Vlada bi na sjednici idući tjedan trebala donijeti Nacionalni program reformi koji će Hrvatska, uz Plan konvergencije, do kraja mjeseca predati Europskoj komisiji. Što sve Vlada planira, nije još sasvim poznato, no prema pisanju Jutarnjeg lista, među reformskim potezima se predviđa i prodaja državnog udjela u Podravci
U području makroekonomske stabilnosti ključno je pitanje stabiliziranja javnog duga te smanjenja deficita. Plan je, kako piše Jutarnji list, do kraja polugodišta, odnosno prije procjene kreditnih agencija, smanjiti javni dug za 200 do 250 milijuna eura. To se planira napraviti kroz privatizaciju dijela javnih poduzeća, odnosno prodajom likvidne imovine. Riječ je većinom o tvrtkama iz turističkog portfelja, ali i o Podravci. Također, u prodaju će ići i državna imovina, a natječaji se već pripremaju u Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom.
Prodaju državnog udjela u Podravci jutros je na press-konferenciji u Saboru komentirao i bivši ministar gospodarstva, HNS-ov predsjednik Ivan Vrdoljak.
'Nije upitno treba li ostatak dionica koje su u vlasništvu RH, ako je takva situacija proračunska i želja, prodati, samo je pitanje po kojoj cijeni, pod kojim uvjetima i na koji način svi ostali dionici, odnosno mirovinci će zadržavati proizvodnju i potencijal rasta u Podravci. Znači, namjera nije loša, ali izvedba mora biti odlična. Vrlo često dobre namjere idu u krivom smjeru, ne kažemo da će se to dogoditi. Kao opozicijska stranka najlakše bi bilo reći nemojte prodati nacionalno blago. U slučaju da je to odgovorno, pametno i da se država miče od odgovornosti vođenja tvrtaka koje su na tržištima - da, ali na pametan i odgovoran način', rekao je Vrdoljak.
Nakon prošlogodišnje dokapitalizacije država je zadržala kontrolni paket u koprivničkoj tvrtki. Tada je Vrdoljak u ulozi minista gospodarstva u Vladi Zorana Milanovića najavio prodaju državnog udjela. 'Nakon provedene dokapitalizacije planira se prodaja udjela u temeljnom kapitalu, ali u povoljnijem trenutku, uz premiju i ostvarenje prihoda za državni proračun', rekao je Vrdoljak.
Inače, u vlasničkoj strukturi Podravke dominantnu ulogu imaju država i mirovinski fondovi. Središnja država i njeni mirovinski fondovi (HZMO, kapitalni fond) kontroliraju 25,4 posto dionica Podravke, a četiri obvezna mirovinska fonda raspolažu s oko 38 posto Podravkinih dionica. Najveći udjel ima AZ mirovinski fond, koji drži 12,7 posto dionica, a slijede PBZ CO (10,87%), Erste plavi (9,34%) i RBA fond (5,27%) .