Policija je utvrdila identitet sedmero osoba sudionika subotnje tučnjave u kafiću Joker u Vukovaru. Šestero njih zatražilo je u subotu liječničku pomoć u Općoj bolnici u Vukovaru, gdje su im utvrđene lakše tjelesne ozljede. Traga se za ostalim sudionicima, najmanje desetak, kako je policija saznala od očevidaca ovog izgreda na javnom mjestu u centru grada
Marijana Maja Barbarić, policijska službenica za odnose s javnošću PU Vukovarsko-srijemske, kaže da se istraga svakako proširuje na utvrđivanje identiteta svih osoba koje su sudjelovale u fizičkom nasilju u središtu grada te okolnosti koje su dovele do napada i tučnjave.
'Zanima nas tko je koga napao te što je i kako tko napravio. Onda će policija postupiti u skladu sa zakonom', kaže Barbarić.
Bojan Dukić, vlasnik kafića, upozorava da sukob nije navijački, jer se u tom lokalu ne okupljaju navijači niti su oni za vrijeme događaja bili u objektu. Prema verbalnom i kasnije fizičkom napadu, zaključuje, radi se o sukobu s mržnjom prema drugoj naciji.
'Mi nismo navijači, niti se ovdje navijači skupljaju. U trenutku napada u kafiću smo bili moj brat, koji je konobar na šanku, za šankom jedan stariji čovjek, moja zaručnica, moj budući kum i ja. Došao sam oko 11,30 sati na kratko popiti kavu i pročitati novine. Tada je utrčala grupa od 12-13 osoba, a prvi koje uletio viknuo je 'gdje ste četnici'. Uhvatio je šank stolicu i krenuli su tući sve koji su se nalazili unutra. Udarali su nas čime su stigli. Zaručnica je uspjela istrčati van i pozvati policiju', govori Dukić, ogorčen što je dio medija izvijestio da je došlo do navijačkog sukoba, iako ni on osobno ni njegovi gosti nisu navijači niti su nosili takva obilježja.
Dodaje i da nitko nije izazvao napadače. 'Izvana se unutrašnjost kafića ne može vidjeti kroz stakla, jer su zatamnjena folijom, tako da se vidi samo iznutra prema van. Mirno smo sjedili kada su nas napali', objašnjava Dukić.
Događaj je očito bio motiviran nacionalnom nesnošljivošću pa su aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava jučer prosvjedovali na glavnom vukovarskom trgu noseći poruke o miru i ljubavi umjesto mržnje.
'Prije tridesetak dana u Vukovaru smo organizirali seminar o toleranciji i miru i na kraju smo odlučili i prosvjedom upozoriti na potrebu širenja tolerancije i ljubavi među ljudima', rekao je Joco Glavaš, voditelj osječkog ureda Inicijative mladih za ljudska prava, aktivističke mreže koja djeluje u pet zemalja u regiji.
Njihov seminar u Vukovaru dio je projekta za promociju ljudskih prava, koji se financira sredstvima Europske unije iz fonda IPA. Projekt je ostvaren uz suradnju pograničnih gradova iz Hrvatske i Srbije, i to Šida, Bačke Palanke, Apatina, Subotice, Pakraca, Slavonskog Broda, Vukovara i Osijeka. Iz svakog od tih gradova na petodnevni seminar u Vukovar doputovalo je po troje sudionika, koji su na kraju zajedno prosvjedovali protiv nacionalne mržnje.
U policijskoj upravi kažu da ovakvi javni incidenti s nasiljem u Vukovaru nisu česti, nego iznimka.