Čak dvije trećine ispitanih Britanaca žele da na predsjedničkim izborima u SAD-u pobijedi Kamala Harris, pokazala je nedavna anketa. No dok oni na otoku ne mogu 'vidjeti nacrtanog' Donalda Trumpa, drugačija je priča s Britancima koji žive u SAD-u
Politico je razgovarao s nekoliko američkih državljana iz Georgije, jedne od odlučujućih saveznih država, koji su rođeni u Britaniji i koji su jasno odabrali Trumpa. Među njima je Fiona Bagley, rođena u Epsomu, povijesnom lječilištu u zelenom kutku Engleske.
'Ne sviđa mi se osobito Donald Trump. Voljela bih da se ponaša malo više predsjednički. Ali sviđa mi se ono što radi', kaže Bagley. Ppisala je republikanskog predsjedničkog kandidata kao 'neprijatnog', 'glasnog' i 'drskog' i rekla da on 'ne zna kada treba zašutjeti'.
'Ali taj čovjek zna kako voditi državu', dodala je.
Britanski Trumpovi glasači u Georgiji s kojima je razgovarao Politico kazali su da su ih na odluku da glasaju za Trumpa natjerala njihova iskustva pod demokratskom vlašću u Americi. Britanci koji podržavaju Trumpa obično navode ekonomske probleme koje su doživjeli pod administracijom Joea Bidena, uključujući neobuzdanu potrošačku i poslovnu inflaciju, kao razloge da glasaju za republikanca. Pobačaj, vanjski poslovi i rasprava o spolovima također se pojavljuju kao razlozi u razgovoru, da ne spominjemo odnos medija i takozvane washingtonske elite prema Trumpu.
No, unatoč potpori Trumpu neki se britanski glasači teško mogu riješiti dijela nasljeđa iz rodne zemlje.
'Imam nešto socijalista u sebi, posebno kada je riječ o zdravstvu i obrazovanju', rekao je Mark (69), Trumpov birač iz Hovea na južnoj obali Engleske. Mark nije bio jedini koji je pritom kao istaknuo britanski NHS (Nacionalnu zdravstvenu službu), koji građanima Ujedinjenog Kraljevstva pruža besplatnu zdravstvenu skrb. Nasuprot tome, republikanci rođeni u Americi takav zdravstveni režim u Britaniji vide kao neuspjeli socijalistički eksperiment.
Čaj i Trump
Većini Britanaca u SAD-u također je zamjerka američka ljubav prema oružju, no ne i Fiona Bagley, koja se ponosi svojim kućnim arsenalom od poluautomatske puške AR-15, nekoliko pištolja i sačmarice. No Bagley je bila izložena oružju puno prije nego što je došla živjeti u Ameriku. Služila je u britanskim oružanim snagama, patrolirajući Berlinskim zidom, gdje je upoznala svog budućeg muža Amerikanca. Par se preselio u SAD prije 32 godine, nakon što se ona povukla iz službe.
Nastanivši se u Dahlonegi, sjeverno od Atlante, Bagley je otvorila B&B i čajanu, farmu cvijeća i Crown and Bear, trgovinu britanskom hranom i darovima. U svojim tvrtkama zapošljava 18 osoba.
Bagley priznaje da nikada ne bi glasala za Trumpa da je on bio kandidat kada je stigla u SAD prije tri desetljeća. Čak je i 2016. susjeda koji je tada podržao Trumpa nazvala 'budalom'. Ali do kraja Trumpovog prvo predsjedničkog mandata, promijenila je stav. Sada su je njezini britanski prijatelji i obitelj u Birtaniji ti koji je kude zbog njezinih političkih opredjeljenja. 'Potpuno su šokirani kad kažem da ću glasati za tog čovjeka. I ja sam pomalo šokirana', priznaje.
No rekla je da osjeća da nema izbora, zbog straha da njezini poslovi možda neće preživjeti ako demokrati ponovno pobijede. 'Kada je on bio na vlasti, imala sam više novca na bankovnom računu. Stvari nisu bile tako neizvjesne. Posljednje četiri godine bile su brutalne za male trgovinske tvrtke', kaže.
Trump kao nova Thatcher
Drugi britanski pristaše Trumpa tvrde da njihov favorizirani kandidat ne bi trebao biti toliko neugodan ljudima kod kuće.
'Nitko nije bio drskiji i iskreniji od Margaret Thatcher', rekao je Mike Long (68) rođen u Manchesteru, misleći na bivšu premijerku Ujedinjenog Kraljevstva koja je tri puta pobijedila na općim izborima unatoč tome što je izazivala velike razdore. 'Britanci su je voljeli', dodaje.
Long je za Politico govorio u stražnjem uredu Taste of Britain, još jedne više od 30 godina stare britanske trgovine u Norcrossu, predgrađu Atlante. Roxanna Aguilar, koja vodi trgovinu 12 godina, rođena je u južnom Londonu i odrasla u Colchesteru u Essexu. Promatrala je kako Britanci koji sele u Georgiju polako postaju sve više polarizirani, baš kao i njihovi američki susjedi, što dulje provode u SAD-u. Mnogi sada gledaju Fox News ili druge tvrdokorne konzervativne medije, rekla je, i glasno se protive ljevičarskim pristranosti drugih medija.
'U Britaniji su vaši politički stavovi vrlo osobni. Nije i ovdje. Ali mislim da su se Englezi koji ovdje žive navikli na to', poručuje.
Britansko-američki glasači s kojima je Politico razgovarao bili su otvoreniu dijeljenju svojih stavova, čak i onih kontroverznijih. Jedna žena , koja je tražila da ne bude imenovana, ponovila je lažne tvrdnje da su izbori 2020. bili namješteni protiv Trumpa i optužila Poreznu upravu, CIA-u i druge vladine institucije za tajni dogovor protiv njega. Ista osoba je rekla za Harris: 'Ako još jednom vidim taj smijeh i to klimanje glavom, probit ću bejzbol palicom kroz TV.'
Rijetke vrste
Naravno, ne odbijaju svi glasači rođeni u Britaniji demokratskog kandidata u SAD-u. Zapravo, mnogi su ljudi rekli da su Britanci koji glasaju za Trumpa rijetki.
Sonya Foley, 50, poduzetnica za kibernetičku sigurnost iz Readinga, velikog grada zapadno od Londona, u SAD-u je već 22 godine. Ona je glasala za Harris tijekom ranog glasanja u Georgiji. 'Pravo žene da izabere što će se dogoditi s njezinim tijelom za mene je ključno. To utječe na sve nas', rekla je o temi pobačaja.
Također je kazala da se boji da bi drugi Trumpov mandat mogao biti okarakteriziran 'odmazdom' protiv njegovih protivnika, te da je bivši predsjednik ušao u latentni rasizam, mizoginiju i klasičnost u SAD-u
Što se tiče tvrdnji Trumpovih pristaša da bi republikanski kandidat bio jači vođa, Foley kaže: 'Jednostavno ne mislim da biti narcis i nasilnik pokazuje karakteristike za biti vođa.'