ima 80 polaznika koji redovito pohađaju glazbene radionice. Neki od njih su vrlo napredni svirači, neki tek kratko vrijeme sviraju instrumente, neki su u nekom periodu života odustali od glazbe, ali joj se sada vraćaju kroz SO DO projekt. Hiti naglašava da još nisu surađivali s djecom s teškoćama u razvoju, a za to navodi i razlog.
Još nismo imali priliku uključiti u program djecu s teškoćama u razvoju, a da bismo to ostvarili, potrebni su nam stručnjaci poput sociologa, pedagoga. Djeca s mentalnim ili fizičkim poteškoćama u razvoju obično su marginalizirana od svojih vršnjaka, pa treba raditi na njihovoj socijalnoj integraciji. Na primjer, autistična djeca imaju problema s emotivnim doživljavanjima koju upravo kroz glazbu mogu najbolje opisati i mislim da tu zato ima puno potencijala, ali oprezno i uz pomoć stručnjaka', navodi direktorica.
Tijekom posjeta jednog El Sistema programa imala je priliku vidjeti djevojčicu koja je, unatoč tome što je u kolicima, svirala violinu.
U Škotskoj sam vidjela jednu djevojčicu u invalidskim kolicima koja je imala problema s mišićima na rukama. Izrađen joj je držač za violinu na ručki od kolica, a desna ruka joj je funkcionirala, pa je mogla svirati. Ona je bila toliko sretna što je nitko nije doživljavao drugačijom, što je bila prihvaćena kao ravnopravna', prisjeća se Hiti.
Roditelji koji žele svoju djecu uključiti u program SO DO mogu im se javiti preko njihove internetske ili Facebook stranice, a jedini je preduvjet da djeca donesu dobru volju i želju za učenjem i druženjem te da redovito pohađaju program. S druge strane, Hiti kaže kako svakom djetetu daju do znanja da ništa nije teško i ako se dovoljno radi sve se može naučiti, samo djeci treba dati poticaj.
'Dolaze nam stalno nova djeca, čak i stranci koji ne znaju hrvatski. Imali smo jednu curicu koja je privatno učila flautu i toliko se bojala kada je došla k nama, da bi nakon samo nekoliko mjeseci odsvirala sama cijeli repertoar, jer smo joj pomogli, rekli smo joj da to nije teško i da ona to može', zaključuje direktorica.