posjet bih

Plenković o nedolasku na sastanak: 'Moj potez se odnosi na problem iz 2006.'

23.01.2024 u 12:29

Bionic
Reading

Hrvatski premijer Andrej Plenković boravi u Sarajevu s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i nizozemskim premijerom Markom Rutteom kako bi utjecali na to da BiH ispuni sve kriterije za otvaranje pregovora o članstvu u EU-u

Plenković se s Ursulom von der Leyen i Markom Rutteom u Sarajevu sastao i s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto te njenim zamjenicima, kao i s članovima vodstva Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH.

Obratili su se i medijima. 'Moram pohvaliti BiH za stopostotnu usklađenost s europskom sigurnosnom politikom. Prošli prosinac EU je donio odluku da se otvore pristupni pregovori kad ispunite uvjete. Svjedoci smo određenog napretka i posvećenosti cilju napretka. Pokazali ste da možete ostvarivati rezultate ako jedinstveno krenete naprijed. Suglasni smo da BiH vidimo u EU, ali u vašim rukama je da prihvatite put koji ste zacrtali. Potrebno je da usvojite još neke zakone vezane uz demokraciju i vladavinu prava', poručila je nakon sastanaka predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Plenković u Sarajevu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Vijeće ministara BiH

'Tijekom dana smo intenzivno razgovarali i na temu plana rasta. Ovdje otvaramo vrata za sedam važnih sektora za poslovne subjekte iz BiH. Te aktivnosti trebaju pratiti reforme, reforme ekonomske prirode. Ako se one provedu, mogu osigurati milijardu eura od EU-a. Taj novac ide u prilog prosperitetu Bosne i Hercegovine. Ako se razvije zajedničko regionalno tržište, to je vrlo važan rezultat i donijet će korist svima, a posebno mladima', rekla je Ursula von der Leyen.

Premijer Andrej Plenković kazao je da ovaj posjet niti sastav ljudi koji su došli nije slučajan. 'Ovaj posjet služi kao poticaj Vijeću ministara da u sljedećim tjednima donese određene zakone i reforme, a kako bi dali argumente EK da u svom izvješću, koje će pripremiti za Europsko vijeće, stvori preduvjete da postignemo konsenzus o otvaranju pregovora s BiH. U protekle dvije godine dogodile su se tektonske primjene kada je u pitanju proces proširenja', poručio je Plenković.

Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
  • Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
  • Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
  • Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
  • Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
  • Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića
    +8
Zajedničko fotografiranje Borjane Krišto, Ursule von der Leyen, Marka Ruttea i Andreja Plenkovića Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut/PIXSELL

Kazao je da je Hrvatska najveći podupiratelj i zagovaratelj BiH u EU. 'Sada je trenutak da se naprave iskoraci i u pogledu zakona o sudovima i zakona o sudskom i tužiteljskom vijeću, o pranju novca koji će omogućiti Komisiji i državama članicama da donesu tu ključnu odluku. Moj je dojam da je ta poruka itekako shvaćena i prihvaćena', dodao je Plenković.

'Moja je poruka i apel partnerima i prijateljima u BiH da se ovaj prozor i trenutak koji je sada otvoren iskoristi, a Hrvatska će sa svoje strane podržati BiH u toj ključnoj odluci i putu', zaključio je Plenković.

Prije ovog sastanka Von der Leyen i Rutte su se sastali s članovima Predsjedništva BiH, no na tom sastanku Plenkovića nije bilo. Kako je pojašnjeno Hini iz hrvatskog izaslanstva, konzistentna linija predsjednika hrvatske Vlade jest da se ne sastaje s Komšićem jer nije izabran za hrvatskog člana Predsjedništva voljom hrvatskog naroda u BiH i s kojim nikakvog kontakta nemaju ni druge institucije Republike Hrvatske.

Plenković je u izjavi za novinare komentirao i svoje nepojavljivanje na sastanku s Predsjedništvom BiH.

'Meni je bilo veliko zadovoljstvo, još dok sam bio zastupnik u EP-u, stvoriti preduvjete da BiH preda zahtjev za članstvo. Još mi je bilo veće zadovoljstvo zagovarati i lobirati da BiH dobije status kandidata. Kolege su bili na sastanku u Bruxellesu 14. prosinca i znaju koja se država najviše zalagala za otvaranje pregovora i tko je tu državu predstavljao - ja kao premijer Hrvatske. Što se tiče nedolaska na sastanak jutros - moj potez nije bio usmjeren da iskažem nepoštovanje prema instituciji Predsjedništva BiH, jer zahvaljujući trudu Hrvatske ovaj tim je danas u Sarajevu. Moj potez se odnosi na problem koji postoji u BiH od 2006., a ponovio se 2010., 2018. i 2022. i odnosi se na izbor hrvatskog člana Predsjedništva. Komšić, kao što znate, biran je ne većinskom voljom hrvatskog naroda, nego glasovima drugih naroda. Mi smo jako protiv toga, ne zato što imamo nešto protiv Komšića i Predsjedništva, nego zato što principijelno smatramo da se ta ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda mora očitovati i u izbornom procesu. Komšić predstavlja hrvatski narod, ali bez legitimiteta većinske volje hrvatskog naroda u BiH. Zato ga nismo ni primili u RH i nismo ga posjetili dok je on na toj dužnosti u Sarajevu. Hrvatska je konzistentna, moja je politika konzistentna, ali i politika drugih državnih institucija, koje nisu nužno sve iz iste političke stranke, ima istu liniju svih ovih godina. Došao sam ovdje da bih svim svojim srcem, svim svojim znanjem i utjecajem pomogao BiH', zaključio je Plenković.