Vladimir Putin odlučio je pokrenuti drugu, daleko veći protuofenzivu protiv ukrajinskih snaga u ruskoj Kurskoj regiji. Prema izjavama ukrajinskih dužnosnika, ovoga puta na terenu se nalazi više od 50.000 ruskih vojnika, uz dodatnu podršku vojnika iz Sjeverne Koreje
Prema američkim i ukrajinskim obavještajnim izvorima, vojnici iz Sjeverne Koreje raspoređeni su u obrambenim linijama, ali bi ih Moskva mogla koristiti i za napadne operacije, što dodatno pojačava pritisak na ukrajinsku vojsku.
Situacija na terenu: Pojačana ruska taktika napada 'ljudskim mesom'
Taktika napada 'ljudskim mesom' – u kojoj ruske snage izvode frontalne napade s velikim žrtvama – ponovno je viđena na bojištu, što dovodi do velikih gubitaka među ruskim vojnicima.
Ukrajinska 95. brigada izvijestila je kako je tijekom dvodnevnog napada Rusi pretpili velike gubitke, uključujući uništenje 28 komada vojne opreme te više od stotinu ruskih vojnika iz 810. brigade marinaca. Međutim, unatoč ovim uspjesima, stanje na terenu ostaje nestabilno, s dijelovima bojišta koji su pod kontrolom jedne strane samo privremeno.
Oleksandr Sirski, zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, posjetio je Kursku regiju i potvrdio kako ruske snage pojačavaju ofenzivu. Na svojem Facebook profilu, Sirski je istaknuo važnost otpora ukrajinskih vojnika te naglasio da bi se ruske snage u nedostatku ukrajinskog otpora prebacile na druge fronte unutar Ukrajine.
Prisutnost sjevernokorejskih vojnika
Prvi put od početka sukoba, ruska vojska dobiva podršku od strane sjevernokorejskih vojnika koji aktivno sudjeluju u borbenim operacijama. Ovi vojnici, prema riječima ukrajinskih izvora, uglavnom djeluju kao drugi ešalon obrane. Međutim, prisutnost sjevernokorejskih specijalista, poput topnika i snajperista, dodatno komplicira situaciju za Ukrajinu.
Stručnjaci vjeruju da prisutnost sjevernokorejskih vojnika omogućava Rusiji da preusmjeri vlastite trupe na napadne operacije. U slučaju uspjeha sjevernokorejskih jedinica, vođe u Pjongjangu mogli bi odlučiti poslati dodatne vojnike u Rusiju, što bi moglo značajno povećati ruske vojne kapacitete, ne samo u Kursku, već i unutar Ukrajine.
Geopolitički kontekst i utjecaj promjene vlasti u SAD-u
Dolazak Donalda Trumpa na vlast 20. siječnja 2025. mogao bi dodatno promijeniti dinamiku rata. Trump, koji je u kampanji obećavao brzo okončanje sukoba, mogao bi, u slučaju da Kijev ne prihvati njegove uvjete, smanjiti američku podršku Ukrajini, što bi ozbiljno oslabilo ukrajinske vojne resurse, piše The War Zone.
S obzirom na to da su SAD ključni podupiratelj Ukrajine, mogući politički zaokret u Washingtonu izaziva zabrinutost među ukrajinskim vojnim i političkim čelnicima. Na domaćem terenu, Ukrajina se već suočava s izazovima zbog ograničenih vojnih resursa i ljudstva, dok Rusija ima veći rezervoar vojnika i brže obnavlja svoje snage.
Zelenskijeva strategija i pozicija Kurske regije u pregovorima
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski Kursk vidi kao ključnu pregovaračku točku. Njegov cilj je zadržati kontrolu nad ovim teritorijem, koji bi mogao poslužiti za razmjenu zarobljenih vojnika i teritorija s Rusijom, sve dok potencijalni pregovori ne započnu. Iako Ukrajina već gubi vojnike i teritorij na istoku, Zelenski namjerava zadržati Kursk pod ukrajinskom kontrolom, čak i uz cijenu dodatnih žrtava, vjerujući da bi taj teritorij mogao biti koristan u budućim pregovorima.
Ipak, situacija za Ukrajinu postaje sve složenija, budući da Rusija istovremeno napreduje na istočnim bojištima, posebno u Donbasu, gdje zauzima strateški važne položaje. Prema nekim američkim izvorima, Rusija je uspjela pojačati svoje snage u Kursku bez povlačenja vojnika s drugih frontova, što dodatno otežava položaj ukrajinskih trupa, izvijestio je The New York Times.
Dilema ukrajinskog vodstva: gdje rasporediti ograničene resurse?
Uz konstantne ruske napade na Kursk i napredovanje u Donbasu, ukrajinsko vodstvo suočeno je s teškim izborom o rasporedu svojih ograničenih vojnika i opreme. Zadržavanje Kurska postalo je ključni prioritet, no time se dodatno opterećuju već razvučene ukrajinske snage.
Rob Lee, vojni stručnjak iz Philadelphije, smatra da će se Ukrajina uskoro morati odlučiti između prioriteta – ili nastaviti obranu Kurska ili osigurati važne položaje u istočnim regijama kao što su Donbas i Zaporižje. Kako ruske snage pojačavaju napade, mogućnost kombinirane ofenzive iz nekoliko pravaca predstavlja dodatni pritisak za ukrajinsku vojsku.