NAKON SEDAM MJESECI KRIZE

Vojska izvela državni udar na Tajlandu

22.05.2014 u 17:19

Bionic
Reading

Tajlandska vojska objavila je u četvrtak da je izvela državni udar kako bi civilne aktere sedmomjesečne političke krize prisilila na dijalog, suspendirala je ustav i prijelaznu vladu te zabranila okupljanje više od pet osoba

'Da bi se zemlja vratila u normalu', oružane snage 'moraju preuzeti vlast 22. Svibnja', rekao je zapovjednik kopnene vojske, general Prayut Chan-O-Cha u izjavi za televiziju. General koji je u utorak objavio izvanredno stanje upozorio je na nasilje s 28 ubijenih otkako je u jesen 2013. izbila kriza i pozvao prosvjednike iz oba politička tabora da se raziđu i vrate svojim domovima.

'Svi Tajlanđani moraju ostati mirni, a dužnosnici nastaviti uobičajeno raditi svoj posao', rekao je general. Policijski sat stupa na snagu noću s četvrtka na petak. Sve televizijske i radijske postaje morale su prekinuti redovito emitiranje i objaviti priopćenje novog vojnog režima.

Prijelazni premijer Niwattumrong Boonsongpaisan i njegovi ministri dužni su javiti se do kraja dana vladi, objavila je vojska koja je suspendirala vladu te 'ustav iz 2007., osim poglavlja o monarhiji', a na 'snazi ostaje Senat'.


Novi režim zabranio je svako okupljanje više od pet osoba 'iz političkih razloga', a prekršitelji mogu dobiti kaznu od godine dana zatvora i 10.000 bahta (220 eura), objavio je nadalje vojni glasnogovornik.

Tajland je u gotovo 80 godina proživio do danas 18 državnih udara. Zadnji iz 2006., kojim je svrgnut bivši premijer Thaksin Shinawatra, izazvao je niz političkih kriza i masovne prosvjede njegovih pristaša i protivnika, dok je milijarder Shinawatra izbjegao u egzil. Smatra se da je današnji državni udar nova faza u razvoju krize počete 2013., kada su prosvjednici tražili ostavku Thaksinove sestre, Yingluck Shinawatre koja je premijerka postala 2011.

Premijerku je početkom svibnja svrgnulo pravosuđe, ali je preživjela prijelazna vlada, kojoj oporba osporava legitimitet. Objava državnog udara u četvrtak dogodila se dva sata pošto su prvi put nakon sedam mjeseci za stol sjeli predstavnici sukobljenih političkih tabora koji su mjesecima na ulicama prosvjedovali.

Mediji ne znaju gdje se nalazi prijelazni premijer Niwattumrong Boonsongpaisan. Vojska tvrdi da je izvanredno stanje i državni udar rješenje za izlazak iz krize. 'Stanje me zabrinjava i ne mogu ostaviti da stvari idu tako dalje', rekao je general Prayut koji je mjesecima odolijevao naredbama da izvede državni udar.

Nepoznanica je što će sada učiniti prosvjednici iz oba tabora podijeljenog Tajlanda, koji se čine čvrsto ukopani u svojim pozicijama. Provladin pokret Crvene košulje, koji okuplja siromašne, predložio je raspisivanje nacionalnog referenduma na kojem bi se našlo najbolje rješenje za izlazak iz krize. Thaksinove Crvene korušlje inzistiraju na što skorijem održavanju izbora, jer je pravosuđe izbore iz veljače proglasilo nevažećima budući da su bili remećeni prosvjedima.

Oporba, naprotiv, traži reforme prije bilo kakvih izbora i zahtijeva 'neutralnog premijera' kojega će imenovati Senat, gornji dom parlamenta, jer je donji dom raspušten u prosincu.