U posljednja 24 sata zabilježeno je 766 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16.105. Preminulo je 80 osoba, objavljeno je na press konferenciji nacionalnog Stožera civilne zaštite
Od početka pandemije testirano je 955.225 osoba, a u protekla 24 sata njih 4614. Postotak pozitivnih je 16,60 posto, a prosječna dob testiranih je 44 godine. Postotak pozitivnih u sveukupno testiranim je 27,36 posto i dulje razdoblje je stabilan, rečeno je na press konferenciji.
Preminulo je 80 osoba, a najmlađa je 1986. godište i imala je evidentiranu zlouporabu droga.
'Ako usporedimo tjedne brojke, od 15. do 21. prosinca imamo 27 posto manje novooboljelih nego u tjednu prije', kazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Što se tiče 14-dnevne incidencije, ona je 1102, odnosno na 25. smo mjestu od 27 država, kazao je Capak. Višu imaju Luksemburg i Litva. Što se tiče mortaliteta, na 18. smo mjestu od 27 država.
'Naša struka i solidarnost su uspješna formula, pogotovo u ovo vrijeme, kada su brojke počele padati. Danas imamo niske brojeve, doduše i mali broj testiranja', rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Alemka Markotić govorila je o novom soju koronavirusa u Velikoj Britaniji. 'Nema još previše informacija. Vidimo da se drugi val razlikuje u Europi po intenzitetu, po broju oboljelih i umrlih. Ono što je početka listopada zabilježeno je da je nekoliko sojeva karakterizirano nekim mutacijama koje su se grupirale u Walesu i oko Londona. Dodatnom analizom je utvrđeno da imaju određene mutacije. Počela se analizirati situacija za što bi te mutacije mogle biti odgovorne. Jedan je dio odgovoran za brže vezivanje virusa, a to brže vezivanje definitivno je moglo dovesti do toga da se virus brže širi i zabilježeno je brže širenje. Čini se da je kod ovog tipa virusa R0 puno brži. No još uvijek se sve uzima s rezervom', rekla je Markotić.
Jedna mutacija mogla bi biti odgovorna i na utjecaj na imunološki sustav. 'Cijeli niz je mehanizama koji virusi pokušavaju napraviti da bi izbjegli adekvatan imunološki odgovor organizma. Jedna mutacija mogla bi biti odgovorna upravo za takvo nešto. Ono što vidimo su teži bolesnici, puno više s upalama pluća. Izgleda da to prelazi u jaku imunološku bolest te dolazi do oštećenja endotela, stanica koje oblažu sve naše krvne žile', kazala je.
'Vjerojatno su se te mutacije dogodile u nekoliko osoba čiji se imunološki sustav ne može adekvatno boriti s virusom i virus u tom organizmu ima više prostora. Duljim boravkom virusa u jednom organizmu i nemogućnošću imunološkog sustava da se izbori postoji mogućnost da on razvije određene mutacije koje mu omogućavaju da se dalje adaptira u organizmu. Moguće je da su se od tih osoba ili jedne osobe raširile te varijante virusa', rekla je Markotić.
Kazala je da sada nema dokaza da cjepivo ne bi utjecalo na taj soj i da bi mogao ugroziti učinkovitost cijepljenja.
Nadovezao se šef Stožera Davor Božinović kazavši da se privremeno obustavio putnički promet iz Velike Britanije na 48 sati.
'Ono što znamo je da cjepiva mogu učinkovito pokriti većinu trenutnih sojeva. Koliko će postojeći soj ili neki novi soj koji će se pojaviti utjecati, tako će se modulirati i cjepivo. Za sada nema indikacija da to cjepivo ne bi bilo učinkovito', rekla je Markotić, upitana hoće li cjepivo biti učinkovito protiv novog soja.
Što se tiče propusnica na otoku Pagu, koji je podijeljen na dvije županije, Božinović je kazao da stanovnici tog otoka mogu putovati po otoku bez ograničenja. Otkrio je i da je prvog dana pokretanja sustava e-propusnica predano 10.848 zahtjeva, od kojih su neki već riješeni.
Što se tiče olakšanja mjera za pravoslavni Božić, Božinović je kazao da će se mjere definirati ovisno o situaciji. 'Dogovoreno je da će se epidemiološki okvir definirati posebnom uputom u prvom tjednu siječnja, ovisno o razvoju situacije i specifičnostima pravoslavnima liturgije', kazao je Božinović.
'Kao što znate, mi smo povjerenje za pregovore s proizvođačima cjepiva poklonili Europskoj uniji i 27., 28. i 29. bit će proglašeni danima cijepljenja. Dan ranije u Hrvatsku će doći nešto više od 9750 doza cjepiva te će biti distribuirano županijskim centrima. Prva prioritetna skupina su zdravstveni djelatnici koji rade s oboljelima od Covida te korisnici i radnici domova za starije. Ta količina nije dovoljna za sve njih i dogovoreno je da će se uglavnom cijepiti korisnici domova za starije i zdravstveni djelatnici koji rade na hitnim prijemima', kazao je Capak, dodavši kasnije da će cjepivo biti raspodijeljeno po principu solidarnosti i veličine županije.
'Kad vidite na području Varaždinske županije i Čakovca kako je brzo išla krivulja, nitko tko radi s virusima ne može se oteti dojmu da to ne može imati veze samo s određenim situacijama nepoštivanja mjera jer slične situacije, barem prema spoznajama koje su postojale, bile su i u drugim područjima u Hrvatskoj pa se ta brojka nije tako dizala. I u Njemačkoj, unatoč mjerama, raste broj. Usporedit ćemo uzorke brisova iz tih područja u kojima je bio visok rast s uzorcima iz prvog vala. To ćemo uspoređivati s uzorcima iz cijelog svijeta. Svi bilježe taj brz, visok porast od početka desetog mjeseca, a kod nas je to bilo malo kasnije. To su situacije koje vas upućuju da se možda nešto događa i sa samim virusom', kazala je Markotić.
'Poanta je da se strpimo do 8. siječnja. Svi oni koji znaju da je nešto nužno znaju i način na koji će ravnateljstvo pristupiti njihovom zahtjevu. Nije poanta kako nešto izbjeći, poanta je ako je struka procijenila da se smanje kontakti i putovanja da to prihvatimo kao činjenicu. Samo to je logika - privremeno i fokusirano na ono što je stvarno bitno da bi i gospodarstvo moglo funkcionirati u mjeri u kojoj funkcionira. Svi su preporučili svojim poslovnim subjektima da odu na godišnji odmor od 23. do 8. siječnja. Zbog toga smo i donijeli ovu odluku za taj period jer ne bi imalo smisla reći nekome da 23. mora doći na posao iz neke županije', kazao je Božinović o propusnicama.
Članovima Stožera stiglo je i pitanje ako oni pozivaju ljude da ostanu doma i prate mise preko televizije i radija, zašto i oni ne ostanu doma. Božinović je rekao da on neće ići na misu. 'Ovo nije mjesto da se proziva nekog. Svaka situacija se može epidemiološki urediti tako da se postavi okvir koji je najmanje rizičan. Ako svi budu primjenjivali posebne mjere, ne bi trebalo biti problema', kazao je Božinović.
'Nije isto. Uzmite primjer Europe. U svim državama su ugostiteljski objekti zatvoreni. A u svima su crkve tijekom blagdana otvorene i dostupne vjernicima, jedino se razlikuju po preporukama. A mjere nisu ni strože ni blaže u odnosu na one u drugim zemljama', kazao je Božinović na opasku da nekim ljudima duševni mir donose neke druge stvari, poput sporta, a ne mise.
Beroš je komentirao situaciju u zadarskom domu za starije na Sfingi, u kojem je 160 zaraženih i 29 preminulih.
'Sva pitanja za domove za starije su u ingerenciji Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Oni vode brigu o tome. S obzirom na ovu epidemiološku situaciju, konzultirat ću profesora Kolarića. Indirektno smo dobili zahtjev Stožera i konzultirali smo bolnicu. Ne znam je li samo jedan liječnik tamo, u svakom slučaju zdravstveni sustav će odgovoriti na svaku situaciju. Međutim nismo dobili zahtjev za liječničkom pomoći, već za dvije sestre i jednu njegovateljicu', rekao je Beroš, dodavši da još nije slana inspekcija u dom.
'Za mise na Božić i Badnjak izdane su posebne preporuke. Pročitajte odluku pa ćete dobiti odgovor', kazao je Božinović, upitan kako očekuje da se građani drže mjera ako članovi Stožera kažu da će ići na polnoćku.
Capak je kazao da će s 9750 doza pokušati cijepiti do 9750 osoba i da je Pfizer obećao da će do 30. siječnja poslati drugu pošiljku. 'Nemamo ime osobe koje će se prva cijepiti, no možda ćemo je imati do sljedećeg tjedna', rekao je Capak.
Markotić je kazala da će što prije pokušati analizirati podatke iz Hrvatske kako bi doznali nalazi li se novi soj koronavirusa već kod nas.