Ekonomski analitičar Velimir Šonje bio je gost Pressinga televizije N1. Otkrio je da li je Hrvatska ekonomski neuspješna zemlja, ali i dao svoje mišljenje o političkim prilikama u zemlji
Šonje je, gostujući na televiziji N1, kazao kako ne vjeruje da će do kraja godine doći do prijevremenih zibora, no nije odbacio mogućnost velike koalicije. 'Ne mislim da je to nemoguće. Ne znam zašto se misli da bi trebalo doći do toga da bi se napravile reforme. Uvijek će biti netko u oporbi tko će reforme 'bužiti'. Polazi se od pretpostavke da se dvije stranke trebaju dogovoriti da bude 'to je to'. Da su ozbiljne stranke i da vjeruju u njih, i HDZ i SDP bi to mogli provesti. Ne oduševljava me ideja o velikoj koaliciji. Dopuštam da bi ta vlada bila bolja od pojedinačnih, ali ne vidim razlog za to', kazao je Šonje.
Komentirao je i Živi zid. 'Iz uže ekonomske perspektive ih se ne može komentirati. Do apsurda je doveo nešto što su radili i HDZ i SDP. Tu nema ničeg bitno novog. Jedino što je novo, oni su od Oraha preuzeli marihuanu, chemtrailse, cirkularnu ekonomiju... i začinili su to onim što je najtragičnije, antieuropskom pričom. Za mene oni predstavljaju okretanje prema Rusiji i Kini, izlazak iz EU. I tu priča počinje i završava. Ne shvaćam kud se hoće ić. EU je tržište od 500 milijuna ljudi. Zemlja od 4 milijuna ljudi ne može biti sama za sebe, mora biti otvorena', kazao je.
Šonje poručuje kako je Hrvatska relativno ekonomski neuspješna zemlja . 'Prilično je dramatično. Slovenija i Češka daleko ispred nas, Poljska i Slovačka su nas prestigle, kao i tri baltičke zemlje. Bugarska ni po jednom pokazatelju nije blizu Hrvatske. Rumunjska je prema BDP-u približila, ali ako gledamo ukupni standard nisu nas stigli. Ali, to je ogromno upozorenje, kao i Turska', rekao je.
Upitan kako ubrzati rast, Šonje je poručio: 'Slovačka je 9 godina prije nas ušla u EU. Uvela euro i aktivno privlačila strane ulagače. Danas je zamlja koja proizvodi najviše automobila po glavi stanovnika. Hrvatska se ne doima kao zemlja koja je sposobna za takve zaokrete. Kod nas postoje političke blokade. Imamo sustav (državna poduzeća, proračun...) koji predstavlja teret za gospodarstvo i građane koji nadmašuje bilo koji u istočno Europi. Imamo konstantan rast poreznog opterećenja. Kad kriza udari, morate smanjiti poreze, a oni su digli poreze', kazao je.