zatekao ih ministar

Uzbuna među turističkim vodičima: Stranci će nam uzeti kruh, pa ne mogu oni objašnjavati Domovinski rat!

04.11.2019 u 14:15

Bionic
Reading

Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske žestoko je reagirala na prošlotjednu najavu ministra gospodarstva Darka Horvata o 'ukidanju fragmentacije ispita za strane i domaće turističke vodiče', tvrdeći da se radi o izdaji hrvatskog kulturnog identiteta i 'neofeudalizmu', odnosno prodaji sudbina, egzistencije te prava na rad i dostojanstvo oko četiri tisuće hrvatskih turističkih vodiča

Horvat je prošlog tjedna, u sklopu predstavljanja akcijskog plana za liberalizaciju tržišta usluga, decidirano potvrdio da Vlada doista ukida fragmentiranost ispita za domaće i strane turističke vodiče te 'smanjuje propise za zaštićene lokalitete'. Kazao je i da su te mjere usuglašene s Ministarstvom turizma.

Hrvatski turistički vodiči, koji već dvije godine vode bitku upravo oko načina edukacije vodiča i pravila stručnog vođenja na zaštićenim lokalitetima, pozvali su sve svoje kolege da pozorno prate cijeli proces i najavili da će 'poduzeti sve kako bi opstali'.

'Početkom 2018. usvojen je Zakon o pružanju usluga u turizmu i on je propisao da u roku od godine dana ministar turizma treba donijeti pravilnike o zaštićenim lokalitetima i edukaciji vodiča. To se nije dogodilo: tek u svibnju ove godine započelo je e-savjetovanje, no ono službeno nije završilo i pravilnika nema do danas. U isto vrijeme očito se provodi nekakav akcijski plan, po svemu sudeći pod pritiskom Europske komisije, o čemu strukovne udruge i organizacije uopće nisu obaviještene. Vrlo neugodno smo iznenađeni ovakvim najavama ministra Horvata i tražit ćemo službena objašnjenja', kazala je za tportal predsjednica Zajednice društava turističkih vodiča Hrvatske Kristina Nuić Prka.

Sustav obrazovanja turističkih vodiča i njihova stjecanja dozvole za rad u Hrvatskoj već je dulje vrijeme u kaosu: formalno je propisano da se - pored općeg dijela - ispiti polažu za svaku županiju pojedinačno, što hrvatski vodiči mahom podržavaju. No stranci koriste rupe u propisima i neobičan pravilnik donesen u vrijeme bivšeg ministra turizma Darka Lorencina, pa sada dobivaju posebna odobrenja za rad na teritoriju cijele Hrvatske, stoga se događaju apsurdi da stranci mogu voditi ture po Dubrovniku, a to ne mogu Zagrepčani ili Splićani. Horvat je u svom prošlotjednom obraćanju javnosti čak najavio da će pojednostavniti i taj postupak.

Najava 'ukidanja fragmentiranosti', po svemu sudeći, odnosi se na polaganje ispita za sve županije na jednom mjestu i odjednom - a u tom kontekstu u kuloarima se već spominje jedno privatno veleučilište u Zagrebu - što bi de facto značilo da se uvodi nacionalna licencija.

'Kad vodiči dezinformiraju o Domovinskom ratu'

Hrvatski turistički vodiči tomu se protive, a posebno im je problematično vođenje turista na lokalitetima vezanim uz Domovinski rat, na kojima se posljednjih godina bilježe iznimno neobaviješteni vodiči koji gostima dijele čak i dezinformacije. Da ne bi bilo zabune, ne radi se o specifičnom hrvatskom problemu: Europska komisija pokušava napraviti pritisak na većinu mediteranskih turističkih zemalja, no one odolijevaju, pa tako obuka turističkih vodiča u Portugalu traje pune tri godine, u Grčkoj dulje od dvije godine, a u Turskoj je potrebna čak i diploma turističkog vodiča. U Hrvatskoj se službeno predlaže da obuka traje oko 600 sati, nešto kraće nego u Španjolskoj, no od tog cilja još smo jako daleko: danas ona u općem i posebnom dijelu traje tek 92 sata. A ministar gospodarstva, eto, najavljuje i pojednostavljenje.

'Uskoro kupališna kolonija sjeverne Europe'

'Korporacijski kapital i zemlje koje Hrvatskoj predstavljaju emitivna tržišta rade pritisak kako bi njihovi pseudovodiči mogli tumačiti na terenu i zarađivati ondje gdje nemaju pravo. Time se nanosi šteta Hrvatskoj, ali i samim turistima kao potrošačima jer dobivaju slabiju uslugu te znatno lošije informacije i tumačenja. Hrvatska očito ne ide u smjeru održivog turizma, nego toga da postane kupališna kolonija sjeverne Europe', kazao je za tportal dr. Vinko Bakija, viši predavač na Odjelu za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, inače i turistički vodič s 23 godine staža.

'Bez kvalitetnog turističkog vodiča nema ni kulturnog turizma jer on kreira iskustvo. Ovakva deregulacija zapravo je vulgarizacija turizma i smanjenje njegove kvalitete te se nanosi šteta našem identitetu i povijesti, posebno novijoj: stranac naprosto ne može jednako dobro objasniti, recimo, događanja iz Domovinskog rata. A da ne spominjemo nebuloze na koje nailazimo na terenu - recimo, vodiče koji predstavljaju glagoljicu kao ćirilicu ili koji u crkvi svetog Donata govore o Rimu, u pola sata uopće ne spominjući Zadar', dodaje dr. Bakija.

'Situacija je jednostavna: kao što profesor povijesti iz Poljske ne može predavati u Hrvatskoj, tako ne može ni turistički vodič, dakako, ukoliko ne položi sve ispite potrebne za to. Po mom mišljenju, kao civilizacijski i poslovni minimum morao bi govoriti hrvatski jezik', zaključuje ovaj sugovornik.

Tportal je od Ministarstva gospodarstva zatražio objašnjenje prošlotjedne najave ministra Horvata, no do zaključenja ovog teksta odgovori nisu pristigli.

Šetnja rivom
  • Šetnja rivom
  • Šetnja rivom
  • Šetnja rivom
  • Šetnja rivom
  • Šetnja rivom
    +10
Turisti na splitskoj Rivi Izvor: Pixsell / Autor: Miranda Cikotic/PIXSELL