NAPADI SA SVIH STRANA

Burna rasprava o 'lex Agrokoru', Plenković bjesniji nego ikad

05.04.2017 u 10:57

  • +5

Lex Agrokor u Saboru

Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Bionic
Reading

Saborski zastupnici raspravljaju o Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu, odnosno tzv. Lex Agrokor. Uvodno je zakon predstavio premijer Andrej Plenković, no oporba je uzvratila žestokim napadima

Uvodno o zakonu govorio je premijer Andrej Plenković te ministrica gospodarstva Martina Dalić.

'Ovo nije zakon za Ivicu Todorića, ovo nije lex Agrokor. Ovo je zakon kojim hrvatska država, vlada i većina zastupnika štiti interes hrvatskog financijskog sustava, gospodarstva, radnika i zaposlenika Agrokora, OPG-ova, dobavljača, i svih dionika koji su trenutno uključeni u proces koji se zbiva u vezi naše najveće kompanije', rekao je Plenković.

Ovaj zakon, dodao je, ima svoj politički, gospodarskii, financijski, strateški, vanjsko-politički, radno-pravni, poljoprivredni kontekst. 'Sve je to na dnevnom redu vlade sa i bez ovoga zakona', rekao je premijer.

Pojasnio je i koji je cilj ovog zakona.'U nekim situacijama kada socijalno tržišno gospodarstvo dođe u situaciju određenih poteškoća, kada dionici ovog procesa nisu u stnju pronaći rješenje, onda je to trenutak u kojem Vlada treba preuzeti odgovornost i pokušati pomoći riješitit probleme. To je temeljni smisao i svrha ovog zakona', rekao je Plenković.

Kazao je kako se zakonom, među ostalim, želi zaštiti porezne obveznike jer se zakon odnosi na društva od sistemskog značaja. 'Agrokor ima 60.000 zaposlenih, više od 5 tisuća dobavljača, više od 70 društava u sustavu koncerna', rekao je Plenković.

Pojasnio je u kojem slučaju će se aktivirati zakon. 'Ako do dogovora ne dođe, a vremenski faktor i okolnosti koje su dovele i do blokade računa tvrtki unutar Agrokora i blokade dobavljača, koje izazivaju nestrpljivost i nepovjerenje koji su vezani za dobavljače, kada taj proces sagledamo, onda je važno da država reagira u momentu i to na zahtjev vjerovnika ili samog dužnika', rekao je Plenković.

U tom slučaju sud bi na prijedlog Vlade imenovao izvanrednog povjerenika. 'Da izvanredni povjerenik bude onaj koji, uz tjesne konzultacije s vjerovničkim i savjetodavnim vijećem, u cilju interesa gospodarskih i financijskih Hrvatske djeluje u interesu gospodarstva. Nije isto tko vodi restruktuiranje. Ako dođe na poticaj Vlade, povjerenik mora voditi jednaku brigu o zaposlenici u Konzumu, o interesu OPG-a, interesu našeg gospodarstva. I to je ključ', rekao je Plenković.

Oporbu je pozvao na zajedništvo kako bi zajedno psolalai poruku i vjerovnicima i dobavljačima. 'Nama je cilj riješiti problem, nudimo ovo kao scenarij B, koji radi svojevrsnu sigurnosnu mrežu. Nije ovo scenarij kada s trapeza netko ide prema podu, a mreža ga ne zadrži. Onaj kojeg mreža treba zadržati je hrvatska ekonomija. Očekujem da u ovakvom trenutku, baš svi, i oporba, prepoznate značaj ove situacije i da oko ovog pitanja bez obzira na izbore pokušamo pronaći suglasje. Ono je bitno u ovom trenutku', rekao je Plenković.

'Svi ovo gledaju i očekuju jesmo li spremni na zajednički napor. Ali, drage kolege i kolegice, mi izbora nemamo. Najgore bi bilo ne činiti ništa', kazao je premijer.

Oporba žestoko udara po Plenkoviću

'Ne pristajem dijeliti i preuzimati vašu odgovornost za loše odluke koje donosite u ime RH, pogotovo one koje su usmjerene prema jednoj tvrtki i uskom broju ljudi, i problemu koji je eskalirao za vrijeme vaše i prethodne vlade. Ovim zakonom želite prikriti kako je problem nastao i eskalirao, želite prikriti povezanost vaše vlade i Agrokora. Povezani ste pupčanom vrpcom s Agrokorom. Ne brinete o onim najmanjim dobavljačima, o onima koji rade u Agrokoru. Imamo indicije da je vaša i prethodna vlada nizom akata doprinijela da situacija esklaira, od zakona o faktoringu i zakona o računovodstvu. Da li ministar Zdravko Marić odlučuje o bilo čemu? Svi u Hrvatskoj vide da je pupčana povezanost neraskidiva', replicirao je premijeru SDP-ov Gordan Maras.

'Ni javnost ni većina u Saboru, a ni ja nismo bolje očekivali od vas, pretvarate se u šampiona demagogije. Reći meni i mojoj vladi da smo povezani s Agrokorm i da je ovo zakon o Todoriću i Agrokoru. Imate problem razumijenjavanja logike i shvaćanja ozibljnosti situacije. Nismo primili ni kunu od Agrokora. Spominjete Marića koji se izuzeo od svih odluka koje su vezane uz ovaj zakon', rekao je Plenković.

Kritike je uputio i SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić, kazavši kako bi trebalo izmjeniti Stečajni zakon. 'Ministra Marića imenujte povjerenikom u Agrokoru', spustio je SDP-ovac Plenkoviću.

'Mislio sam da su Zagorci navek dobro razumjeli Hrvate', poručio je Dončiću Plenković, kazavši mu da nabavi prevoditelja.'Što se tiče Marića, razmislit ću o vašoj sugestiji', odgovorio mu je Plenković.

Vrdoljak 'poludio': U problemu smo se našli zbog vaše vjerodostojne neodlučnosti!'

Da nije vrijeme za biti bahat, rekao je Plenkoviću HNS-ov Ivan Vrdoljak, poručujući da nije u redu potrošiti prvih 15 minuta replike na omalovažavanje govornika. Nakon toga Vrdoljaku je zapljeskala oporba.

'Danas zovete na suglasje, a izgubili smo mjesec dana. Bavili ste se izborima i arhivima. Danas su svi blokirani. Ne budite licemjerni. U problemu smo se našli zbog  vaše vjerodostojne neodlučnosti!', vikao je Vrdoljak.

U petak ste na sastanku bili ljubazni i nudili Supermena za povjerenika, krenuo je Plenković, no Vrdoljak se nastavio derati iz klupe. 'Lažete da sam bio ljubazan!', derao se šef HNS-a. U jednom trenutku je i zaiskrilo iz oporbenih klupa, a zastupnike je morao smirivati predsjedavajući Gordan Jandroković.

'Ovo je posljedica vašeg manekenskog hoda po Ukrajini', dobacio je premijeru SDP-ov Željko Jovanović.

'Vaša aluzija na Ukrajinu je iritantna. Govoriti o tome kako se šećem po Ukrajini...vi nemate pojma, nemate pojma o vanjskoj politici i na čemu se temelji međunarodni poredak nakon 1945.', rekao je Plenković što je izazvalo i smijeh oporbe.

Ponašate se kao da imate svo vrijeme ovoga svijeta, poručio je premijeru HNS-ov Goran Beus Richembergh. 'Imamo Borovo, imamo Đuru Đakovića, nadam se da opet ne spavate zimski san', rekao je HNS-ovac.

'Mislite da se zakon napisao sam za sebe, za jednu noć?', upitao je Plenković zastupnika HNS-a. Podsjetio ga je kako je riječ o privatnoj kompaniji koja ni do sada kod zaduživanja ništa nije pitala vladu. 

'Regairali smo pravodobno, i onako kako možemo. Ni vi ni ja ne možemo vratiti vrijeme', kazao je Plenković.

Plenković Marasu: Najjači si!

Replicirao je i HSS-ov Krešo Beljak. 'Ako se radi o izvanrednom stanju, ne morate tražiti jedinstvo nego dajte ostavku i neka se formira Vlada nacionalnog jedinstva. Povratak u prošlost je i intervencija države u privatno vlasništvo, to je socijalizam', rekao je Beljak.

'Da nazovem Antu Milovića i pitam ga za savjet? Ja sam govorio da nam je HSS sestrična, ali vaša osobna kreativnost nadilazi moja očekivanja', rekao je Beljaku Plenković. 'Dihotomija što je današnji HSS pršti. Ne znaju da li da slijede vas ili da slijede svoj program i svoje vrijednosti. Vi vapite za nacionalizacijom. Ovaj zakon proglašavate socijalističkom samupravljanjem. Ovakvu dozu kreativnosti već dugo nisam čuo', rekao je Plenković.

Za povredu poslovnika javio se SDP-ov Ranko Ostojić, kazavši da Plenković ne može omalovažavati i procjenjivati zastupnike. 'On je ovdje gost', rekao je Ostojić.

'Vaša stranka je stvarala raznorazne Guciće i Kutle, Nadane i Joze. I sada želite da dijelimo odgovornost. Dok god je Todorić u Agrokoru ništa neće biti riješeno. Vi ste stvarali gazde pa ih izvolite i maknuti', poručio je Branimir Bunjac iz Živog zida.

'Ante Milović je mrtav od 2008.', dobacio je HSU-ov Silvano Hrelja.

'Ja to znam, karikirao sam. Njegova kćer je išla samnom u parlaleni razred', rekao je Plenković, na što je Maras počeo dobacivati iz klupa.

'Maras, poslije ćemo razgovarati na kavi. Facebook, Twitter, prvak svijeta, najjači si', rekao je Plenković Marasu.

Rasprava će potrajati do kasnih večernjih sati

'Vi nama prosipate puno velikih riječi, a djela iza toga su jako, jako loša. Spominjao se Enron i Parmalat, ali znamo kako su završili ti ljudi. Vodeći ljudi u Parmalatu završili su u zatvoru, a jedan od izvršnih direktora iz Agrokora završio je u Vladi. Mediji ovo zovu lex Agrokor, a danas ću ga nazvati lex Plenković. Hrvatski ekonomski sustav je neodrživ, što se tiče duga Hrvatska je u lošijem stanju nego u Agrokoru. Uvjeravate nas da je sve lijepo, a vodite nas u propast' rekao je Pernar.

Ivica Mišić iz Promijenimo Hrvatsku predložio je pak da se pomogne Agrokoru na način da se za Uskrs državnim tvrtkama daju bonovi za Konzum.

Plenković je progovorio i o Agrokorovim mjenicama. 'Kada je riječ o mjenicama, poslovni subjekti ne polažu račune ni vama ni meni na koji način rade. O tom problemu znam koliko i vi iz dostupnih informacija koje kolaju. Ono što je važno da mjenice u trenutku dospjeća se imaju iz čega naplatiti. onaj tko to radi na način da unaprijed zna da neće imati pokrića, onda je to problem. ali to je problem za neke druge institucije, a ne za Vladu', rekao je u jednoj od replika Plenković.

Bernardić: Sudjelujete u eksperimentu koji do sad nije viđen

Nakon stanke krenula je i rasprava po klubovima. U ime Živog zida Ivan Vilibor Sinčić kazao je da neće podržati zakon jer ne štiti male dobavljače i OPG-ove i ne traži odgovornost za 'ratno profiterstvo i bezakonje'. Godinama se, dodao je, pogodovalo Agrokoru, a oni su kupovali stanove i jahte. 'Odbili ste se suočiti s problemom, sada imamo problem. Ovaj zakon ne garantira nikakva prava da će se dobavljači naplatiti, ovo je zakon rađen za velike', rekao je Sinčić.

'Naše građane boli ta situacija, kad vide da netko može izvući milijune iz firme. Desetak tisuća OPG-ova, miljarde kuna duga - oni ne vjeruju ni standstill aranžmanu ni ovom zakonu. Za koga će gospodin Antonio Alvarez raditi? Za velike, za banke, ili za male? Ono što je nas interes jest da se zaštiti obiteljsko srebro. Bojim se da ova kriza ne uguši malu i srednju proizvodnju', rekao je Sinčić.

Hrvatsku trese najveća kriza od samostalnosti, ustvrdio je u ime SDP-a Davor Bernardić. 'Svaki izgubljen dan znači 100 izgubljenih radnih mjesta. Predlažete zakon s potpuno neizvjesnim efektom za gospodarstvo, radnike, dobavljače i banke. Sudjelujete u eksperimentu koji do sada nije viđen', rekao je Bernardić.

Godinu dana je Vlada znala za Agrokorov rejting. 'Marić 1, Marić 2, Dalić, Barišić - nema ministra koji nije pod nekom aferom', rekao je Bernardić.

Jeste li razgovarali s malim dobavljačima, voćarima, uzgajivačima junadi, upitao je Bernardić. 'Jeste li razgovarali s radnicima? Niste ni to', ustvrdio je šef SDP-a, pobrojavši tvrtke koncerna Agrokor koje su u blokadi.

'Slušamo o sustavu paralelnog financiranja u Hrvatskoj. Što su radile institucije?', upitao je Bernardić.

Ustvrdio je da je Vlada do ruba dovela male dobavljače, radnike i OPG-ove. 'Dali smo vam mogućnost. Stečajni zakon - izmjene koje idu u cilju zaštite malenih, ali i osiguravanje likvidnosti kako bi radnici dobili plaće', rekao je Bernardić.

Uvjeravate nas kako je važnije povjerenstvo za Inu, povjerenstvo za obrazovnu reformu, rekao je Bernardić, spomenuvši i minimalnu plaću. 'Odite u saborsko predvorje. Tamo rade ljudi za minimalnu plaću', rekao je Bernardić.

'Jednom su građani platili pretvorbu i privatizaciju, sada to tražite opet. Nemojte dugove Agrokora stavljati na leđa građana', rekao je Bernardić.

S obzirom na broj prijavljenjih očekuje se da bi rasprava mogla potrajati do kasnih večernjih sati, a glasovanje se očekuje sutra.

U sabornici na početku nije bilo svih zastupnika Mosta jer su sudjelovali na okruglom stolu o njihovom prijedlogu Zakona o arhivskom gradivu.

Prijenos saborske sjednice

Tzv. Lex Agrokor trebao bi se odnositi na velike tvrtke, konkretno one s više od pet tisuća zaposlenih i obvezama većim od 7,5 milijardi kuna, koje se nađu u određenim poteškoćama. Zakonom se uređuje postupak izvanredne uprave, odnosno izvanrednog povjerenika. Institut prinudne uprave mogao bi trajati najviše 15 mjeseci, a ako postupak stabilizacije i restrukturiranja ne uspije kompanija bi išla u stečaj. Izvanredni bi povjerenik imao zadatak osigurati redovito poslovanje kompanije, omogućiti svježu likvidnost i krenuti u sustavan proces restrukturiranja u cilju održivosti tvrtke i očuvanja radnih mjesta, imenovala bi ga Vlada.

Da zakon neće podržati već je najavio SDP, dok su u HNS-u najavili amandmane. Iako se spekuliralo da bi s amandmanom, kojim bi se omogućilo državi da uđe u upravljačku strukturu Agrokora bez pristanka Ivice Todorića, mogao ići i Most, to se, doznajemo, ipak neće dogoditi. Kako je za N1 objasnio Božo Petrov, intencija je da zakon već danas dobije povjerenje većine zastupnika te da što prije stupi na snagu. Dodao je kako bi takav amandman mogao biti neustavan pa se zato od toga odustalo.