Prvo je bio 'outsourcing', onda je nastao 'spin off', a na kraju se nudi - 'in house'. Ovo je u najkraćim crtama i na engleskom jeziku povijest jedne od najambicioznijih reformi kukuriku vlade. Kao, spužvom nisu prešli samo preko 'outsourcinga', nego i preko 'spin offa', pa sad nude novi, treći model
'Najvjerojatnije ćemo donijeti odluku o zabrani novog zapošljavanja pratećeg osoblja u javnom i državnom sektoru. To znači da ćemo imati određeni prirodni odljev od sljedeće godine', kazala je Milanka Opačić.
No čak i ako se to dogodi, sustav se neće tako brzo smanjiti jer je jednostavno - prevelik, navodi RTL Danas
U njemu je trenutno 265.000 zaposlenih u čak 2.300 tvrtki i institucija, za što se godišnje u proračunu troši 3,4 milijarde kuna. Outsourcingom se planiralo uštedjeti 700 milijuna kuna godišnje, no sad se od toga odustalo, a procjene novih ušteda još nema.
Država će godišnje na čišćenje i 13.763 zaposlenih trošiti 950 milijuna kuna, za održavanje i 4.308 zaposlenih će trošiti 975 milijuna kuna, za pripremu hrane i pića i 4.493 radnika trošit će 995 milijuna kuna, a 995 zaposlenih će prati i peglati za trošak od 115 milijuna kuna. U Vladi tvrde da će cijeli sustav učiniti funkcionalnijim, no poslodavci im ne vjeruju.
'Dok god ne štedimo gdje se sve može, ulazimo u deficit. Slušamo vijesti o tome da ljudi ne mogu dobiti lijek jer nema novca, da djeca nemaju asistente jer nema novca i to je ono na što upozoravamo cijelo vrijeme - da se zbog ovakve politike gubi na kvaliteti života tamo gdje se ne bi trebalo, a ne štedi se tamo gdje bi trebalo', kazao je Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca.
Više o ovoj temi pročitajte ovdje